Գագիկ Բաղունցը ընտրվեց Արցախի ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց «Միասնական հայրենիք» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Բաղունցը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաշվիչ հանձնաժողի նախագահ Էդուարդ Աղաբեկյանը ներկայացրեց փակ գաղտնի քվերակության արդյունքները․
«Քվեարկությանը մասնակցել է 33 պատգամավոր, քվեատուփում առկա էր 33 քվեաթերթիկ, որոնցից անվավեր են ճանաչվել 2-ը։ Մնացած ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ՝ կողմ՝ 27, դեմ՝4»։
Ավելի վաղ, Արթուր Թովմասյանը ընտրվել էր Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ։ Խորհրդարանը նաև հաստել էր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը։
Նիստի ընթացքում պատգամավորները կընտրեն մշտական հանձնաժողովների նախագահներին և կստեղծվեն մշտական հանձնաժողովները։
Ավելի ուշ՝ ժամը 18:00-ին, Շուշիի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնի դահլիճում տեղի կունենա Արայիկ Հարությունյանի՝ ԱՀ նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը, որին կմասնակցի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Խորհրդարան է անցել 5 քաղաքական ուժ՝ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքը՝ 16 պատգամավոր, «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը՝9 պատգամավոր, «Արդարություն» կուսակցությունը՝ 3 պատգմավոր, «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը՝ 3 պատգամավոր և Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցությունը՝ 2 պատգամավոր։

Гагик Багунц избран заместителем председателя Национального собрания Республики Арцах
Заместителем председателя Национального собрания Республики Арцах 7-го созыва избран депутат от фракции “Единая Родина” Гагик Багунц.
Как сообщает Арменпресс, председатель счетной комиссии Эдуард Агабекян представил результаты закрытого тайного голосования․
“В голосовании приняли участие 33 депутата, в урне было 33 бюллетеня, 2 из которых признаны недействительными. Остальные голоса распределились следующим образом: “за” - 27, “против” - 4.
Ранее Артур Товмасян председателем Национального собрания Республики Арцах 7-го созыва был избран Артур Товмасян. Парламент также утвердил состав счетной комиссии.
В ходе заседания депутаты изберут председателей постоянных комиссий и будут созданы постоянные комиссии.
Позднее, в 18:00, в зале Центра культуры и молодежи Шуши состоится специальное заседание Национального собрания, посвященное вступлению Араика Арутюняна в должность президента Республики Арцах, на котором будет присутствовать и премьер-министр Армении Никол Пашинян.
В парламент Арцаха прошли 5 политических сил: блок партий “Свободная Родина-ГОА” - 16 депутатов, партия “Единая Родина” - 9 депутатов, партия “Справедливость” - 3 депутата, партия “Армянская революционная федерация Дашнакцутюн” - 3 депутата и Демократическая партия Арцаха - 2 депутата.