Կիպրոսում ստեղծվել է Արցախի հետ բարեկամական շրջանակ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Կիպրոսի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը մարտի 6-ին մասնակցել է Արցախին նվիրված միջոցառմանը, որը կազմակերպվել էր Հայ Դատի Կիպրոսի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից, միջոցառմանը հայտարարվել է Կիպրոսում Արցախի հետ բարեկամական շրջանակի ստեղծման մասին, որին անդամակցում են Կիպրոսի խորհրդարանի, քաղաքային խորհուրդների անդամներ, հայտնի քաղաքական գործիչներ և գիտնականներ։
Իր ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններն ու հանրապետությունում առկա իրողություները։Նա նաև նշել է տարբեր մակարդակներում արտաքին հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի մասին՝ կարևորելով խորհրդարանական դիվանագիտության ձևաչափը միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավվածության ընդլայնման գործում։
Արմինե Ալեքսանյանը ընդգծել է մի շարք երկրներում գործող Արցախի հետ բարեկամության խմբերի և շրջանակների դերը՝ Արցախի մասին իրազեկվածության բարձրացման, ինչպես նաև տարբեր բնագավառներում երկկողմ հարաբերությունների հաստատման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման գործում։ Այս համատեքստում ԱԳ փոխնախարարը հատկապես կարևորել է Կիպրոսում Արցախի հետ Բարեկամության շրջանակի ստեղծումը, որը հնարավորություն կընձեռի կենտրոնացնել ջանքերը՝ ինստիտուցիոնալ մակարդակովամրապնդելու և զարգացնելու երկու երկրների միջև համագործակցությունը, ինչպես նաև նպաստելու Կիպրոսում Արցախի ճանաչելիության բաձրացմանը և հանրապետության շահերի առաջմղմանը։
Արմինե Ալեքսանյանը բարձր է գնահատել սփյուռքի ակտիվ ներգրավվածությունըԱրցախում տարբեր զարգացման ծրագրերի իրականացմանը,ինչպես նաև գործուն աջակցությունը հանրապետության արտաքին կապերի հաստատմանն ու ընդլայնմանը։
Նույն օրը Արմինե Ալեքսանյանը Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Կասպար Կարամպետյանի և Հայ Դատի Կիպրոսի հանձնախմբի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է Կիպրոսի Հայոց առաջնորդարան և հանդիպում ունեցել Կիպրոսի թեմի կաթողիկոսական ընդհանուր փոխանորդ Գերաշնորհ տեր Խորեն արքեպիսկոպոս Տողրամաճեանի, ինչպես նաև Կիպրոսի հայկական կառույցների ներկայացուցիչների հետ։ Կողմերն ընդգծել են նման ձևաչափով հանդիպումների կարևորությունը՝ համահայկական նշանակության հարցերի քննարկման համար։
Արմինե Ալեքսանյանն այցելել է նաևՆիկոսիայի Նարեկհայկական վարժարան, հանդիպել վարժարանի ղեկավարության և սաների հետ։

Circle of Friendship with Artsakh established in Cyprus
STEPANAKERT, MARCH 7, ARMENPRESS. On March 6, Deputy Foreign Minister of the Republic of Artsakh Armine Alexanyan, who is on a working visit in the Republic of Cyprus, participated in an event dedicated to Artsakh, which was organized at the initiative of the Armenian National Committee of Cyprus, the Artsakh foreign ministry told Armenpress.
The establishment of a Circle of Friendship with Artsakh in Cyprus, which comprises of members of the Cypriot parliament, City Council, distinguished political figures and scientists was announced at the event.
In her speech, the Deputy Foreign Minister presented the priorities of the foreign policy of Artsakh and the realities in the Republic. She also briefed on the steps towards the establishment of foreign relations at different levels, stressing the importance of the format of parliamentary diplomacy in expanding the involvement of Artsakh in international processes.
Armine Aleksanyan underlined the role of the Groups and Circles of Friendship with Artsakh operating in a number of countries in raising awareness of Artsakh, as well as in creating favorable conditions for the establishment of bilateral relations in various fields.
In this context, the Deputy Foreign Minister stressed the importance of establishment of the Circle of Friendship with Artsakh in Cyprus, which will allow to focus the efforts on strengthening and developing the cooperation between the two countries at the institutional level, as well as contributing to raising awareness of Artsakh and promoting the interests of the Republic in Cyprus. շ
Armine Alexanyan highlighted the importance of the active involvement of the Diaspora in the implementation of various development programs in Artsakh, as well as its efficient contribution to the establishment and expansion of foreign relations of the Republic.
Earlier in the day, the Deputy Foreign Minister, accompanied by head of European Armenian Federation for Justice and Democracy Kaspar Karampetian and the representatives of Armenian National Committee of Cyprus, met with Archbishop Khoren Doghramadjian, the General Catholicosal Vicar of the Armenian Prelature of Cyprus of the Armenian Apostolic Church as well as the leaders and representatives of Cypriot-Armenian organizations. They mutually stressed the importance of holding meetings in such format as a good opportunity to have discussion on issues of Pan-Armenian significance.
Deputy Foreign Minister also visited the Nareg Armenian School and met the leadership and the students of the school.