Զինծառայողին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու կասկածանքով ձերբակալվել է համածառայակիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ժամկետային զինծառայող Գարեգին Կամոյի Բաբակեխյանի մահվան դեպքի առթիվ ՝ զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելու հանցագործության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով ձերբակալվել է համածառայակիցը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
«Ժամկետային զինծառայող Գարեգին Կամոյի Բաբակեխյանի մահվան դեպքի առթիվ երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 360.1 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով ՝ զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելու հանցագործության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով, ՀՀ ՊՆ ՌՈ աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 03.04.2020թ.՝ ժամը 22:25-ին, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով հանցանքներ կատարելու՝ մարտական հերթապահություն կրելու կանոնները խախտելու և նշված հանցանքը քողարկելու նպատակով ապօրինաբար Բաբակեխյանին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու կասկածանքով, ձերբակալվել է վերջինիս համածառայակիցը: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում ապրիլի 3-ին՝ ժամը 00:35-ի սահմանում հրազենային վիրավորում էր ստացել ՊԲ զինծառայող, 2000 թ. ծնված Գարեգին Կամոյի Բաբակեխյանը:

По подозрению в умышленном убийстве военнослужащего арестован его сослуживец
В рамках уголовного дела, возбужденного по признакам преступления - доведения до самоубийства по неосторожности срочного военнослужащего Гарегина Камоевича Бабакехяна, арестован его сослуживец.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в отделе информации и общественных связей Следственного комитета РА.
«В рамках уголовного дела, возбужденного в связи со смертью срочного военнослужащего Гарегина Камоевича Бабакехяна во втором гарнизонном Следственном отделе в соответствии с п. 3 ч. 2 ст. 360.1 Уголовного кодекса РА, в результате предпринятых мер сотрудниками ВП МО РА в 22:25 часов 3.04.2020 г. в соответствии с ч. 1 ст. 365 и п. 11 ч. 2 ст. 114 Уголовного кодекса РА (нарушение правил ведения дежурства, сокрытие преступления), по подозрению в умышленном лишении жизни Бабакехяна был арестован его сослуживец. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается», - говорится в сообщении.
3 апреля около 00:35 часов в одной из воинских частей, расположенной в юго-восточном направлении Армии обороны Республики Арцах, смертельно ранен военнослужащий Армии обороны Гарегин Камоевич Бабакекхян (2000 г/р).