Բակո Սահակյանն անդրադարձել է իր պաշտոնավորման ընթացքում Արցախում զարգացման մի շարք ցուցանիշների
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 30-ին Ազգային ժողովի նիստում հանդես է եկել ԱՀ նախագահի 2019 թվականի ծրագրի կատարման ընթացքի ու արդյունքների եւ 2020 թվականի հունվարից մինչեւ ԱՀ Նախագահի լիազորությունների ավարտը ծրագրի կատարման վերաբերյալ հաղորդմամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Բակո Սահակյանը ներկայացրել է իրականացված աշխատանքներն` ըստ առանձին ուղղությունների, եւ նշել, որ 2019 թվականին հանրապետության կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում իրականացվել է մեծածավալ աշխատանք, արձանագրվել են դրական ցուցանիշներ եւ ապահովվել է կայուն առաջընթաց, որի կարեւորագույն ցուցանիշներից է 10,3 տոկոս տնտեսական աճը:
Զեկույցի եզրափակիչ մասում Նախագահ Սահակյանն անդրադարձել է իր պաշտոնավարման ընթացքում Արցախի Հանրապետության զարգացման մի շարք հիմնական ցուցանիշների:
«Իսկ հիմա անցնեմ 13 տարվա մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքները բնորոշող որոշ թվերի եւ ցուցանիշների, ինչի մասին ավելորդ չեմ համարում խոսել այս ամբիոնից:
Իրականացվել է բավականին մեծ աշխատանք, կյանքի են կոչվել ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարբեր ծրագրեր: Մեր երկիրն անցել է լուրջ դժվարությունների միջով եւ պատվով հաղթահարել է դրանք:
Ինչպես գիտեք, երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ամենակարեւոր ցուցանիշը համախառն ներքին արդյունքն է: 2007 թվականին այն կազմել է մոտ 70,8 միլիարդ դրամ, իսկ 2019-ին գերազանցել է 342 միլիարդ դրամը:
Եթե 2007 թվականին մեկ շնչին ընկնող համախառն ներքին արդյունքը կազմում էր 1490 ԱՄՆ դոլար, ապա անցած տարի այդ ցուցանիշը կազմել է 4 հազար 803 դոլար:
2007 թվականի պետբյուջեի ծավալը կազմում էր 30,8 միլիարդ դրամ: 2020-ին, ինչպես գիտեք, այն կազմեց մոտ 121 միլիարդ դրամ:
Այսպիսինն են 2007 եւ 2019 թվականներին որոշ ոլորտներում արձանագրված ցուցանիշները՝
-արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 22 միլիարդից հասել է 164,5 միլիարդ դրամի,
-գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը 23,8 միլիարդից հասել է գրեթե 70,6 միլիարդ դրամի,
-շինարարության ծավալը 20,8 միլիարդից հասել է 64,6 միլիարդ դրամի,
-արտաքին առեւտրաշրջանառության ծավալը 277,4 միլիոն ԱՄՆ դոլարից հասել է ավելի քան 656 միլիոն դոլարին համարժեք դրամի:
Եթե 2007 թվականին մեր երկրում արտադրվում էր 90,4 միլիոն կիլովատտ/ժամ էլեկտրաէներգիա, ապա 2019 թվականին Արցախի Հանրապետությունից գրեթե այդ չափով էլեկտրաէներգիա միայն արտահանվել է՝ 85,7 միլիոն կիլովատտ/ժամ, իսկ արտադրված էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր ծավալը կազմել է 479,3 միլիոն կիլովատտ/ժամ:
Ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված պետական ծրագրերի իրականացման արդյունքում այս տարիների ընթացքում Արցախի Հանրապետության բնակչությունն ավելացել է ավելի քան 10 հազար մարդով:
Մեր երկրում կառուցվել են ռազմավարական կարեւոր նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքներ: Ավարտին է հասցվել Հյուսիս-Հարավ մայրուղին, կառուցվել է Մարտակերտ-Վարդենիս ավտոմայրուղին, շահագործման են հանձնվել եւ վերանորոգվել բազմաթիվ այլ ճանապարհներ:
Մայրաքաղաք Ստեփանակերտը եւ հանրապետության տասնյակ բնակավայրեր ապահովվել են շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ: Փաստ է, որ կերպարանափոխվել են Ստեփանակերտը եւ Շուշին, տարբեր գյուղեր ու քաղաքներ:
Նպատակասլաց աշխատանքներ են իրականացվել արտաքին քաղաքական ոլորտում, մեր երկիրը աշխարհին ճանաչելի դարձնելու գործում: Այսպես՝ 2012 թվականին մեկնարկեց եւ այսօր ընթացքի մեջ է տարբեր երկրների վարչական միավորների կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման գործընթացը, ակտիվորեն ընթանում է երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
Շոշափելի արդյունքներ են գրանցել մեր մարզիկները, ովքեր վերջին ժամանակահատվածում գրեթե ամեն տարի տարբեր միջազգային մրցույթներում դարձել են հաղթող կամ մրցանակակիր: Լուրջ արդյունքներ ունենք նաեւ մշակույթի ոլորտում:
Այս տարիների ամենամեծ մարտահրավերը եղել է Ապրիլյան պատերազմը: Պաշտպանության բանակը, մեր ժողովուրդը մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի հետ միասին չեզոքացրին հակառակորդի հանցավոր ծրագրերը, պաշտպանեցին մեր երկրի անկախությունը, անվտանգությունը եւ արժանապատվությունը:
Խոսելով այս ամենի մասին՝ կուզենայի նշել, որ ես հեռու եմ այն մտքից, թե մեզ հաջողվել է լուծել բոլոր խնդիրները, որոնք եղել են մեր պատասխանատվության շրջանակում: Դեռեւս անելիքները շատ են:
Աշխարհը դինամիկ կերպով փոփոխվում է, առաջ են գալիս նոր մարտահրավերներ: Խնդիրները, որոնք կանգնած են մեր առջեւ, ոչ պակաս կարեւոր են ու պատասխանատու, եւ դրանց լուծման համար կպահանջվի առավելագույն ջանքերի գործադրում, մեր ողջ ժողովրդի ներուժի համախմբում: Միայն միասին կարող ենք հաղթահարել դժվարությունները», - ընդգծել է Նախագահը:
Բակո Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ հանրապետության նոր իշխանությունները, հենվելով այս տարիների ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումների վրա, կշարունակեն, որոշ դեպքերում էլ` կբազմապատկեն դրանք եւ արդյունավետորեն կլուծեն բոլոր խնդիրները՝ ուղղված մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի դինամիկ բարելավմանը, ժողովրդի բարեկեցության մակարդակի շարունակական բարձրացմանը, մեր քաղաքացիների հուսալի անվտանգության ապահովմանը, եւ բոլորին մաղթել խաղաղություն, քաջառողջություն, հաջողություններ եւ արդյունավետ աշխատանք՝ ի փառս մեր հայրենիքի ու ժողովրդի:

Бако Саакян коснулся ряда показателей развития Арцаха при его правлении
30 апреля на заседании Национального собрания Республики Арцах президент Бако Саакян выступил с докладом о ходе и результатах выполнения программы президента Республики Арцах на 2019 год и о выполнении программы с января 2020 года до завершения его полномочий президента Республики Арцах. Об этом «Арменпресс» сообщили в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах.
Бако Саакян представил осуществленные работы по отдельным направлениям и отметил, что в 2019 году во всех сферах жизнедеятельности республики была проделана крупномасштабная работа, зафиксированы положительные показатели и был обеспечен стабильный прогресс, одним из важнейших показателей которого является экономический рост в 10,3%.
В заключительной части доклада президент Саакян коснулся ряда основных показателей развития Республики Арцах в период его пребывания на должности.
“Сейчас я перейду к некоторым цифрам и показателям, характеризующим результаты нашей совместной 13-летней работы, о чем не считаю лишним говорить с этой трибуны.
Была проведена довольно большая работа, реализовано много программ, имеющих стратегическое значение. Наша страна прошла через серьезные трудности и с честью преодолела их.
Как Вы знаете, самым важным показателем социально-экономического положения страны является валовой внутренний продукт. В 2007 году он составлял около 70,8 млрд драмов, а в 2019 году превысил 342 млрд драмов.
Если в 2007 году валовой внутренний продукт на душу населения составлял 1 490 долларов США, то в прошлом году этот показатель составил 4 803 доллара.
Объем госбюджета 2007 года составил 30,8 млрд драмов. В 2020 году, как Вы знаете, он составил около 121 млрд драмов.
Это показатели, зафиксированные в некоторых сферах в 2007 и 2019 годах:
- объем промышленного производства с 22 млрд возрос до 164,5 млрд драмов
- валовая продукция сельского хозяйства достигла почти 70,6 млрд драмов с 23,8 млрд драмов
- объем строительства с 20,8 млрд увеличился до 64,6 млрд драмов,
- объем внешнеторгового оборота с 277,4 млн долларов США превысил 656 млн долларов США.
Если в 2007 году в нашей стране производилось 90,4 млн киловатт / час электроэнергии, то в 2019 году из Республики Арцах было экспортировано 85,7 млн киловатт/час, а общий объем произведенной электроэнергии составил 479,3 млн киловатт / час
В результате реализации государственных программ, направленных на улучшение демографической ситуации, за эти годы население Республики Арцах увеличилось более чем на 10 000 человек
В нашей стране построены стратегически важные инфраструктуры. Завершено строительство трассы Север-Юг было, шоссе Мартакерт-Варденис, в эксплуатацию было введено и отремонтировано и много других дорог.
Столица Степанакерт и десятки населенных пунктов республики уже обеспечены круглосуточным водоснабжением. Факт, что изменились Степанакерт и Шуши, различные села и города.
Были проведены целенаправленные работы во внешнеполитической сфере, в деле повышения узнаваемости нашей страны. Так, в 2012 году начался и продолжается по сегодняшний день процесс признания Республики Арцах административными единицами разных стран, активно идет развитие двусторонних отношений.
Ощутимые результаты показали и наши спортсмены, которые в последнее время почти ежегодно на различных международных конкурсах становились победителями или призерами. У нас есть серьезные результаты и в сфере культуры.
Самой большой победой этих лет была Апрельская война. Армия обороны, наш народ вместе с матерью-Арменией и диаспорой нейтрализовали преступные планы противника, защитили независимость, безопасность и достоинство нашей страны.
Говоря обо всем этом, я хотел бы отметить, что далек от мысли, что нам удалось решить все проблемы, которые были в рамках нашей ответственности. Еще многое предстоит сделать.
Проблемы, которые стоят перед нами, не менее важны и ответственны, и для их решения потребуется приложение максимальных усилий, сплочение потенциала всего нашего народа.
Бако Саакян выразил уверенность, что новые власти республики, опираясь на зафиксированные за эти годы достижения, продолжат, в некоторых случаях, и умножат их и эффективно решат все проблемы, направленные на динамичное улучшение социально-экономической ситуации в нашей стране, последовательное повышение уровня благосостояния народа, обеспечение надежной безопасности наших граждан. Он пожелал всем мира, крепкого здоровья, успехов и эффективной работы во имя нашей Родины и народа.