ՀՀ թղթադրամների նոր շարքը հաղթող է ճանաչվել High Security Printing EMEA-2020 միջազգային մրցույթում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ թղթադրամների նոր շարքը հաղթող է ճանաչվել High Security Printing EMEA-2020 միջազգային մրցույթում՝ «Լավագույն նոր շարք» անվանակարգում։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Մրցանակաբաշխությունը կազմել է Reconnaissance International ընկերության կողմից 2020 թ․մարտի 9-11-ը Լիսաբոնում (Պորտուգալիա) անցկացված High Security Printing EMEA ամենամյա կոնֆերանսի մի մասը: Մրցանակաբաշխությունն իրականացվել է երեք անվանակարգերում՝ «Լավագույն նոր շարք», «Լավագույն նոր թղթադրամ» և «Լավագույն նոր հավաքորդական հուշադրամ»:
Նշվել է նաև, որ 1000, 2000, 5000, 10000, 20000 և 50000 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամների շարքը արտադրված է կոմպոզիտային հումքի վրա, որը համատեղում է պոլիմերի ամրությունը թղթի տպագրելիության հետ` դիմացկուն և հուսալի թղթադրամներ ստանալու համար: Հայաստանը աշխարհում առաջին երկիրն է, որն ունի թղթադրամների ամբողջական շարք՝ տպագրված Louisenthal-ի Hybrid ADDvance թուղթ/պոլիմեր հումքի վրա: Ժյուրիի հատուկ գնահատանքի է արժանացել թղթադրամների դիզայնը, որն արտացոլում է պատմական, մշակութային և կրոնական թեմաներ։
«Լավագույն նոր թղթադրամ» անվանակարգում մրցանակը տրվել է Անգլիայի Բանկին՝ իր նոր, աչքի ընկնող 20 ֆունտ ստեռլինգ անվանական արժեքով թղթադրամի համար։ Թղթադրամը տպագրված է De La Rue-ի Safeguard պոլիմերային հումքի վրա և ներկայացնում է անգլիացի հայտնի նկարիչ JMW Turner–ին:
«Լավագույն նոր հավաքորդական թղթադրամ» անվանակարգում մրցանակակիր է դարձել Լեհաստանի ազգային բանկը՝ Լեհաստանի պաշտպանված տպագրական գործի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված հավաքորդական թղթադրամի համար: Թղթադրամն աչքի է ընկնում արտասովոր անվանական արժեքով՝ 19 զլոտի, ինչպես նաև ավանդական դիզայնի ու ժամանակակից պաշտպանական հատկանիշների համակցությամբ:

Серия банкнот Армении признана победителем Международного конкурса High Security Printing EMEA-2020
Новая серия банкнот Армении была признана победителем Международного конкурса “High Security Printing EMEA-2020” в номинации “Лучшая новая серия”. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью ЦБ Армении.
Церемония награждения составила часть ежегодной конференции “High Security Printing EMEA”, проведенной компанией “Reconnaissance International” с 9 по 11 марта 2020 года в Лиссабоне (Португалия). Вручение премий проходило в трех номинациях: “Лучшая новая серия”, “Лучшая новая банкнота” и “Лучшая коллекционная банкнота”.
Было особо отмечено, что серия банкнот номиналом 1000, 2000, 5000, 10000, 20000 и 50 000 драмов произведена на композитном сырье, сочетающем прочность полимера с печатностью бумаги для получения прочных и надежных банкнот. Армения - первая в мире страна, имеющая полный набор банкнот, напечатанных на Louisenthal Hybrid ADDvance бумаге/полимере. Особой оценки жюри удостоился и дизайн банкнот, отражающий исторические, культурные и религиозные темы.
В номинации “Лучшая новая банкнота” премия была вручена Банку Англии за новую банкноту номиналом в 20 фунтов стерлингов. Банкнота напечатана на полимерном сырье De La Rue Safeguard и представляет известного английского художника JMW Turnerа.
Лауреатом премии в номинации “Лучшая новая коллекционная банкнота ” стал Национальный банк Польши за банкноту, посвященную 100-летию основания печатного дела Польши. Купюра отличается необычной номинальной стоимостью - 19 злотых, а также сочетанием традиционного дизайна и современных защитных свойств.