Իսկ ու՞ր է Ադրբեջանը.....
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական ռազմաքաղաքական վերնախավը շարունակում է իր ռազմատենչ քաղաքականությունը` չխորշելով նույնիսկ ամենաստոր մեթոդներից: Թեև, պետք է փաստել, որ որևէ մեթոդ դեռևս չի արդարացրել Բաքվի իշխանությունների ակնկալիքները: Ավելին, յուրաքանչյուր անգամ նրանց նետած բումերանգն ուղիղ նշանառությամբ դիպել է իրենց իսկ մարմնի տարբեր մասերին: Թերևս այդ հետադարձ հարվածների պատճառով է, որ տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի իշխանությունները մտածում և գործում են այդ գործառույթների համար մարմնի չնախատեսված մասերով: Ընդհանրապես, վերլուծելով վերջին տասնամյակների ընթացքում ադրբեջանցիների գործելաոճը, ավելի ու ավելի եմ համոզվում, որ նրանց անչափ դուր է գալիս մազոխիզմը` իր բոլոր «հմայքներով» հանդերձ:
Ահա այդպիսի մազոխիստական դրսևորումներից էր օրերս ՀՀ Տավուշի մարզի գնդակոծումն ադրբեջանական պետական սահմանապահ ծառայությանը ենթակա «Ղազախ» սահմանապահ դիվիզիայի ստորաբաժանումների կողմից: Հայկական կողմի պատասխանը չուշացավ և մարտի 5-ին ադրբեջանցի զինծառայող Օրհան Նազըմ օղլու Փաշազադեն դարձավ Բաքվի իշխանությունների անբնական կրքերի հերթական զոհը: Ինչպես և սպասվում էր, չեղած ,պատիվըե վերականգնելու նպատակով ադրբեջանական կողմը դիմեց հերթական դիվերսիային` կրկին անփառունակ վերջաբանով: Հայկական կողմի հմուտ և կազմակերպված գործողությունների շնորհիվ ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը, կորուստներ կրելով, ճողոպրել էր: Հատկանշական է, որ նրանք այնքան անկանոն ու խուճապահար էին նահանջել, որ մարտի դաշտում թողել էին գերմանական արտադրության բարձրակարգ ականորսիչ սարքը: Այստեղ են ասել` էշն ի՞նչ գիտե, նուշն ի՞նչ է: Ախր, ադրբեջանցիների ինչ ոլորտն է, ախր ականորսիչ աշխատացնելը, (այն էլ` գերմանական արտադրության) գոնե նվազագույն մտավոր կարողություններ է պահանջում....
Ինչևէ, մարտի 7-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները լուրեր են տարածել, որ կրկին ,Ղազախե սահմանապահ դիվիզիայում սպանվել է զինծառայող Էլթուն Էլման օղլու Գարաևը: Ուշագրավ է, որ նշվել էր, թե նա հրազենային ծանր վիրավորում է ստացել, բժիշկները պայքարել են նրա կյանքի համար, սակայն` ապարդյուն: Համադրելով վերոնշյալ փաստերը` բնական հարց է ծագում` արդյո՞ք Է. Գարաևը նախորդ օրը ձախողված դիվերսիոն խմբի անդամներից չէ, արդյո՞ք ադրբեջանական կողմը միտումնավոր կերպով չի նշում, որ նա սպանվել է ՀՀ Նոյեմբերյանի շրջանի ուղղությամբ գտնվող Ղազախի Դաշ Սալախլի գյուղի մերձակայքում, որպեսզի թաքցնի նախորդ օրը ՀՀ Իջևանի շրջանի ուղղությամբ իրականացված «փայլուն» դիվերսիոն (այսուհետ` ռազմարվեստի համաշխարհային պատմության մեջ դա հիշատակվելու է «Ականորսիչ» պայմանական անվամբ) գործողության իրական հետևանքները:
Հ.Գ.
Որպեսզի ընթերցողների շրջանում տպավորություն չստեղծվի, որ իրենց պարտադրում եմ իմ կարծիքը, ինչպես նաև հարգելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներն ու նորմերը` տուրք եմ տալիս բազմակարծությանը: Մասնավորապես, օրերս Ի.Ալիևն այցելել էր Ադրբեջանի Աղստաֆայի շրջան և այնտեղի նորաստեղծ պատմության թանգարանում հիստերիկ կերպով ճչում էր` «Իսկ ու՞ր է քարտեզներում Ադրբեջանը»: Գու՞ցե Է.Գարաևը մահացել է համացանցում շրջանառվող այդ տեսահոլովակը դիտելուց ու դրան հաջորդած ծիծաղից.......

А Азербайджан где?..
Азербайджанская военно-политическая элита продолжает проводить свою воинственную политику, не гнушаясь дажесамыми низкопробными и гнусными методами. Впрочем, следует отметить, еще ни один метод не оправдал ожиданий бакинских властей. Более того, каждый раз брошенный ими бумеранг возвращается, вонзаясь в разные части их тела. Пожалуй, именно из-за этих обратных ударов азербайджанские власти долгое время думают и руководствуются в своих планах частями своего тела, вовсе не предназначенными для мыслительныхфункций. Вообще, проанализировав работу азербайджанцев за последние десятилетия, я все больше и больше убеждаюсь в том, что им несказанно нравится мазохизм во всем его «очаровании».
Одним из таких мазохистских проявлений стал недавний обстрел Тавушской области РА подразделениями дивизии Газаха, подведомственной Государственной пограничной службе Азербайджана. Ответ армянской стороны не задержался, и 5 марта азербайджанский солдат ОрханНазимоглыПашазаде стал очередной жертвой неестественных страстных желаний бакинских властей. Как и ожидалось, для восстановления несуществующей чести азербайджанская сторона прибегла к очереднйодиверсии – и вновь с бесславным завершением.
Благодаря умелым и слаженным действиям армянской стороны азербайджанская диверсионная группа метнулась обратно, неся потери. Примечательно, что они улепетывали так поспешно и в такой панике, что оставили на поле боя высококачественный миноискатель немецкого производства. Как тут не сказать, откуда ослу знать, что такое миндаль? Ну куда азербайджанцам соваться в эту область, работа с миноискателем (да еще немецкого производства!), требует хотя бы минимального интеллектуального потенциала ...
Но как бы то ни было… 7 марта азербайджанские СМИ сообщили, что в газахской пограничной дивизии убит еще один военнослужащий - ЭлтунЭлманоглуГараев. Примечательно, что отмечалось, что он получил тяжелое огнестрельное ранение, врачи боролись за его жизнь, но безрезультатно. При сравнении вышеприведенных фактов возникает естественный вопрос – правда ли?
Гараев не являлся членом диверсионной группы, которая провалилась накануне. А не намеренно ли азербайджанская сторона не указывает, что он был убит возле села Газахи-Даш Салахлы- в направленииНоемберянского района Республики Армения, чтобы скрыть реальные результаты предпринятой накануне«блестящей» операции, которая отныне войдет в анналы мирового военного искусства под условным названием «миноискатель».
P.S.
Чтобы у читателей не сложилось впечатление, что я навязываю им свое мнение, а также из уважения к основополагающим принципам и нормам международного права, я воздаю дань плюрализму мнений. В частности, недавно Алиев посетил Агстафинский район Азербайджана и, стоя перед картой в новом Музее истории, истеричновоскликнул: «А где здесь Азербайджан?»
Может, Э. Гараев умер от смеха, последовавшего за просмотром этого видео, циркулирующего в сети .......