Եթե կարողանանք այս տեմպը պահել, ապա վիճակը կմնա կառավարելի դեռ երկար ժամանակ. Արսեն Թորոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստում Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն անդրադարձավ կորոնավիրուսի տարածմանն ու վերջին օրվա տվյալներով արձանագրված դեպքերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նախարարը նշեց, որ արձանագրվել է կորոնավիրուսի վարակման նոր 48 հաստատված դեպք և 61 առողջացում:
«Հետևաբար, կարող ենք ասել, որ օրը դրական բալանսով ենք փակել: Մեր ակտիվ դեպքերի թիվը 14-ով կրճատվել է: Ընդհանուր հաստատված դեպքերի թիվը 1159: Նույն միջոցառումները շարունակվում են: Այս ամբողջ ընթացքում մոտ 1500-ից ավելի մարդ կարանտինից դուրս է եկել: Կարանտինում գտնվող մոտ 300 մարդու մոտ հաստատվել է դրական արդյունք: Սա ասում եմ, որ պարզ լինի, որ կարանտինային գործողությունները շատ արդյունավետ են: Այսինքն, եթե մենք դա արած չլինեինք, մենք այդ 300 քաղաքացուն հետազոտած չէինք լինի, ու հնարավոր էր, որ վարակի ավելի մեծ տարածում ունենայինք:
Մահճակալային ֆոնդն այս պահին կիսով չափ է ծանրաբեռնված: Եթե կարողանանք այս տեմպը պահել, այսինքն՝ հանրությունը համաճարակային կանոնները պահպանի, կարող ենք հույս ունենալ, որ այս վիճակը կմնա կառավարելի դեռ երկար ժամանակ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Արսեն Թորոսյանն ընդգծեց, որ վերջին 24 ժամվա ընթացքում իրականացվել է 537 թեստ: «Քանի որ թեստերի մի մասն էլ հաջորդ օրն է մուտքագրվել համակարգ, կարող եմ ընդհանուր թիվն ասել՝ 810 թեստ: Սա կարևոր է նրանով, որ մենք համեմատում ենք այլ երկրներում մեկ շնչին բաժին ընկնող թեստերի թիվը: Այդ առումով մենք բավականին լավ դիրքերում ենք: Նույնիսկ մեր հարևանների, մոտ գործընկերների հետ համեմատած, մենք անում ենք բավական շատ թեստեր՝ ընթացքում ընդլայնելով շրջանակը:
Եթե կարիք լինի նոր ծավալներ ապահովել, կարող ենք մտածել նոր լաբորատորիա ներգրավելու համար, բայց կարծում եմ, որ այս պահին սա բավարար է»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:

Если сможем сохранить этот темп, то состояние останется управляемым еще долгое время: Арсен Торосян
На заседании правительства министр здравоохранения Арсен Торосян обратился к распространению коронавируса, и к зафиксированным за последний день случаям. Как передает «Арменпресс», министр отметил, что зафиксировано 48 новых подтвержденных случаев заражения коронавирусом и 61 выздоровление.
“Следовательно, можем сказать, что день мы завершили положительным балансом. Число активных случаев сократилось на 14. Общее количество подтвержденных случаев – 1159. За это время более 1 500 человек вышли из карантина. У около 300 человек, находящихся в карантине, были положительные тесты. Я это говорю, чтобы было ясно, что карантинные действия очень эффективны. То есть, если бы мы это не сделали, не обследовали бы этих 300 граждан, то возможно, имели бы большее распространение инфекции.
Коечный фонд на данный момент загружен лишь наполовину. Если мы сможем сохранить этот темп, то есть, общество будет следовать эпидемиологическим правилам, мы можем надеяться, что эта ситуация останется управляемой еще долгое время”, - сказал министр
Арсен Торосян подчеркнул, что за последние 24 часа было проведено 537 тестов. “Поскольку часть тестов была введена в систему на следующий день, могу назвать общее число - 810 тестов. Это важно в том плане, что мы сравниваем с количеством тестов на душу населения в других странах. Даже по сравнению с нашими соседями, близкими партнерами, мы делаем довольно много тестов, расширяя круг в процессе.
Если будет необходимость обеспечить новые объемы, мы можем подумать и о привлечении новой лаборатории, но думаю, что на данный момент этого достаточно”, - сказал Арсен Торосян.