Ադրբեջանցի հաքերները կեղծ տեղեկություններ են տարածում ՊՆ մամուլի խոսնակի և հայ օգտատերերի անունից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին շրջանում«Ֆեյսբուք»-ի հայկական տիրույթում գործող հայ օգտատերերի էջերը ենթարկվում են ադրբեջանական հաքերների կողմից հարձակումների։ Էջերով տարածվում են ապատեղեկատվություններ՝ հայկական բանակում կորոնավիրուսի տարածման մասին։
Այսօր մի շարք օգտահաշիվներ կրկին հարձակման են են ենթարկվել։ Նաիրա Գրիգորյան անունով օգտատիրոջ էջում փոխել են նրա գլխավոր լուսանկարը` տեղադրելով ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանի լուսանկարը և տեղեկություն տարածել, թե ՀՀ զորամասերից մեկում ծառայողի, իր բարեկամին և նրա 13 զինակիցներին, որոնց հետ կոնտակտ է ունեցել, տեղափոխել են հիվանդանոց: Ըստ տեղեկության՝ ծառայողի բարեկամը զորամասում տարածել է կորոնավիրուս՝ փոխանցելով այն մինչև անգամ խրամատներում գտնվող զինակիցներին:
Այս նույն գրառումը հրապարակվել և տարածվել է խմբերում Արմեն Մովսիսյանի պաշտոնական էջով, ինչպես նաև մեկ այլ օգտատիրոջ՝ Արթուր Դարբինյանի անձնական էջով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը հայտնում է, որ տարածվող տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում։
Դեռ 2019 թվականինՏեղեկատվության ստուգման կենտրոնը գրել էր, որ երգիչ Արմեն Մովսիսյանի պաշտոնական էջը ենթարկվել է ադրբեջանական հաքերների կողմից հարձակման և այլևս չի տնօրինվում նրա կողմից։
Էջում առկա Info and Ads-ում կարող ենք տեսնել, որ այն կառավարվում է Ադրբեջանից։
Բացի այս գրառումից` էջում հրապարակվել են մի շարք այլ կեղծ տեղեկություններ, որոնցից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հյուսիսում գտնվող զորամասերից մեկում 19-ամյա զինվորի մահվան մասին։
Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնն ընթերցողներին խորհուրդ է տալիս հետևել միայն պաշտոնական լրահոսին, իսկ կորոնավիրուսի մասին տարածվող կեղծ լուրերի հերքումներին կարող եք ծանոթանալ Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնիCOVID-19բաժնում։

YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Armenian Facebook users are being attacked by Azerbaijani hackers and their social media accounts are used to disseminate disinformation about coronavirus spread in the military.
One of the latest victims of these attacks is Naira Grigoryan, an Armenian Facebook user whose account was hacked and her profile photo was changed with the photo of Shushan Stepanyan, the spokesperson of the Armenian ministry of defense.
Moreover, the account was used to spread disinformation about alleged hospitalizations of coronavirus cases in the army. The statement was circulated also by accounts of other hacked social media users, notably the singer Armen Movsisyan.
The Information Checking Center had said as early as in 2019 that the account of Movsisyan was hacked by Azerbaijani hackers and the singer does not have access to it any longer. The Info and Ads section in the account clearly shows that the account is being managed from Azerbaijan.
In addition to the abovementioned statements, the account was also used to spread another disinformation, this time about an alleged fatality of a serviceman in the northern parts of Nagorno Karabakh.
The Information Checking Center advised to follow official news only, and referred to its COVID-19 section for fact checking and debunking of coronavirus-related disinformation.