ԶՈւ նվագախմբում ցանկանում են նոր կադրեր գտնել. հայտարարվում է դիրիժորների ընդունելություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ռազմանվագախմբային ծառայությունում ցանկանում են շարքերը նոր կադրերով համալրել. հայտարարվում է զինվորական դիրիժորների ընդունելություն:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ ՀՀ ԶՈւ ԳՇ ռազմանվագախմբային ծառայության պետ, գլխավոր զինվորական դիրիժոր, գնդապետ Արմեն Պողոսյանը պատմեց մասնագիտության ընտրության, զինվորական նվագախմբում աշխատելու և այնտեղ դիրիժորների ընդունելության մասին:
Սիրում եմ երաժշտությունը
Սովորել եմ Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցում, այնուհետև 1980-1984 թթ. Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական դպրոցում՝ կոնտրաբասի բաժնում: Սիրում էի երաժշտությունն ու բարձրագույն կրթությունս որոշեցի ստանալ հենց այդ մասնագիտությամբ: Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական դպրոցում սովորելուց հետո պատրաստվում էի ընդունվել Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա, սակայն դրանից 3 ամիս առաջ տեղեկացա զինվորական դիրիժորի մասնագիտության մասին: 1985 թվականին ընդունվեցի Մոսկվայի կոնսերվատորիայի դիրիժորների ֆակուլտետ, ստացա «Զինվորական նվագախմբերի և անսամբլների կազմակերպում և ղեկավարում» մասնագիտությունը և զինվորական դիրիժորի որակավորում: Մինչ Մոսկվա մեկնելս, մոտ 1 տարի Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում աշխատել եմ որպես նվագախմբի արտիստ:
Ընտանիքի առաջին երաժիշտը
Ընտանիքում առաջին երաժիշտը ես եմ: Մայրս և հայրս մասնագիտությամբ ինժեներներ են, եղբայրս էլ մասնագիտությամբ էներգետիկ է, և հպարտ կարող եմ ասել, որ իր ոլորտում լավագույններից է: Ես էլ Մոսկվայում սովորելուց հետո, վերադարձա Հայաստան և 1992 թվականի հունվարից ծառայում եմ ՀՀ զինված ուժերում մինչև այսօր, արդեն գրեթե 30 տարի:
Զինվորական նվագախմբում աշխատելը պատվաբեր է
Դիրիժորի մասնագիտությունը շատ հետաքրքիր է ու պատվաբեր: Այստեղ կարելի է անծայրածիր գործունեություն ծավալել, միջազգային մրցույթների, փառատոնների մասնակցել: ԳՇ զինվորական նվագախումբը ստեղծվել է 1992 թվականի նոյեմբերից և այն ժամանակվանից մինչև այսօր կոչված է դիմավորման, ճանապարհման, ծաղկեպսակներ դնելու արարողության և պետական ու կառավարական միջոցառումների երաժշտական մասն ապահովելու համար:
Դիրիժորի որակավորում ստանալու համար ընդունելություն ենք հայտարարում
Մենք այժմ հայտարարել ենք ընդունելություն 2020-2021 թթ. ուսումնական տարվա Մոսկվայի ռազմական համալսարանի զինվորական դիրիժորների ռազմական ինստիտուտում 5-ամյա ուսուցման դասընթացներին մասնակցելու համար: Ավարտելով այդ դասընթացները՝ կուրսանտները ստանում են լեյտենանտ զինվորական կոչում և փողային նվագախմբի զինվորական դիրիժորի որակավորում: Դիրիժոր դառնալու համար պարտադիր է նախնական երաժշտական կրթությունը:
2004 թվականից մենք պայմանագիր էինք կնքել Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի հետ, որի շրջանակում պետական պատվերով, տարեկան 5 դիրիժոր էինք պատրաստում: Այս ծրագիրը հնարավորություն տվեց մեզ բոլոր նվագախմբերը կադրերով լրացնել: 2019 թվականից որոշվեց, որ պետք է ուղարկել սովորելու ռազմաուսումնական հաստատություններ, որպեսզի ստանան լիակատար դիրիժորի ուսում և ավարտելուց հետո պայմանագիրը լինի 20 տարով:
Ռազմաուսումնական հաստատությունների ընդունելությանը կարող են մասնակցել նախազորակոչային տարիքի ՀՀ քաղաքացիները, ինչպես նաև պարտադիր կամ պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցած կամ անցնող արական սեռի քաղաքացիները և զինծառայողները, ում տարիքը չի գերազանցում 23 տարեկանը: Տեղեկություններ ստանալու համար հայտարարությանը համապատասխանողները կարող են դիմել ՀՀ ԶՈւ ԳՇ ռազմանվագախմբային ծառայություն կամ զանգահարել ՀՀ ՊՆ թեժ գիծ՝ 1-28:
Հույս ունեմ, որ կկարողանանք գտնել այն կադրերին, որոնք ցանկություն ունեն սովորելու Մոսկվայում, այնուհետև աշխատելու ՀՀ ԶՈւ-ում: Մեր նվագախմբի 60 տոկոսը պայմանագրային, իսկ 40-ը՝ պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ են:
Այս տարի ունենք հրավերներ տարբեր երկրներից
Մերգելյան ինստիտուտում այս տարի կայանալու է զենքի և զինամթերքի վերաբերյալ էքսպո, որտեղ մեր նվագախումբը պետք է հանդես գա: Այս տարի ունենք հրավերներ՝ Գերմանիայից և ԱՄՆ-ից, որոնց մասնակցության վերաբերյալ մեզ մոտ դեռևս որոշում չի կայացվել, քանի որ պետք է հստակեցվեն մեր պլանները, հաշվի առնվի նվագախմբի զբաղվածությունը և մի շարք այլ հարցեր: Ղազախստանից նույնպես ունենք հրավեր, որտեղ կմեկնի մեր երգչախումբը: Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա և Դոնի Ռոստով քաղաքներում Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված տոնակատարությունների շրջանակում երկու զորախումբ է մեկնելու, որոնց կցված է նաև 2 նվագախումբ: Գրեթե ամեն օր պարապմունքներ են անցկացվում՝ հավուր պատշաճի ներկայանալու համար: Մոսկվայում տեղի է ունենալու նաև «Անմահ գունդ»-ի համերգը, որտեղ ելույթ կունենա նաև մեր երգչախումբը:

В оркестре ВС ищут новые кадры: объявлен прием дирижеров
В военно-оркестровой службе Генштаба ВС Армении желают пополнить ряды новыми кадрами. Объявлен прием военных дирижеров.
В беседе с «Арменпресс» начальник военно-оркестровой службы ГШ ВС Армении, главный военный дирижер, полковник Армен Погосян рассказал о своем выборе профессии, работе в военном оркестре и о приеме дирижеров.
Я люблю музыку
Я учился в ереванской музыкальной школе им. Чайковского, затем в 1980 - 1984 гг. учился в музыкальной школе им. Романоса Меликяна на отделении контрабаса. Я любил музыку и высшее образование решил получить именно по этой специальности. После учебы в музыкальной школе им. Романоса Меликяна я собирался поступить в Ереванскую государственную консерваторию им. Комитаса, однако за 3 месяца до этого узнал о профессии военного дирижера. В 1985 году поступил на факультет дирижеров Московской консерватории, получил специальность “Организация и управление военными оркестрами и ансамблями” и квалификацию военного дирижера. До отъезда в Москву, я около года служил артистом оркестра в Национальном академическом театре оперы и балета Армении.
Первый музыкант в семье
Первым музыкантом в семье стал я. Мать и отец по специальности инженеры, брат по специальности энергетик, и могу с гордостью сказать, что он один из лучших в своей сфере. После учебы в Москве я вернулся в Армению и с января 1992 года служил в Вооруженных силах Республики Армения и до сих пор, уже почти 30 лет.
Работа в военном оркестре очень почетна
Профессия дирижера очень интересна и почетна. Можно развернуть безграничную деятельность, участвовать в международных конкурсах, фестивалях. Военный оркестр ГШ был создан с ноября 1992 года, и до сих пор он участвует во встречах, проводах, церемониях возложений венков и обеспечивает музыкальную часть государственных и правительственных мероприятий.
Мы объявили прием на обучение для получения квалификации дирижера
В настоящее время мы объявили прием на 2020 - 2021 гг. учебный год для участия в 5-летних курсах обучения в Военном институте военных дирижеров Московского военного университета. Окончив эти курсы, курсанты получают звание лейтенанта и квалификацию военного дирижера духового оркестра. Для того, чтобы стать дирижером, обязательно начальное музыкальное образование.
С 2004 года мы заключили договор с Ереванской государственной консерваторией им. Комитаса, в рамках которого по государственному заказу для нас подготавливали 5 дирижеров в год. Эта программа дала нам возможность пополнить все оркестры квалифицированными кадрами. С 2019 года было решено отправлять на учебу в военно-учебные заведения, чтобы получать образование полноценного дирижера и после окончания заключать контракт на 20 лет.
В приеме в военно-учебные заведения могут принять участие граждане Армении допризывного возраста, а также граждане и военнослужащие мужского пола, прошедшие или проходящие обязательную или контрактную военную службу, возраст которых не превышает 23 года. Для получения информации, соответствующие требованиям могут обратиться в военно-командную службу ГШ ВС Армении или позвонить на горячую линию МО Армении по номеру -1-28.
Надеюсь, что мы сможем найти кадры, которые захотят учиться в Москве, а затем работать в ВС Армении. 60% нашего оркестра - контрактники, а 40 - военнослужащие срочной службы.
В этом году мы получили приглашения из разных стран
В институте Мергеляна в этом году состоится Экспо по оружию и боеприпасам, наш оркестр должен выступить на нем. В этом году у нас приглашения и из Германии и США, относительно которых у нас пока не принято решение, поскольку должны быть уточнены наши планы, учтена занятость оркестра и ряд других вопросов. Есть приглашение и из Казахстана, куда отправится наш хор. В рамках празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне в Москву и в Ростов-на-Дону отправятся две военные группы, с которыми будут и два оркестра. Почти ежжедневно проводятся репитиции для того, чтобы предстать на должном уровне. В Москве состоится также концерт “Бессмертного полка”, на котором выступит и наш хор.