Արցախում կորոնավիրուսի կասկածով երկու քաղաքացիների թեստերի պատասխանը բացասական է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում նոր կորոնավիրուսի կասկածով նախորդ օրը Հայաստանի Հանրապետություն ուղարկված երկու քաղաքացիների թեստերի լաբորատոր արդյունքները բացասական են եղել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը:
«Հորդորում ենք բնակչությանը չճշտված տվյալներ չհրապարակել ու ապատեղեկատվություն չտարածել: Կոչ ենք անում կեղծ լուրերից խուսափելու համար հետևել պաշտոնական լրահոսին՝ պահպանելով վարակի տարածումը կանխարգելող՝ առողջապահության նախարարության կողմից առաջարկված միջոցները»,-ասված է նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Տեղեկություն էր շրջանառվել, որ Արցախում կորոնավիրուսի հետ կապված կասկածելի երկու դեպք է եղել՝ Իրանից փետրվարի 20-ից Արցախ մեկնած ամուսինների մոտ:
Արցախի Հանրապետության կառավարությունն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ մի շարք գերատեսչությունների ներգրավմամբ իրականացվում են համալիր միջոցառումներ՝ սուր շնչառական վարակների և նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու ու հանրապետությունում համաճարակային վիճակը կայուն պահպանելու համար: Ընդհանուր առմամբ, ախտորոշումը ճշտելու նպատակով, երեք տասնյակից ավելի փորձանմուշ է ուղարկվել ՀՀ, և ըստ առողջապահության նախարարության տրամադրած տվյալների՝ առայսօր բոլոր պատասխանները բացասական են:

YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Two suspected cases of the novel coronavirus in Artsakh tested negative, the Artsakh healthcare ministry said.
The samples of the tests were sent to Yerevan yesterday.
“We urge the people not to publish unchecked information and spread disinformation. We call on them to rely on the official news in order to avoid fake reports and follow the measures proposed by the healthcare ministry aimed at preventing the spread of the disease”, the Artsakh healthcare ministry said in its statement.
Earlier it was reported that two suspected coronavirus cases have been detected in Artsakh. The two persons came to Artsakh from Iran on February 20.
The government of Artsakh informed that complex measures are being taken to prevent the spread of acute respiratory infections. Overall, over three dozen samples of tests were sent to Armenia, and according to the information of the healthcare ministry as of now the results of all tests were negative.