Էդուարդ Մարտիրոսյանը Գոհար Վարդանյանի Պատվո շքանշանը փոխանցել է լեգենդար հետախույզի զարմուհուն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը մարտի 12-ին ազգային անվտանգության մարմինների թանգարանում հանդիսավոր կերպով փոխանցեց լեգենադար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի զարմուհուն` Անահիտ Փահլևանյանին, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով հետմահու պարգևատրված Գ. Վարդանյանի Պատվո շքանշանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
Է. Մարտիրոսյանը ԱԱԾ աշխատակիցների անունից իր երախտիքի և շնորհակալական խոսքը ուղղեց ականավոր հետախույզի հարազատներին:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Գևորգ և Գոհար Վարդանյաների աշխատանքը, անվտանգության մարմիններում անբասիր գործունեությունը, հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայություններն ու անմնացորդ նվիրումը: Նրանք մեծ ավանդ են ներդրել երկրի ազգային շահերի և անվտանգության համար, ու մեր բոլորի հիշողություններում իրենք կմնան որպես հայրենիքին նվիրյալ հերոսներ», - ասաց Է. Մարտիրոսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար՝ Ա. Փահլևանյանը, նշեց, որ անչափ հպարտ և ուրախ է, որ Վարդանյանների կատարած ահռելի աշխատանքն ու հայրենիքին մատուցած ծառայությունը նման բարձր գնահատականի արժանացան իրենց հայրենիքում:
«Մեծացել եմ մի ընտանիքում, որտեղ սովորեցնում էին լինել պարտաճանաչ, բարի, մարդասեր և լավատես: Այդպիսին էին Գևորգ և Գոհար Վարդանյանները: Հայրենասեր և ուժեղ, անվախ և վճռական այդ զույգն անցել է բարդ և դժվարին ճանապարհ», - ասաց Ա. Փահլևանյանը:
Վարդանյանների հարազատները հետմահու պարգևատրած Պատվո շքանշանը ի պահ տվեցին ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների թանգարանին:

Эдуард Мартиросян вручил орден Почета Гоар Варданян племяннице легендарной разведчицы
Временно исполняющий обязанности директора Службы национальной безопасности Республики Армения, полковник Эдуард Мартиросян 12 марта в Музее органов национальной безопасности торжественно передал орден Почета Гоар Варданян племяннице легендарной разведчицы Анаит Пахлеванян. Указом Президента Республики Армения Армена Саркисяна Гоар Варданян посмертно награждена орденом Почета. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе СНБ Армении.
Эдуард Мартиросян от имени сотрудников СНБ выразил благодарность родным выдающейся разведчицы.
“Мы высоко ценим работу Геворга и Гоар Варданян, их безупречную деятельность в органах безопасности, исключительные заслуги перед Отечеством и самоотверженную преданность. Они внесли большой вклад в дело национальных интересов и безопасность страны, и в памяти всех нас они останутся преданными Родине героями”, - сказал он. Мартиросян.
Выражая благодарность за высокую награду, А. Пахлеванян отметила, что она гордится и очень рада, что проделанная Варданянами колоссальная работа и служение Родине удостоились столь высокой оценки и на своей родине.
“Я выросла в семье, где учили быть добросовестным, добрым, гуманным и оптимистом. Такими были Геворг и Гоар Варданяны. Эта патриотичная и сильная, бесстрашная и решительная пара прошла сложный и очень трудный путь”, - сказала А. Пахлеванян.
Родственники Гоар Варданян, посмертно награжденной орденом Почета, передали орден Музею органов национальной безопасности Республики Армения.