Արցախի նախագահն ընդունել է Ստեփանակերտի քաղաքապետին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 4-ին ընդունել է Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Քննարկվել է զոհված ազատամարտիկների, առաջին կարգի զինհաշմանդամների՝ մայրաքաղաքաբնակ ընտանիքների բնակարանների վերանորոգման աշխատանքների ընթացքը: Նախագահը նշել է, որ ծրագիրը գտնվում է իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում, և անհրաժեշտ է գործադրել բոլոր ջանքերը նախանշված ժամկետներում այն ավարտելու համար:
Արայիկ Հարությունյանը հետաքրքրվել է նաև մասնավոր ներդրողների կողմից Ստեփանակերտում իրականացվող բնակարանաշինության ընթացքով՝ կարևորելով, որ առաջիկայում մայրաքաղաքում կմեկնարկեն նոր բնակթաղամասերի կառուցման աշխատանքները: «Առաջիկա հինգ տարիներին կառուցելու ենք հազարավոր բնակարաններ, որը թույլ է տալու լուծել հերթացուցակում գտնվող սպայական անձնակազմի, զոհված, առաջին կարգի զինհաշմանդամ մեր հայրենակիցների ընտանիքների, սոցիալական այլ խմբերի բնակարանային խնդիրը և, ամենակարևորը, հիփոթեքային մատչելի պայմաններ ստեղծել՝ կյանքի կոչելով «Յուրաքանչյուր ընտանիքի՝ առանձին բնակարան» նախընտրական շրջանի մեր կարգախոսը»,- ասել է Ա. Հարությունյանը և ընդգծել, որ մինչև այդ բնակարանների շահագործման հանձնելը նշված սոցիալական խմբերի ընտանիքներին կառավարության կողմից կտրամադրվի բնակվարձի փոխհատուցում:
Հանդիպման ընթացքում Դավիթ Սարգսյանը նախագահին է ներկայացրել քաղաքային տնտեսության խնդիրները, ինչպես նաև նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ իրականացվող պայքարի աշխատանքները:

Президент Арцаха принял мэра Степанакерта
4 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял мэра Степанакерта Давида Саркисяна. Об этом Арменпресс сообщили в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах.
Был обсужден ход работ по ремонту квартир семей военных инвалидов первой категории, проживающих в столице. Президент отметил, что программа находится в центре его непосредственного внимания, и необходимо приложить все усилия для ее завершения в намеченные сроки.
Араик Арутюнян поинтересовался также ходом жилищного строительства, осуществляемого частными инвесторами в Степанакерте, отметив важность того, что в ближайшее время в столице начнутся работы по строительству новых домов. “В ближайшие пять лет мы построим тысячи квартир, что позволит решить жилищную проблему наших соотечественников, находящихся в очереди служащих офицерского состава, семей погибших, инвалидов первой группы, других социальных групп и, самое главное, создать доступные ипотечные условия, претворив в жизнь наш девиз предвыборного периода “Каждой семье - отдельную квартиру”, - сказал А. Арутюнян. Он подчеркнул, что до сдачи в эксплуатацию этих квартир семьям указанных социальных групп будет предоставляться компенсация за аренду жилья.
В ходе встречи Давид Саркисян представил президенту проблемы городского хозяйства, а также работы по борьбе с эпидемией коронавируса нового типа.