Հայաստանում ազատականացումը դրական է ազդել Ղարաբաղի վրա. Freedom House
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում քաղաքական ազատականացումը եւ վարչապետ Փաշինյանի իշխանության գալը դրական ազդեցություն է թողել Լեռնային Ղարաբաղի վրա, նշված է Freedom House կազմակերպության Freedom in the World 2020 տարեկան զեկույցում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայնը», զեկույցում մասնավորապես նշված է, որ Ղարաբաղի տարածքում «ավելացել է մրցակցությունը եւ քաղհասարակության ակտիվությունը սեպտեմբերին նախատեսված տեղական ընտրություններին ընդառաջ. հարթակ է ստեղծվել 2020-ին Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի եւ խորհրդարանի ընտրություններում հավելյալ փոփոխությունների համար: Ցավոք, Եվրասիայի տարածաշրջանի այլ անջատված տարածքները, որոնք մնում են օկուպացված Ռուսաստանի զորքերի կողմից, մնացել են լճացած, այնտեղ քաղաքական իրավունքների եւ քաղաքացիական ազատությունների անկում է արձանագրվել»:
Ընդհանրապես, հիմնականում անազատ Եվրասիայի տարածաշրջանը մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների առումով «մռայլ պատկեր է հիշեցնում». Ռուսաստանում, Բելառուսում, Ուզբեկստանում իշխող ուժերի ճնշումների արդյունքում պահպանեցին իշխանությունը, Ղազախստանի ղեկավարը փոխանցեց իշխանությունն իր ընտրած իրավահաջորդին, իսկ Մոլդովայում սկսված բարեփոխումները կանգ են առել: Եվրասիայի դրական տեղաշարժերը կապված են մասամբ ազատ երկրներ ճանաչված Հայաստանի եւ Ուկրաինայի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, նշում է Freedom House կազմակերպությունը:
Ինչ վերաբերում է աշխարհի մյուս տարածաշրջաններին, ապա ընդհանուր առմամբ, զեկույցի համաձայն, 2020-ին աշխարհում ժողովրդավարությունը խոչընդոտների է հանդիպում. Հետընթաց են ապրել ոչ միայն ավտորիտար Չինաստանը, Ռուսաստանը եւ Իրանը, այլեւ ժողովրդավարության ավանդույթներ ունեցող մի շարք երկրներ: Անցած տասնամյակում խոշորագույն հետընթացն են ապրել Բուրունդին, Թուրքիան, Մալին, Վենեսուելան, Հունգարիան, Ադրբեջանը, Տաջիկստանը եւ տասնյակից ավելի այլ երկրներ: Ազատությունների մակարդակով վատագույն վիճակում են Սիրիան, Էրիտրեան, Հարավային Սուդանը, Թուքմենստանը եւ Հյուսիսային Կորեան:

Либерализация в Армении положительно повлияла и на Карабах: Freedom House
Политическая либерализация в Армении и приход к власти премьер-министра Пашиняна оказали положительное влияние и на Нагорный Карабах, говорится в ежегодном докладе Freedom House “Freedom in The World 2020”.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на “Голос Америки”, в докладе, в частности, отмечается, что на территории Карабаха “увеличилась конкуренция и активность гражданского общества в преддверии намеченных на сентябрь местных выборов. Создана площадка для дополнительных изменений на выборах президента и парламента Нагорного Карабаха в 2020 году. К сожалению, другие отделившиеся территории Евразийского региона, которые остаются оккупированными войсками России, не стали активнее, там зафиксирован спад политических прав и гражданских свобод”.
Вообще, регион несвободной Евразии в плане прав человека и основных свобод представляет “мрачную картину”. В результате давлений правящие силы в России, Беларуси, Узбекистане сохранили власть, глава Казахстана передал власть избранному им правопреемнику, а начатые в Молдове реформы приостановлены. Позитивные сдвиги в Евразии связаны с главами Армении и Украины, признанными частично свободными странами, Николом Пашиняном и Владимиром Зеленским, отмечает организация Freedom House.
Что касается других регионов мира, то в целом, согласно докладу, в 2020 году демократия в мире сталкивается с препятствиями. Регресс пережили не только авторитарный Китай, Россия и Иран, но и ряд стран, имеющих традиции демократии. Крупнейший регресс за прошедшее десятилетие пережили Бурунди, Турция, Мали, Венесуэла, Венгрия, Азербайджан, Таджикистан и более десятка других стран. В наихудшем состоянии по уровню свобод находятся Сирия, Эритрея, Южный Судан, Туркменистан и Северная Корея.