Աշոտ Ղուլյանը նամակ է հղել ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահին և բյուրոյի անդամներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նամակ է ուղարկել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) նախագահ Գեորգի Ծերեթելիին և ԽՎ Բյուրոյի անդամներին՝ արձագանքելով համաշխարհային հրադադարի պահպանմանն ուղղված կոչին և Արցախի Հանրապետությունում կայացած համապետական ընտրությունների մասին հայտարարություններին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովից, նամակում, մասնավորապես, ասված է.
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի անունից ողջունում եմ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի ղեկավարության աջակցությունը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի` համաշխարհային հրադադարի պահպանմանն ուղղված կոչին:Գնահատանքի է արժանի նաև ԵԱՀԿ ԽՎ Նախագահի դիմումըբոլոր կողմերին՝ անսալու ՄԱԿ-ի հրադադարիկոչին: Դա կարևոր, անհրաժեշտ և յուրաժամ նախաձեռնություն էր, որի իրականացումը մեծապես կնպաստիմարդկությանը սպառնացող համաշխարհային այս մարտահրավերի հաղթահարմանն ուղղված միջազգային հանրության կոլեկտիվ ջանքերին։
Համոզված ենք, որ նոր կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարի այս ճգնաժամային շրջանում անհրաժեշտ է ազատվել անցյալի ժառանգության հին կարծրատիպերից և բաժանարար գծերից: Համավարակի հետևանքով առաջացած այս գլոբալ փորձությանը մենք կարող ենք դիմակայել միայն համատեղ ջանքերի և ներառականության սկզբունքի ապահովման միջոցով։
Արցախի Հանրապետությունն անմիջապես արձագանքել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչին՝ մարտի 24-ին վերահաստատելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմը խստորեն պահպանելու իր հանձնառությունը: Այս օրերին համավարակի պատճառով ստեղծված իրավիճակը սեփական քաղաքական օրակարգին ծառայեցնելու ցանկացած փորձ կարող է ծայրաստիճան վտանգավոր հետևանքներ ունենալ միջազգային հանրության համար, ինչը խստորեն դատապարտելի է։
Մենք հակված ենք այն կարծիքին, որ նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված ճգնաժամը չպետք է օգտագործվի մարդու իրավունքների սահմանափակման համար, ներառյալ՝ ընտրելու և ժողովրդավարական ընտրությունների միջոցով իշխանություններ ձևավորելու իրավունքի իրացումը։ Այս համատեքստում Արցախում վերջերս կայացած ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ ԽՎ բյուրոյի անդամների դիտարկումները խորը հիասթափություն են առաջացնում: Ավելին, այդ դիտարկումներն արմատապես տարբերվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշումից և գնահատականներից, որոնքիրենց 2020 թ. մարտի 31-ի հայտարարությունում «ճանաչել են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դերն իրենց ապագան որոշելու գործում»: Նմանատիպ դիտարկումները հակասում են նաև ԵԱՀԿ ԽՎ ղեկավարության կողմից բազմիցս արված հայտարարություններին առ այն, որ իրենք լիովին սատարում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։
ԵԱՀԿ ԽՎ Բյուրոյի հարգարժան անդամներ,
Արցախի Հանրապետության համար ընտրությունները նորություն չեն և 1991 թվականի անկախությունից ի վեր եղել են երկրի քաղաքական կյանքի անբաժանելի մասը: Նույնիսկ ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ Խորհրդի առաջին լրացուցիչ հանդիպման արդյունքներով 1992 թվականի Հելսինկյան որոշման մեջ հստակորեն նշվում է Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչների՝ բանակցությունների կողմ հանդիսանալու հանգամանքը: Միջազգային միջնորդները, ինչպես նաև Բաքուն, ուղիղ կապ են պահպանել ընտրությունների միջոցով ձևավորված Արցախի իշխանությունների հետ: Հարկ է նշել նաև, որ Բիշքեկյան արձանագրությունը, որը ճանապարհ է հարթել 1994 թվականի մայիսին հրադադարի հաստատման համար, ստորագրվել է բոլոր երեք կողմերի ընտրված ներկայացուցիչների՝ Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների ղեկավարների կողմից:
Օգտվելով առիթից՝ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ Արցախի Հանրապետությունում համապետական ընտրություններն անց են կացվել մրցակցային և ազատ պայմաններում՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Ձեռնարկվել են կանխարգելիչ բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` ընտրությունների ժամանակ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով: Արդյունքում ընտրություններն անցել են մրցակցային և ազատ մթնոլորտում՝ ընտրողների ակտիվ մասնակցությամբ: Համաձայն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալների՝ Ազգային ժողով են անցել հինգ քաղաքական կուսակցություններ: Քանի որ նախագահի թեկնածուներից ոչ մեկը չի ստացել ձայների անհրաժեշտ քանակությունը, նշանակվել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ, որը կայացել էապրիլի 14-ին:
Հարկ է նաև նշել, որ 1991 թվականի անկախությունից ի վեր Արցախում մի շարք ընտրություններ և հանրաքվեներ անց են կացվել ծայրաստիճան դժվար, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից գնդակոծման և ռմբակոծման պայմաններում: Թույլ տվեք վստահեցնել, որ ինչպես այն օրերին, այնպես էլ այսօր Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները հավատարիմ են մնում ազատ, անկախ և ժողովրդավարական պետություն կառուցելու իրենց ընտրած ուղուն և այդ ճանապարհին պատրաստ են հաղթահարելու ցանկացած խոչընդոտ և մարտահրավեր»:

President of Artsakh’s parliament sends letter to President of OSCE PA and Bureau Members
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Artsakh Ashot Ghoulyan sent a letter to President of OSCE Parliamentary Assembly George Tsereteli and the Bureau Members, responding to the call for global ceasefire and the announcements over the national elections in Artsakh. As ARMENPRESS was informed from the press service of Artsakh’s parliament, the letter runs as follows,
On behalf of the National Assembly (Parliament) of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), I would like to welcome the recent endorsement by the leadership of the OSCE Parliamentary Assembly of the UN Secretary General’s appeal for a global cease-fire. The OSCE PA President’s appeal to “all parties to heed the UN call for a cease-fire” is also commendable. This has been an important, necessary and timely initiative and its implementation, in good faith, would be an important contribution to the collective efforts of the international community in overcoming this global challenge that threatens all of humankind.
We believe that in this critical period of the fight against the COVID-19 pandemic, it is necessary to get rid of old stereotypes and dividing lines, which are a legacy of the past. Only through joint efforts and based on the principle of inclusivity, without any distinction, can we withstand this global challenge caused by the pandemic.
The Republic of Artsakh has promptly reacted to the UN Secretary General’s call and on 24 March reaffirmed its obligation to rigorously comply with the cease-fire regime in the zone of the Azerbaijan-Karabakh conflict. We are convinced that at these crucial times, any move in pursuit of exploiting the situation caused by the pandemic to serve one’s own political agenda, is fraught with ramifications extremely dangerous for the entire international community and demands strongest condemnation.
We share the view that the COVID-19 crisis should not be exploited to curtail human rights, including the right to vote and to form government through democratic elections. In this context, remarks of the OSCE PA Bureau members on the recent elections in Artsakh are deeply disappointing. Moreover, these remarks differ fundamentally from the position and assessment of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, who in their Press Statement of 31 March 2020 “recognized the role of the population of Nagorno-Karabakh in deciding their future”. Such remarks also contradict the numerous statements of the leadership of the OSCE Parliamentary Assembly on their full support for the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to find a peaceful solution to the Azerbaijan-Karabakh conflict.
All Members of Bureau of the OSCE Parliamentary Assembly
Elections are not something new in Artsakh and have been an inseparable part of the political life of the republic since independence in 1991. Even, the 1992 Helsinki decision of the first Additional Meeting of the CSCE/OSCE Council makes clear references to the elected representatives of Nagorno Karabakh as a party to negotiations. International mediators as well as Baku maintained direct contacts with the authorities of Artsakh formed through elections. It should be recalled that the Bishkek Protocol that paved the way to the establishment of the cease-fire in May 1994 was signed by the elected representatives of all three parties, heads of parliaments of Artsakh, Armenia and Azerbaijan.
I would like to take this opportunity to inform you that the national elections in the Republic of Artsakh were held in a competitive and free environment, in line with international standards. All necessary precautions had been taken to prevent the spread of the Coronavirus during the elections. As a result, the elections proceeded in a competitive and free atmosphere, with the active participation of voters. According to the Central Electoral Commission, five political parties were elected to the National Assembly. Since none of the presidential candidates received the required number of votes, a second round of presidential elections has been scheduled, which is taking place today, 14 April.
It should also be noted that since independence in 1991, a number of elections and referenda were held in Artsakh in extremely difficult conditions, including under shelling and bombing by the Azerbaijani side.
In closing, let me assure you that as in those days, today, the people and authorities of Artsakh remain faithful to the chosen path of building a free, independent and democratic state and are ready to overcome any obstacles and challenges along this path''.