«Ավելի լավ էր աչքերս կուրանային ու չտեսնեի պատահածը». 29 տարի առաջ մեկնարկեց «Օղակ» գործողությունը
1991 թ. ապրիլ-օգոստոս ամիսներին Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատները (ՕՄՕՆ-ՄՀՆՋ)` ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի և ԽՍՀՄ բանակի ստորաբաժանումնեի հետ համատեղ կազմակերպեցին և իրականացրին Արցախի ու Հայաստանի մի քանի տասնյակ բնակավայրերի տեղահանման լայնամասշտաբ ռազմաոստիկանական «Օղակ» («Կոլցո») գործողությունը։ Այն իրականացվում էր հատուկ սխեմայով. հայկական գյուղերը բռնի տեղահանման պլանի իրագործման նպատակով հերթականությամբ շրջափակվում էին ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի և խորհրդային բանակի կողմից, այնուհետև օմօնականները «անձնագրային ռեժիմի ստուգման» պատրվակով ներխուժում էին բնակավայրերը, կողոպտում, սպանում, ահաբեկում, ստիպում «ինքնակամ» լքել գյուղն ու հրաժարվել իրենց ունեցվածքից, բռնի տեղահանում բնակիչներին։
«Օղակ» գործողության ռազմական փուլը մեկնարկում է ապրիլի 30-ին, որի առաջին թիրախը Ադրբեջանի ԽՍՀ Խանլարի շրջանի Գետաշեն (ներկայումս՝ Չայքենդ) և Մարտունաշեն (ներկայումս՝ Ղարաբուլաղ) հայաբնակ գյուղերն էին։ Ապրիլի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Կիրովաբադում (Գանձակում) տեղակայված ԽՍՀՄ զինված ուժերը ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի հետ շրջապատում են Գետաշենն ու Մարտունաշենը և շրջակա բարձունքներից զրահամեքենաներն ու ուղղաթիռները սկսում են գնդակոծել գյուղերը, որին հաջորդում է բնակչության ջարդը։ Բնակիչների բռնի տեղահանումն իրականացվում է անմարդկային դաժան գործողություններով ու ուղեկցվում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներով. բնակիչներին կտտանքների ու տանջանքների են ենթարկում, նվաստացնում, տանջամահ անում, սպանում, առևանգում ու գերեվարում, կանանց բռնաբարում, դաժանաբար են վարվում նույնիսկ երեխաների ու ծերերի հետ։
«Ավելի լավ էր աչքերս կուրանային, որ ես չտեսնեի այն, ինչ պատահեց։ Ապրիլի 30-ին տանկը ներխուժեց գյուղի կենտրոն։ Տանկերով շրջապատեցին գյուղի բոլոր ծայրամասերը… Զինծառայողների հետ կային նաև ադրբեջանցի ՕՄՕՆ-ականներ։ Առաջին վիրավորին՝ իմ հարևանին, ես տեսա սահմռկեցուցիչ վիճակում։ Նա ամբողջովին պատառոտված էր։ Ըստ երևույթին, նրան բռնաբարել էին։ Ես վազեցի բժիշկ Գևորգի (Գևորգ Գրիգորյան՝ խմբ․) հետևից, որը Երևանից ուղղաթիռով էր եկել։ Նա անմիջապես ախտորոշեց. անդամահատել ձեռքը… Բայց նա սկսեց լացել, աղաչել, որ չի կարող մի ձեռքով մեծացնել իր երեք երեխաներին… Վիրաբույժ Գևորգին մեր բոլոր տղամարդկանց հետ, 16 և բարձր տարեկանից սկսած, պատանդառեցին… Ուր նրանց տարան, ոչ ոք չգիտի։ Ադրբեջանցի օմօնականները թալանում էին, ով դիմադրում էր՝ սպանում էին, բռնաբարում, չէին խնայում ոչ ոքի։ Ինձ ծանոթ մի տարեց կին մնացել էր իր տան շեմին նստած։ Նա ասել էր, որ այսպիսի ծեր կնոջը ոչ ոք ձեռք չի տա։ Բայց նրա վրա կրակել էին տան շեմին...»,-վկայել է Գետաշենի բնակիչ էլմիրա Հակոբյանը։
Մարդկային երևակայությունից դուրս նույն վայրագություններն ու սարսափելի պատկերը տիրում էր նաև Մարտունաշենում։ Դեպքերի ականատես, Մարտունաշենի բնակիչ Մարտիրոսը Հովսեփյանը պատմել է, որ ապրիլի 30-ին ժամը 6-ին իր հարևան Նիկոլայը շնչակտուր վազելով եկել է և ասել, որ օմօնականներն ու զինվորականները տանկերով շրջապատել են գյուղը։ Գյուղից 200 մետր հեռավորությամբ բլուրի վրա կանգնած էին յոթ տանկ, իսկ թնդանոթների փողերն ուղղված էին դեպի գյուղը։
«Գյուղի մյուս մասերում տեղակայված բլուրների վրա կանգնած էր 25 տանկ, որոնց փողերն ուղղված էին մեր գյուղի կողմը։ Մի փոքր անց սկսվեցին կրակոցներ թնդանոթներից ու ավտոմատներից։ Տանկերի կրակոցներից տների տանիքները օդ էին բարձրանում, տները այրվում էին։ Այդ ժամանակ հայտնվեցին ուղղաթիռները, որոնցից կրակում էին ներքև։ Գնդակոծումը շարունակվեց երկու ժամ։ Գնդակոծության դադարից հետո [տանկերը] իջան գյուղի ներքևի հատված, որտեղից սկսվեցին կրակոցները։ Այդտեղ տներն ավելի ուժեղ էին այրվում...»,- վկայել է Մ. Հովսեփյանը։
Դեռևս 1989 թ․-ից սկսված խաղաղ բնակչության դեմ տևական ահաբեկչական, անձի արժանապատվությունը վիրավորող գործողությունները, մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները, բռնություններն ու հայրենի բնակավայրերից բռնի տեղահանման քաղաքականությունը կանխելու նպատակով 1990 թ․ ընթացքում ձևավորվեցին ինքնապաշտպանական ուժեր։ Գետաշենում ինքնապաշտպանության առաջնորդությունը ստանձնեց Թաթուլ Կրպեյանը, իսկ Մարտուշենում՝ Սիմոն Աչիկգյոզյանը։ Երկուսն էլ ապրիլի 30-ին հերոսաբար զոհվեցին։ Թաթուլ Կրպեյանը կարողացավ գործողությունը ղեկավարող ռւոս գնդապետից վերցնել ազդականչերի ցուցակը, որը արժեավոր տվյալներ է տալիս այդ գործողության վերաբերյալ։
Ռազմական գործողությունների ընթացքում Գետաշենի ռադիոկայանից հաջողվում է Գետաշենի և Մարտունաշենի բնակիչների անունից օգնության խնդրանքով ռադիոհեռագրով դիմել միջազգային հանրությանը։ Ռադիոհեռագրում ասվում էր. «ՍՈ՜Ս, ՍՈ՜Ս, ՍՈ՜Ս… Ադրբեջանում երկու հայկական գյուղերի՝ Գետաշենի ու Մարտունաշենի բնակիչներն աղաչում են ձեզ, փրկե՜ք մեր կյանքը։ Մեզ վրա կրակում են թնդանոթներից, ինքնաձիգներից ու գնդացիրներից, գետնից ու օդից։ Մեզ ճզմում են տանկերով մեր բակերում ու տներում։ Ադրբեջանցի օմօնականները գերեվարում են երեխաներին, կանանց, ծերերին. պատին հարվածելով կոտրում են ձեռքերը, ոտքերը, կողոսկրերը, դեմքերը, հարվածներով վնասում երիկամերը, կենդանի մարդկանց գլխամաշկն են հանում, մերկ մարդկանց հալածում փողոցներում, ծակում դանակներով։ Մեր տղամարդիկ անզոր են պաշտպանել մեզ որսորդական հրացաններով։ Մենք երեք տարի դիմակայել ենք, բայց բանակի դեմ անզոր ենք։ Նրանք ոչնչացնում են մեզ։ Մեզ ստիպում են ընդունել Ադրբեջանի իշանությունն ու լքել մեր հայրենի գյուղերը, նախնիների գերեզմանները։ Բայց նույնիսկ փախչել չեն թույլատրում. կրակում են։ Մեր տները թալանված են, այրվում են։ Մենք պատսպարվելու տեղ չունենք։ Աշխարհի մարդի՛կ, փրկե՜ք։ Գոնե երեխաներին փրկե՜ք։ Մենք զոհվում ենք։ Տանկերով կտրված ենք ներքին աշխարհից։ Սո՜ս, Սո՜ս, Սո՜ս։ Փրկե՜ք»։
Ականատեսների մոտ տպավորվել են հատկապես հայր ու որդի Չիլինգարյանների նկատմամբ իրականացված սահմռկեցուցիչ գործողությունները։ Գերեվարել են, ծեծել, նսեմացրել, ծաղրել, մարմինների վրա այրվող ծխախոտեր հանգցրել… բայց ադրբեջանցիները դրանով չեն սահմանափակվել։ Նրանք հենց հոր աչքերի առջև գլխամաշկ են արել որդուն… Մարտունաշենում ու Գետաշենում հարձակումներն ու բռնի տեղահանումները շարունակվել են նաև մայիսին։ Բռնի գործողություններն ու տեղահանումներն իրականացվել են մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներով, չեն հարգվել նույնիսկ լրագրողներին և պատերազմների ժամանակ օգնություն ցուցաբերող բժիշկներին պատանդ չվերցնելուն վերաբերող համամարդկային օրենքները։ Գերիներից ոմանք ծանր խոշտանգումների հետևանքով միջազգային կառույցների աջակցությամբ ազատ արձակվելուց որոշ ժամանակ անց մահացել են։
Գետաշենում և Մարտունաշենում սկիզբ առած «Օղակ» գործողությունը շարունակվեց նաև Արցախի ու Հայաստանի մի շարք այլ բնակավայրերում՝ հանգեցնելով դրանց ավերման, մեծ թվով մարդկային կորուստների ու Արցախի բազմաթիվ գյուղերի հայաթափման։ Գործողության արդյունքում Գետաշենում և Մարտունաշենում, ըստ տարբեր աղբյուրների, սպանվել է 37-41 մարդ, վիրավորվել շուրջ 100 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ։
Ըստ «Մեմորիալ» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցի՝ ապրիլի 30-ից մինչև մայիսի 8-ը Գետաշենից ու Մարտունաշենից բռնի տեղահանվել են ավելի քան 3000 բնակիչ։ 2287 երեխա, կին և տարեց անձ մայիսի 4-5-ին ռազմական ուղղաթիռներով այդտեղից տեղափոխվել է Ստեփանակերտ, իսկ այնուհետև Իջևան։ Բացի այդ, մայիսի 8-ին ավտոբուսներով անմիջապես Իջևան է բռնագաղթել ավելի քան 700 տղամարդ։
Ըստ Թոմաս դե Վաալի՝ «Օղակ» գործողությունը դարձավ «խորհրդային շրջանի առաջին ու վերջին քաղաքացիական պատերազմը», որի ժամանակ խորհրդային բանակի զորամասերը խորհրդային տարածքներում մասնակցել են ռազմական գործողություններին։ Իչպես նշում է Ա․ Մ․ Շահնազարովը՝ «Օղակ» գործողության հետևանքով շեշտակիորեն սրվեց լարվածությունը տարածաշրջանում, և ղարաբաղյան հակամարտությունը [վերջնականապես] տեղափոխվեց ռազմական հարթություն։ 1991 թ․ ԳԿՉՊ-ի պուտչից հետո Ռուսաստանը դադարեցրեց Ադրբեջանին ցուցաբերվող ուղիղ աջակցությունը։ Նույն տարվա աշնանը ԽՍՀՄ փլուզման արդյունքում անկախացած Ադրբեջանը փորձեց ռազմական ճանապարհով վերջնականապես լուծել Արցախի հայերի խնդիրը, սակայն իր իսկ նախաձեռնած պատերազմում պարտություն կրելով ձախողեց բոլոր պլանները։ Արցախը վաստակեց իր անկախությունը, սակայն Գետաշենի և Շահումյանի շրջանի բնակավայրերը դեռևս բռնազավթված են Ադրբեջանի կողմից։ Թեմայի շուրջ հավելյալ տեղեկություններ, արխիվային հարցազրույցներ, փաստաթղթեր, վկայություններ ու այլ նյութեր ներկայացված են http://karabakhrecords.info/ և http://sumgait.info/ կայքերում։

“I wish I would go blind and not see what happened”: 29 years passed since the Operation Ring
In April - August 1991 Azerbaijan’s Special Purpose Police Units of the Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan (OMON) along with the Soviet Internal Security Forces (ISF) and army divisions organized and perpetrated a large-scale military operation named “Ring” (“Koltso”) deporting thousands from the Armenian villages located both in Artsakh and Armenia. The operation was carried out by a special scheme; Armenian villages were being surrounded by Soviet ISF and army divisions respectively, after which the OMON forces were breaking into the villages, looting, killing, terrorizing the Armenians, forcing them to leave their homes "voluntarily", giving up their properties under the pretext of "passport check regime".
The military operation was launched on April 30. The first targets were Getashen (nowadays Chaykend) and Martunashen (nowadays Gharabuldagh) Armenian villages of Khanlar district of Soviet Azerbaijan. On the night of April 29, the Soviet Army forces located in Kirovabad (Gandzak) surrounded Getashen and Martunashen, shelling the villages from the near heights by both military vehicles and helicopters. Followed by this, the massacre of the Armenian peaceful population took place. The forced deportations were carried out with inhumane acts and human rights violations. The residents were humiliated, killed, kidnapped, captured, raped and brutally killed. There was no mercy even for the kids and the elderly.
“I wish I would go blind and not see what happened. On April 30 a tank entered the centre of the village. They surrounded the village on all sides with tanks…There were also OMON soldiers along with the soldiers [Soviet army soldiers]. The first wounded was my neighbour, he was in a terrifying condition. Her clothes were torn apart. I figured that they raped her. I ran to doctor Gevorg [Gevorg Grigoryan] who came here from Yerevan. He immediately made a diagnosis: amputate the arm… But she started crying out, begging, saying she can’t raise her 3 kids with just one arm...Doctor Gevorg and the other men of our village older than 16 were all captured...No one knows where they were taken. The Azerbaijani OMON soldiers were looting and killing or raping all those who resisted. An elderly woman that I know stayed sitting on the porch of her house, saying no one would kill the elderly. She was shot dead right there…”, recalls a resident of the Getashen village Elmira Hakobyan.
The same atrocities beyond human imagination happened in Martunashen as well. An eyewitness and a resident of Martunashen village Martiros Hovsepyan remembers that his neighbour Nikolay came panting around 6 o'clock on April 30, saying that the soldiers of OMON forces surrounded the village with tanks. There were 7 tanks and several cannons located on one of the hills about 200 meters from the village pointed at the village.
“25 tanks were located on the other hills, pointing at our village. Not so long after that the cannons and automatic rifles started firing at us. The house roofs flew onto the air because of the tank fire, houses were burnt. Then the helicopters starting firing from the air. It continued for 2 hours. After the shelling [the tanks] came down to the bottom part of the village. The houses went into flames because of that…”, Hovsepyan remembers.
The self-defence forces were formed in 1990 to prevent the continuation of terrorist actions that offend the dignity of human beings against the civilian population, mass violations of human rights, violence and the policy of forced deportation from their homes.
In order to prevent constant terrorizing acts which offended the dignity of the civilian population, the mass acts of savagery, and the policy of forced deportations from their homes that started in 1989, the villagers organized self-defence units in 1990. The leaders were Tatul Krpeyan (Getashen) and Simon Achikgyozyan (Martunashen). Both of them fell heroically on April 30.
During the military actions, Getashen Radiostation was able to send the message of the villagers of Getashen and Martunashen, asking the International Community for help. The Radio Message reads: “SOS, SOS, SOS...2 Armenian villages Getashen and Martunashen in Azerbaijan beg you, please save our lives. They are firing us from cannons, automatic rifles and machine guns, on the air and ground. They drive over with tanks, crushing us in our yards and houses. Azerbaijani OMON soldiers capture the kids, women and elderly; they break their hands, faces, legs, ribs hitting them on the walls, injuring their kidneys. They scalp the people alive, slaughter the naked people on the streets, rubbing holes on their bodies with knives. Our men are powerless to protect us with hunting rifles. We resisted for 3 years but don’t have the power against the army. They exterminate us. We are forced to accept the power of Azerbaijan and leave our native villages and ancestral graves. But even escape is not allowed; they shoot. Our homes have been looted and burnt. We have nowhere to hide. People of the world, save us. At least save the children. We are dying. We are sealed off from the outside world. SOS, SOS, SOS. SAVE US!”.
Eyewitnesses are particularly affected by the horrific actions against the father and son Chilingaryans. They were captured and beat, humiliated, bodies were burnt by cigarettes. But this was not all...Azerbaijanis did not stop there. The son was scalped by them in front of his father [documentary]. The attacks and forced deportations in Martunashen and Getashen went on in May, too. The brutal actions and deportations were carried out by strong violations of human rights. They didn’t even respect universal laws concerning the journalists and doctors who provide assistance during wars and took captives. Some of the captives were exchanged with the assistance of international organizations but died shortly after being returned as a result of the severe torture during the captivity. The Operation "Ring" that started in Getashen and Martunashen continued in a number of other settlements in Artsakh and Armenia, leading to their destruction, numerous human losses and the deportation of Armenians from numerous villages in Artsakh.
As a result of the Operation Ring in Getashen and Martunashen, according to various sources, 37-41 people were killed, 100 peaceful civilians including women and children were wounded. As stated in the report of international human rights organization “Memorial” starting from April 30 up to May 8 about 3000 people became a subject of forced deportation from Getashen and Martunashen. 2287 children, women and elderly people were taken to Stepanakert on May 4-5 by military helicopters after which they had to leave for Ijevan. Another group of almost 700 men was deported to Ijevan on May 8 by buses.
According to Thomas De Waal, Operation Ring marked “the beginning of the open, armed phase of the Karabakh conflict” and in that sense, it is also an important story in itself, in that it is “arguably the first and last “Soviet civil war” in which units of the Soviet army were engaged in fighting on Soviet territory”.
Further information, archival documents, interviews, eyewitness accounts and other facts can be found on http://karabakhrecords.info/ and http://sumgait.info/ websites.