Արցախի արտադրամասերում և հանրային սննդի կետերում իրականացնում են ախտահանման միջոցառումներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսային (COVID-19) վարակի տարածումը կանխելուն ուղղված միջոցառումների շրջանակներում, Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության հրահանգով, սննդամթերքի իրացմամբ զբաղվող պարենային խանութներում, արտադրամասերում և հանրային սննդի կետերում իրականացվում են հակավարակային, կանխարգելիչ, ախտահանման միջոցառումներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Արցախի տեղեկատվական շտաբի «Ֆեյսբուք»-ի էջից։
«Այդ նպատակով, ծառայությունը՝ Առողջապահության նախարարության հետ համատեղ, մշակել է վարակի տարածման նվազեցմանն ուղղված կանխարգելիչ միջոցառումների և գործողությունների ուղեցույց, որը տրամադրվել է հանրապետության սննդի շղթայի բոլոր փուլերում գործունեություն ծավալող տնտեսավարող սուբյեկտներին. 501 սուբյեկտ արդեն ծանուցվել է: Զուգահեռաբար, ծառայության կողմից վերահսկվում է տնտեսավարողների կողմից իրականացվող հակավարակային, կանխարգելիչ, ախտահանման միջոցառումների կատարումը: Նմանօրինակ միջոցառումներ միաժամանակ իրականացվում են մայրաքաղաք Ստեփանակերտում և հանրապետության այլ շրջաններում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

В Арцахе проводится дезинфекция на производственных предприятиях и объектах общественного питания
В рамках мер, направленных на предотвращение распространения коронавирусной инфекции нового типа (COVID-19) в Республике Арцах, по поручению Государственной службы безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства Республики Армения в продовольственных магазинах, предприятиях и пунктах общественного питания принимаются профилактические, профилактические меры.
Об этом Арменпресс стало известно со страницы информационного штаба Арцаха в Facebook.
«С этой целью Служба в сотрудничестве с Министерством здравоохранения разработала Руководство по профилактическим мерам и действиям по сокращению распространения инфекции, которое было предоставлено предприятиям, работающим на всех этапах пищевой цепи в стране — уже оповещен 501 объект. В то же время служба следит за выполнением профилактических, профилактических, дезинфекционных мероприятий хозяйствующими субъектами. Подобные мероприятия происходят одновременно в столице Арцаха Степанакерте и других регионах республики», - говорится в сообщении.