Ադրբեջանցի հաքերները կեղծ տեղեկություններ են տարածում ՊՆ մամուլի խոսնակի և հայ օգտատերերի անունից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին շրջանում«Ֆեյսբուք»-ի հայկական տիրույթում գործող հայ օգտատերերի էջերը ենթարկվում են ադրբեջանական հաքերների կողմից հարձակումների։ Էջերով տարածվում են ապատեղեկատվություններ՝ հայկական բանակում կորոնավիրուսի տարածման մասին։
Այսօր մի շարք օգտահաշիվներ կրկին հարձակման են են ենթարկվել։ Նաիրա Գրիգորյան անունով օգտատիրոջ էջում փոխել են նրա գլխավոր լուսանկարը` տեղադրելով ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանի լուսանկարը և տեղեկություն տարածել, թե ՀՀ զորամասերից մեկում ծառայողի, իր բարեկամին և նրա 13 զինակիցներին, որոնց հետ կոնտակտ է ունեցել, տեղափոխել են հիվանդանոց: Ըստ տեղեկության՝ ծառայողի բարեկամը զորամասում տարածել է կորոնավիրուս՝ փոխանցելով այն մինչև անգամ խրամատներում գտնվող զինակիցներին:
Այս նույն գրառումը հրապարակվել և տարածվել է խմբերում Արմեն Մովսիսյանի պաշտոնական էջով, ինչպես նաև մեկ այլ օգտատիրոջ՝ Արթուր Դարբինյանի անձնական էջով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը հայտնում է, որ տարածվող տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում։
Դեռ 2019 թվականինՏեղեկատվության ստուգման կենտրոնը գրել էր, որ երգիչ Արմեն Մովսիսյանի պաշտոնական էջը ենթարկվել է ադրբեջանական հաքերների կողմից հարձակման և այլևս չի տնօրինվում նրա կողմից։
Էջում առկա Info and Ads-ում կարող ենք տեսնել, որ այն կառավարվում է Ադրբեջանից։
Բացի այս գրառումից` էջում հրապարակվել են մի շարք այլ կեղծ տեղեկություններ, որոնցից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հյուսիսում գտնվող զորամասերից մեկում 19-ամյա զինվորի մահվան մասին։
Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնն ընթերցողներին խորհուրդ է տալիս հետևել միայն պաշտոնական լրահոսին, իսկ կորոնավիրուսի մասին տարածվող կեղծ լուրերի հերքումներին կարող եք ծանոթանալ Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնիCOVID-19բաժնում։

Азербайджанские хакеры распространяют ложную информацию
Страницы армянских пользователей Facebook подверглись атакам азербайджанских хакеров. На страницах распространяется дезинформации о распространении коронавируса в армянской армии.
Сегодня ряд аккаунтов вновь подверглись нападению. На странице пользователя по имени Наира Григорян сменили ее фото на главной странице, разместив фотографию пресс-секретаря МО Шушан Степанян, и поместили информацию о том, что из одной из воинских частей в больницу были доставлены военнослужащий, его родственник и 13 других военнослужащих, с которыми он имел контакты. Согласно этой лживой информации, инфекция распространилась от родственника военнослужащего, даже дошла до военнослужащих, находящихся в окопах. Та же запись была опубликована и распространена на официальной странице Армена Мовсисяна в группах, а также на личной странице другого пользователя - Артура Дарбиняна.
Как передает «Арменпресс», Центр проверки информации сообщает, что распространяемая информация не соответствует действительности.
Еще в 2019 году Центр проверки информации написал, что официальная страница певца Армена Мовсисяна подверглась атаке азербайджанских хакеров и больше не используется им.
В Info and Ads на странице можно заметить, что она управляется из Азербайджана.
Кроме этой записи, на странице были опубликованы и другие ложные сведения, одна из которых -о гибели 19-летнего солдата в одной из воинских частей на севере Армии обороны Нагорного Карабаха.
Центр проверки информации советует читателям следить только за официальной информацией, а с опровержениями ложных сведений о коронавирусе можно ознакомиться в разделе COVID-19 Центра проверки информации.