Վարչապետը հանձնարարեց խիստ միջոցներ կիրառել թերլցումներ իրականացնող բենզալցակայանների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը 29 բենզալցակայանում ստուգում է իրականացրել, որից 16-ի դեպքում հայտնաբերվել է թերլցում: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը:
Մինչ այդ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվել էր՝ երբ մարդը գնում է բենզալցակայան, ասում ՝ 5 լիտր բենզին տվեք, կառավարությունը երաշխավորո՞ւմ է, որ հենց 5 լիտր բենզին են տվել:
«Դրա համար շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնին տվեցինք հանձնարարականներ: Դա պետության պարտականությունն է, որ եթե բենզալցակայանին իրավունք եմ տվել, որ այդտեղ աշխատի, ուրեմն պետք է քաղաքացուն երաշխիք տամ, որ եթե 5 լիտր բենզին է գնում, ապա դա հենց 5 լիտր է, ոչ թե 4,9 լիտր: Այսօր մենք այդ երաշխիքը չենք կարողանում տալ: Նման խնդիր ունենք նաեւ գազի հետ կապված: Եթե չենք կարողացել այդ երաշխիքները տալ գազի, բենզինի դեպքում, ո՞վ է ասել, որ էլեկտրաէներգիան երաշխավորել ենք, հեռախոսը երաշխավորել ենք: Կամ որ խանութում 1 կգ պանիր են տալիս, դա 1 կիլոգրա՞մ է, թե 967 գրամ է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը նշեց, որ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը 29 բենզալցակայանում ստուգում է իրականացրել, որոնցից 16-ում՝ արձանագրվել է խախտում, իսկ դա 60 տոկոս է կազմում:
Վարչապետը նշեց, թե չպետք է լինի այնպես, որ բենզալցակայանի համար ավելի ձեռնտու լինի տուգանվելը, քան օրինական աշխատելը: «Մարդը մեխանիզմի միջոցով միլիոններ է աշխատում, գնում ասում ենք` 15 հազար դրամ տուգանված ես, ասում է՝ շնորհակալություն: Դա նշանակում է՝ մարդը 100-հազարավոր մարդկանց խաբել է, պետք է այնպիսի տուգանքներ դրվեն, որ այդ ընկերությունը կանգնի փակվելու խնդրի առջև»,- ասաց վարչապետը:

Премьер-министр поручил в случаях недолива применять строгие меры
Инспекционный орган по надзору за рынком провел проверку на 29 бензозаправочных станциях, в 16 случаях из которых был обнаружен недолив бензина. Об этом на заседании правительства заявил руководитель аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян.
Премьер-министра Никола Пашиняна интересовало, есть ли гарантии полных, соответствующих требованию клиентов заправок на бензозаправочных станциях.
“Для этого мы дали поручения Инспекционному органу по надзору за рынком. Это обязанность государства: если я дал бензоколонке право работать, то и гражданину должен дать гарантию, что при заполнении 5 литров бензина, это именно 5 литров, а не 4,9. Сегодня мы не можем дать эту гарантию. Та же проблема и с газом. Если мы не смогли предоставить эти гарантии в случаях с газом, бензином, то их нет и случае с электроэнергией и с телефонными разговорами”, - как передает Арменпресс, сказал Н. Пашинян.
Руководитель аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян отметил, что после вступления закона в силу Инспекционный орган по надзору за рынком провел проверку на 29 бензоколонках, в 16 из которых зафиксированы нарушения, а это составляет 60 %.
Премьер-министр отметил, что не должно быть так, чтобы бензоколонке штрафы были выгоднее чем честная работа. “Человек зарабатывает миллионы посредством такого механизма, мы ему говорим, что он оштрафованы на 15 000 драмов, он благодарит нас. Если кто-то обманул 100 000 человек, должны быть наложены такие штрафы, чтобы эта компания встала перед проблемой закрытия”, - сказал премьер-министр.