Հայաստանում 290 հազար քաղաքացու տրվել է վարկային արձակուրդ․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում շուրջ 290 հազար քաղաքացու տրվել է վարկային արձակուրդ՝ 9.3 միլիարդ դրամի չափով:
«Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության շուրջ 290 հազար քաղաքացու տրվել է վարկային արձակուրդ՝ 9.3 միլիարդ դրամի չափով: Վարկային արձակուրդ է տրվել նաեւ 5300 իրավաբանական անձի՝ 15.4 միլիարդ դրամի չափով»,- նշել է Փաշինյանը:
Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով մարտի 16-ից ապրիլի 14-ը հայտարարվել է արտակարգ դրություն։ Մտցվել է խիստ սահմանափակումների ռեժիմ՝ ինչպես գործունեության տարբեր տեսակների, այնպես էլ ազատ տեղաշարժի նկատմամբ։ Այդ պայմաններում բանկերն ու ֆինանսական տարբեր կազմակերպություններ հայտարարեցին վարկային արձակուրդ տրամադրելու մասին՝ մեկ կամ երկու ամսով։

В Армении 290 000 граждан выдан кредитный отпуск: Пашинян
В Армении в течение объявленного чрезвычайного положения около 290 000 граждан был предоставлен кредитный отпуск в размере 9,3 млрд драмов.
“На сегодняшний день около 290 000 граждан Армении выдан кредитный отпуск в размере 9,3 млрд драмов. Кредитный отпуск предоставлен и 5 300 юридическим лицам в размере 15,4 млрд драмов”, - отметил Пашинян.
С целью предотвращения распространения эпидемии коронавируса в Армении с 16 марта по 14 апреля объявлено чрезвычайное положение. Действует режим строгих ограничений как в отношении некоторых видов деятельности, так и в отношении свободного передвижения. В этих условиях банки и различные финансовые организации объявили о предоставлении кредитных отпусков на один или на два месяца.