Նացիստական Գերմանիայի ադրբեջանական լեգիոնը․ ռազմագործողությունները Եվրոպայում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը և քարոզչամիջոցները տարիներ շարունակ այդ երկրի ներսում և արտասահմանյան հարթակներում ակնհայտ կեղծ և մանիպուլյատիվ տեղեկությունների տարածմամբ փորձում են Հայաստանը ներկայացնել իբրև «նացիստներին հերոսացնող երկիր»։ Նմանատիպ կեղծ պնդումները հատկապես ի ցույց են դնում այդ երկրի ղեկավարության երկերեսանիությունը, երբ ուսումնասիրում ենք նացիստական Գերմանիայի բանակի կազմում ադրբեջանական ազգային լեգիոնի գործունեությունը և լեգիոնի հրամանատարների հանդեպ վերաբերմունքը Ադրբեջանի ներսում։
Ադրբեջանում ներկայումս փորձում են չտեսնելու տալ այն փաստը, որ Հարավային Կովկասի ազգային լեգիոններից թվաքանակով ամենամեծը հենց ադրբեջանական լեգիոնն էր։ Բացի այդ, Գերմանիայի ղեկավարությունը, այդ թվում հենց Ադոլֆ Հիտլերը, քանիցս հայտարարել են, որ «վստահության արժանի են» միայն «իրական թյուրքական կազմավորումները» և, մասնավորապես, ադրբեջանական լեգիոնը։ Նացիստական Գերմանիայի առաջնորդը անվստահելի էր համարում հայերին և վրացիներին։ Այդ իսկ պատճառով 1943 թ․-ին նացիստական քարոզչական հաղորդման շրջանակներում լուսաբանվել է ադրբեջանական ազգային կոնգրեսի նիստը, ադրբեջանական լեգիոնին հանձնարարվել են «կարևոր առաջադրանքներ», այդ թվում՝ 1944 թ․ օգոստոսին Վարշավայում ապստամբության ճնշումը և հաջորդած պատժիչ գործողությունները։
Լեգիոնի հրամանատարներից Աբդուրահման Ֆաթալիբեյլի-Դյուդենդացու մասին 2017 թ․-ին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմին կից «Գիտության զարգացման հիմնադրամի» օժանդակությամբ նկարահանվել է «Դյուդենդից Մյունխեն» փաստավավերագրական ֆիլմը։ Այնտեղ ելույթ է ունենում նաև ադրբեջանական լեգիոնի նախկին զինծառայողներից մեկը։
Ադրբեջանում հերոսացվում է նաև խորհրդային բանակի նախկին զինծառայող, մայոր Ա․ Ֆաթալիբեյլիին նացիստական բանակի կազմ հավաքագրած, լեգիոնի և ադրբեջանական ազգային կոմիտեի հիմնադիր Մեմեդ Էմին Ռասուլզադեն։ Նրա պատվին Ադրբեջանում տեղադրված են հուշարձաններ, 1994, 2007 և 2014 թթ․-ին թողարկվել են հոբելյանական փոստային նամականիշներ, իսկ 2013 թ․-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել է պետական մակարդակով Մ․ Է․ Ռասուլզադեի ծննդյան 130-ամյակը նշելու վերաբերյալ հրամանագիր։

Azerbaijani Legion of Nazi Germany: Operations in Europe (video)
Azerbaijan has been trying to sully Armenia's image on international platforms and media, making falsified statements and accusing Armenians in heroization and rehabilitation of Nazi Armenians. Such an approach looks particularly hypocritical, considering not only the absurdity of the accusations targeting Armenians but also the actual glorification of war criminals and collaborators in Azerbaijan itself.
Nonetheless, the Aliyev regime doesn’t fail funding projects about the Azerbaijani soldiers and officers serving the Germans, presenting them as noble and exemplary compatriots. Modern-day Azerbaijan continues providing state funding for the heroization of Azerbaijanis who fought in the ranks of the fascist army, in particular.
In 2017, a documentary film “From Dudenge to Munich” was funded by the Science Development Fund under the President of Azerbaijan, and the documentary was also reported about by the Nakhchivan Autonomous Republic State Television.
The story presented in the documental video revolves around a deserter from the Soviet Red Army - Abdurahman Fatalibeyli (Dudenginsky) - who not only joined the Nazi forces but also served with an exceptional eagerness and was awarded an award of the Third Reich.
The documental video also showcases facts of the collaboration of one of the founders of the Azerbaijani Democratic Republic Memmed Emin Rasulzadeh with Nazi Germany. Highlighting his connection with the above-mentioned Azerbaijani officer Fatalibeyli, the documentary shows how in the outcome of their collaboration they both were able to organize the evacuation of the Azerbaijani legionaries from the front in Germany to Turkey and Egypt.