Անկարայի քաղաքականությունը խափանում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման միջնորդների ջանքերը. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկարայի՝ Ադրբեջանին անվերապահորեն աջակցելու քաղաքականությունը ոչ միայն հակասում է Թուրքիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամի կարգավիճակին, այլև խափանում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորմանն ուղղված միջազգային միջնորդների ջանքերը։ Այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության մեկնաբանության մեջ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցին՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլյութ Չավուշօղլուի հայտարարությունը, որը հնչեցվել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ, Արցախի ԱԳՆ-ն պատասխանել է. «Թուրքիան ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հարցում չեզոք կողմ չէ, հետևապես օբյեկտիվորեն չի կարող որևէ դրական դերակատարություն ունենալ։ Փաստ է, որ Թուրքիան Ադրբեջանի դաշնակիցն է. սկսած 1988 թվականից՝ ղարաբաղյան շարժման սկզբնավորումից, և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ողջ ընթացքում Թուրքիան սատարել է ադրբեջանական կողմին:
Ավելին՝ 2016 թ. ապրիլին Թուրքիան բացահայտ կերպով աջակցել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիային՝ հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և, ընդհանրապես, միջազգային հանրության կոչերին՝ անհապաղ դադարեցնելու ռազմական գործողությունները։ Անկարայի՝ Ադրբեջանին անվերապահորեն աջակցելու քաղաքականությունը ոչ միայն հակասում է Թուրքիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամի կարգավիճակին, այլև խափանում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորմանն ուղղված միջազգային միջնորդների ջանքերը»։

YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. The policy of Ankara on unconditional support for Azerbaijan not only contradicts the status of Turkey as a member of the OSCE Minsk Group, but also undermines the efforts of the international mediators aimed at the final settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, reads the comment of the Foreign Ministry of Artsakh, reports ARMENPRESS.
ARMENPRESS reports to the question how would you comment on the statement by Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu voiced during the meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairmen, Arrtsakh's Foreign Ministry answered,
Turkey is not impartial on the Azerbaijan-Karabakh conflict and cannot play any positive role. It is a fact that Turkey is an ally of Azerbaijan: since 1988, the beginning of the Karabakh Movement and throughout the Azerbaijan-Karabakh conflict, Turkey has supported Azerbaijan. Moreover, in April 2016, Turkey openly supported Azerbaijan's military aggression unleashed against Artsakh, despite the calls by the OSCE Minsk Group Co-Chairmen and, in general, the international community to immediately cease the hostilities. The policy of Ankara on unconditional support for Azerbaijan not only contradicts the status of Turkey as a member of the OSCE Minsk Group, but also undermines the efforts of the international mediators aimed at the final settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.