ԱՀ նախագահը ներկայացրեց երկրում COVID-19-ի տարածումը կանխելու համար նախատեսվող խստացումները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պարետատան նիստի ժամանակ հանձնարարելու է խսիտ հսկողություն սահմանել Հայաստան-Արցախ սահմանին, ինչպես նաև հուղարկավորության արարողությունների ժամանակ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հարությունյանն ասաց «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերի ժամանակ։
«Գրեթե ամեն օր ՀՀ-ից Արցախ է մուտք գործում և դուրս գալիս 500-600 մարդ։ Հայաստանում առկա տվյալներին նայելով՝ հասկանալի է դառնում, որ մեր երկիր մուտք գործողների թվում կարող են լինել վարակակիր անձինք, ովքեր վարակի տարածման աղբյուր կարող են հանդիսանալ։ Այսօր պարետատան նիստի ժամանակ լինելու է ծանր հանձնարարական։ Նախատեսում ենք այնպես անել, որպեսզի Հայաստանից Արցախ ժամանողները սահմանը կարողանան հատել միայն այն դեպքում, երբ իրենց մոտ կունենան COVID-19-ի թեստի բացասական արդյունքը։ Այսինքն՝ Արցախ մուտք գործելուց առաջ բոլորը պետք է հետազոտվեն»,- նշեց Հարությունյանը և հավելեց, որ Պաշտպանության բանակն արդեն վաղուց կիրառում է այդ պրակտիկան։
ԱՀ նախագահը նշեց, որ առավոտյան հանդիպել է ՊԲ հրամանատարի հետ, ով հայտնել է, որ ՀՀ-ից վերադարձող սպայական կազմի զինծառայողները պարտադիր անցնում են հետազոտություն։ Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ պետք է մարդկանց մուտքը նվազեցնել մինչև այն պահը, երբ զգան, որ ՀՀ-ում վարակի տարածման տեմպերի անկում է նկատվում։
Հաշվի առնելով ՀՀ փորձը՝ Հարությունյանը նպատակահարմար է գտնում, որպեսզի Արցախում նույնպես դիմակ կրելը դառնա պարտադիր։
«Դիմակ կրելու պրակտիկան պետք է իրականացնենք փուլ առ փուլ, սկզբում ընտրովի՝ հետո ամբողջությամբ, եթե անհրաժեշտ լինի։ ԱՀԿ-ն նույնպես խորհուրդ է տալիս դիմակ կրելը դարձնել պարտադիր, ինչը կնվազեցնի վիրուսի տարածման ռիսկը»,- ասաց ԱՀ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ Արցախում նախատեսում են խստացնել նաև թաղման արարողությունների վերահսկողությունը, որպեսզի այդ պարագայում նույնպես խուսափեն վարակի տարածումից։
Հարությունյանը կոչ արեց արցախցիներին շատ ավելի լուրջ մոտենալ համաճարակին։
Արցախում կորոնավիրուսայով վարակվածների թիվը հասել է 59-ի, որից 31-ն առողջացել է։ Փաստացի բուժում է ստանում 26 հոգի, որոնց վիճակը գնահատվում է բավարար։ Ընդհանուր առմամբ թեստավորվել է 1192 մարդ, կա 74 մեկուսացված անձ։ ԱՀ-ում մահվան դեպքեր չեն արձանագրվել։
Արցախում 30 օրով երկարաձգվել է ապրիլի 12-ին հայտարարված արտակարգ իրավիճակի ժամկետը՝ մայիսի 12-ի ժամը 22:00-ից մինչեւ հունիսի 11-ի ժամը 22:00-ն ։

Президент Республики Арцах представил меры по предотвращению распространения в стране COVID-19
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян на заседании комендатуры поручил установить строжайший контроль на границе Армения-Арцах, а также во время похоронных церемоний.
Как передает Арменпресс, об этом Арутюнян сказал в прямом эфире Facebook.
“Почти ежедневно из Армении в Арцах въезжают 500 - 600 человек. Видя имеющиеся в Армении данные, становится понятно, что среди въезжающих в нашу страну людей могут быть и зараженные лица, которые станут источником распространения инфекции. Сегодня во время заседания комендатуры будет выполнено тяжелое поручение. Сегодня на заседании комендатуры будет дано тяжелое поручение. Необходимо, чтобы приезжающие из Армении в Арцах могли пересекать границу только в том случае, если у них будет отрицательный результат теста на COVID-19. То есть, для въезда в Арцах все должны быть протестированы”, - отметил Арутюнян и добавил, что в Армии обороны такая практика применяется уже давно.
Президент Арцаха отметил, что он утром встретился с командующим АО, который сообщил, что возвращающиеся из Армении военнослужащие офицерского состава обязательно проходят обследование. Араик Арутюнян отметил, что необходимо уменьшить количество приезжающих в Арцах людей пока в Армении не начнется спад темпов распространения инфекции.
Учитывая опыт Армении, Арутюнян считает целесообразным, чтобы и в Арцахе ношение маски стало обязательным.
“Практику ношения маски мы должны осуществлять поэтапно, сначала выборочно, потом полностью, если понадобится. ВОЗ также советует ношение маски сделать обязательным, что снизит риск распространения вируса”, - сказал президент Арцаха.
По его словам, в Арцахе планируется ужесточение контроля и на похоронах во избежание распространения инфекции.
Арутюнян призвал арцахцев рассматривать эпидемию серьезнее.
Число заразившихся коронавирусом в Арцахе достигло 59 человек, 31 из которых уже выздоровели. Фактически лечение получают 26 человек, их состояние оценивается как удовлетворительное. В общей сложности протестированы 1 192 человека, есть 74 изолированных. В Арцахе случаев смерти не зафиксировано.
В Арцахе на 30 дней продлен срок чрезвычайной ситуации, объявленной 12 апреля - с 22:00 12 мая по 22:00 11 июня.