Նիկոլ Փաշինյանը հարգանքի տուրք մատուցեց մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարգանքի տուրք մատուցեց 2008թ. մարտի 1-ին Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների արդյունքում զոհվածների հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` արարողությանը մասնակցեցին նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետըի տիկին Աննա Հակոբյանը, իրենց դստրերի` Մարիամի, Շուշանիկի և Արփիի հետ: Ներկա էին նաև նախարարներ և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 29-ին «Ֆեյսբուք»-ի իր պաշտոնական էջի միջոցով հրավիրել էր քաղաքացիներին մասնակցելու մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված «Ազատության» հրապարակից մեկնարկող երթին, որը չեղարկվեց Հայաստանում կորոնավիրուսի առաջին դեպքի հաստատման պատճառով:
2020 թվականին նախատեսվում է տեղադրել զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան, որը կստեղծի Ալբերտ Վարդանյանը: Արձանը կկոչվի «Ազդեցություն և հակազդեցություն» և տեղադրվելու է Երևանի Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցում՝ Բեյրութի փողոցից դեպի Զաքյան փողոց ձգվող ցանկապատի 22-23-րդ հենապատերի միջնամասում:
2008 թվականի մարտի1-ի լույս 2-ին Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երևանի կենտրոնում տեղի էին ունեցել զանգվածային բողոքի գործողություններ, անկարգություններ, ոստիկանության հետ բախումներ: Իրադարձությունների հետևանքով զոհվեց 10 (2 ոստիկան, 8 քաղաքացիական անձ) և վիրավորվեցին հարյուրավոր մարդիկ: Մայրաքաղաքում հաստատվեց արտակարգ դրություն՝ 1 ամիս ժամկետով:

Никол Пашинян почтил память жертв событий 1 марта
Как передает Арменпресс, на церемонии также присутствовали супруга премьер-министра Армении Анна Акопян и их дочери Мариам, Шушаник и Арпи.
Присутствовали также министры и другие высокопоставленные чиновники.
29 февраля премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook пригласил граждан принять участие в шествии от площади Свободы, посвященном памяти жертв 1 марта. Это предложение было отменено в связи с подтверждением первого случая коронавируса в Армении.
В 2020 году планируется воздвигнуть памятник жертвам, автором которого будет Альбертом Варданяном. Скульптура будет называться «Действие и противодействие» и будет расположена на улице Григора Лусаворича в Ереване, в середине ограды от Бейрутской улицы до улицы Закияна.
В ночь на 2 марта 2008 года в центре Еревана, столицы Республики Армения, прошли массовые акции протеста, беспорядки, столкновения с полицией. В результате погибли 10 человек (2 полицейских, 8 гражданских лиц), сотни получили ранения. В столице было объявлено чрезвычайное положение сроком на один месяц.