Մարալիկ և Ձորակապ բնակավայրերում կիրառվող սահմանափակումները հանված են
ԳՅՈՒՄՐԻ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի տարածման և կանխարգելման նպատակով Մարալիկ և Ձորակապ բնակավայրերում կիրառվող սահմանափակումները մայիսի 1-ից հանված են։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Շիրակի մարզպետարանից՝ նշելով, որ Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում այս պահին կորոնավիրուսով 68 հիվանդ է բուժվում, նրանցից 63-ը Շիրակի մարզի բնակիչ է։ Երևան տեղափոխված հիվանդների թիվը 18-ն է, ընդհանուր առմամբ առողջացել և հիվանդանոցից դուրս է գրվել 17 պացիենտ։ Հիվանդության արդյունքում արձանագրվել է մահվան 3 դեպք:
Մարզում առողջացած հիվանդների թիվն ավելացել է 4-ով, առողջացած պացիենտներից 3-ը Մարալիկի առողջության կենտրոնի աշխատակիցներ են։ Շիրակի մարզում այս պահին մեկուսացման և ինքնամեկուսացման ցուցում ունի 339 քաղաքացի:
ՀՀ պարետի որոշմամբ՝ երկու բնակավայրերում ապրիլի 19 25-ը սահմանվել էր տեղաշարժի հատուկ ռեժիմ, որը երկարացվեց մինչև ապրիլի 30-ը:
Հայաստանում մայիսի 1-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 2148 դեպք, որոնցից 977-ն` առողջացած:

Сняты ограничения на передвижение в общинах Маралик и Дзоракап
С 1 мая сняты ограничения в общинах Маралик и Дзоракап, введенные с целью предотвращения распространения коронавируса.
Об этом Арменпресс сообщили в Ширакской областной администрации, отметив, что 68 больных лечатся от коронавируса в инфекционной больнице Гюмри, 63 из которых являются жителями Ширакской области. Число пациентов, перевезенных в Ереван, составляет 18, в общей сложности выздоровели и выписаны из больницы 17 пациентов. В результате болезни зарегистрированы 3 случая смерти.
Количество пациентов, которые выздоровели, в регионе увеличилось на 4. Трое из выздоровевших пациентов - сотрудники Центра здоровья Маралика. В настоящее время 339 гражданам Ширакской области даны инструкции по изоляции и самоизоляции.
По решению Коменданта РА, 19 апреля 2020 года в указанных населенных пунктах был установлен специальный режим передвижения, который был продлен до 30 апреля.