Արցախում ժամը 14:00-ի դրությամբ ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 48,3%-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին մարտի 31-ի ժամը 14:00-ի դրությամբ մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 48,3%-ը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը։
«Մարտի 31-ի, ժամը 14։00-ի դրությամբ ընտրություններին մասնակցել է 50 հազար 534 ընտրող կամ ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 48,3%-ը»,– ասաց նա։
ԿԸՀ նախագահը ներկայացրեց քվեարկության ընթացքն ըստ շրջանների.
Ստեփանակերտում քվեարկել է 17 349 քաղաքացի, որը կազմում է ընտրելու իրավունք ունեցողների 44,5%-ը, Ասկերանում` 6 919 ընտրող կամ 57,2%-ը, Հադրութում` 4 901 ընտրող կամ 55,7%-ը, Մարտակերտում` 6 858 ընտրող կամ ընտրողների 51,3%-ը, Մարտունիում` 8 285 ընտրող կամ ընտրողների 47,8%-ը, Շահումյանում` 1 099 ընտրող կամ 51,4%-ը, Շուշիում` 1 935 ընտրող կամ ընտրողների 49%-ը, Քաշաթաղու` 2978 ընտրող կամ ընտրողների 41,9%-ը։
Երևանում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում քվերակել է 210 ընտրող կամ ընտրողների 27,1%-ը։
Արցախում մարտի 31-ին մեկնարկել են նախագահական և խորհրդարանական համապետական ընտրությունները։
Ժամը 08:00-ի դրությամբ բացվել են կազմավորված 282 ընտրական տեղամասերը, որոնցից 1-ը գտնվում է Երևանում` Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության շենքում, մեկ տեղամաս էլ բացվել է Շուշիի քրեակատարողական հիմնարկում։
Արցախում նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու համար պայքարում է 14 թեկնածու՝ Քրիստին Բալայանը, Վիտալի Բալասանյանը, Սերգեյ Ամիրյանը, Դավիթ Բաբայանը, Բելա Լալայանը, Արայիկ Հարությունյանը, Հայկ Խանումյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Վահան Բադասյանը, Մասիս Մայիլյանը, Աշոտ Ղուլյանը, Ռուսլան Իսրայելյանը, Աշոտ Դադայանը և Մելսիկ Պողոսյանը։
Ազգային ժողովում տեղ զբաղեցնելու համար ընտրություններին մասնակցում է 12 քաղաքական ուժ.
- «Ազգային վերածնունդ» կուսակցություն
- «Միասնական հայրենիք» կուսակցություն
- «Անկախության սերունդ» կուսակցություն
- «Հայ hեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցություն
- Արցախի հեղափոխական կուսակցություն
- «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինք
- Արցախի «Արդարություն» կուսակցություն
- Արցախի ժողովրդավարականկուսակցություն
- «Միացյալ Հայաստան» կուսակցություն
- Արցախի պահպանողական կուսակցություն
- Լեռնային Ղարաբաղի կոմունիստական կուսակցություն
- «ՆՈՐ ԱՐՑԱԽ» կուսակցությունների դաշինք
Գործում է 8 ընտրական հանձնաժողով՝ Ստեփանակերտ քաղաքում և Արցախի 7 շրջաններում: Արցախի Հանրապետության ոստիկանության կողմից տրամադրված տվյալների համաձայն՝ Արցախի Հանրապետության ընտրողների թիվը կազմում է 103 հազար 663։
Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի համապետական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու և ընտրությունների ընթացքը լուսաբանելու համար Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրվել է 963 դիտորդ և ԶԼՄ 231 ներկայացուցիչ։

По состоянию на 14:00 в выборах в Арцахе приняли участие 48,3% избирателей
По состоянию на 14:00 31 марта в президентских и парламентских выборах Республики Арцах приняли участие 48,3% граждан, имеющих право голоса.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал представитель ЦИК НКР.
“По состоянию на 14:00 31 марта в выборах приняли участие 50 534 избирателя или 48,3% граждан, имеющих право голоса”, - сказал он.
Председатель ЦИК представил ход голосования по районам.
В Степанакерте проголосовали 17 349 избирателей, что составляет 44,5% имеющих право голоса, в Аскеране - 6 919 или 57,2%, в Гадруте - 4 901 или 55,7%, в Мартакерте - 6 858 избирателей или 51,3% избирателей, в Мартуни - 8 285 избирателей или 47,8% избирателей, в Шаумяне - 1 099 избирателей или 51,4%, в Шуши - 1 935 избирателей или 49% избирателей, в Кашатаге - 2978 или 41,9% избирателей.
В постоянном представительстве Республики Арцах в Ереване проголосовали 210 избирателей или 27,1% избирателей.
В Арцахе 31 марта стартовали президентские и парламентские общегосударственные выборы. По положению на 08:00 31-го марта открыты 282 избирательных участка, 1 из которых находится в Ереване, в здании постоянного представительства Республики Арцах в Республике Армения, участок открыт и в Шушинском уголовно-исполнительном учреждении.
В Арцахе за пост президента борются 14 кандидатов. Это: Кристин Балаян, Виталий Баласанян, Сергей Амирян, Давид Бабаян, Белла Лалаян, Араик Арутюнян, Айк Ханумян, Давид Ишханян, Ваан Бадасян, Масис Маилян, Ашот Гулян, Руслан Исраелян, Ашот Дадаян и Мельсик Погосян.
В парламентских выборах участвуют 12 политических сил.
- Партия “Национальное возрождение”
- Партия “Единая Родина”
- Партия “Поколение независимости”
- Армянская революционная федерация “Дашнакцутюн”
- Революционная партия Арцаха
- Блок партий “Свободная Родина-ОГБ
- Партия “Справедливость”
- Демократическая партия Арцаха
- Партия “Единая Армения”
- Консервативная партия Арцаха
- Коммунистическая партия Нагорного Карабаха
- Блок партий “Новый Арцах”
Действует 8 избирательных комиссий в Степанакерте и в 7 районах Арцаха. Согласно данным, предоставленным Полицией Республики Арцах, число избирателей в Республике Арцах составляет 103 663 человека.
Для осуществления наблюдательской миссии на общегосударственных выборах президента Республики Арцах и Национального собрания и освещения хода выборов в Центральной избирательной комиссии аккредитованы 963 наблюдателя и 231 представитель СМИ.