ԱԳՆ-ում կայացել է կորոնավիրուսի համաճարակի կանխարգելման հարցով հանդիպում՝ դեսպանների մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում փետրվարի 27-ին կայացել է կորոնավիրուսի համաճարակի կանխարգելման հարցով հանդիպում՝ Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների մասնակցությամբ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ (նախարարի պաշտոնակատար) Ավետ Ադոնցը, ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը և նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը։
Նախարար Թորոսյանն իր խոսքում ներկայացրեց ՀՀ իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերը՝ վիրուսի դեմ պայքարի, այդ թվում նաև Հայաստան ժամանող ուղևորների մոտ սահմանային կետերում հիվանդության հայտնաբերման դեպքերում տարածման կանխարգելման ուղղությամբ։
Նախարարի խոսքի ավարտին դեսպաններն իրականացվող քայլերի շուրջ հարցեր ուղղեցին Արսեն Թորոսյանին։
Հանդիպմանը ելույթով հանդես եկավ նաև Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Թիան Էրլունը, որը ներկայացրեց համաճարակի շուրջ իր երկրում վերջին վիճակագրությունը՝ հայտնելով, որ ապաքինվածների թիվը համեմատական կարգով օրեցօր աճում է և Չինաստանի իշխանություններն ակնկալում են ընթացիկ գարնանն արդեն իսկ կանխել վիրուսի տարածումը։
ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոն ներկայացրեց Իտալիայում համաճարակային իրավիճակը՝ նշելով, որ երկրում վարակվածների թիվը գերազանցել է 400-ը, սակայն և՛ քանակային, և՛ տարածքային իմաստով վիճակագրությունը չնչին է և չի գերազանցում տոկոսի տասներորդական մասը։
Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը տեղեկացրեց կազմակերպության կողմից ձեռնարկվող քայլերի մասին։
Հանդիպման արդյունքներն ամփոփվեցին առողջապահության նախարարի կողմից, իսկ Ավետ Ադոնցը հայտարարեց, որ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մասնակցությամբ նմանատիպ հանդիպումները կկազմակերպվեն կանոնավոր կերպով՝ ըստ անհրաժեշտության»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

В МИД Армении с участием иностранных послов состоялась встреча по вопросу коронавируса
В министерстве иностранных дел Армении 27 февраля с участием аккредитованных в Армении послов состоялось совещание по вопросу предотвращения эпидемии коронавируса.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, на встрече присутствовали заместитель министра иностранных дел (и.о. министра) Авет Адонц, министр здравоохранения Армении Арсен Торосян и заместитель министра Лена Нанушян.
Министр Торосян в своем выступлении представил шаги, предпринятые властями Армении для предотвращения распространения вируса, в том числе в случае обнаружения заболевания на пограничных пунктах у пассажиров, прибывающих в Армению.
В конце выступления министра послы задали Арсену Торосяну вопросы о предпринимаемых шагах.
Посол Китая в Армении Тянь Эрлун также выступил на встрече, представив последние статистические данные об эпидемии в своей стране, отметив, что число выздоравливающих людей растет день ото дня, и китайские власти ожидают, что распространение вируса будет пресечено этой весной.
Посол Италии в Армении Винченцо дель Монако представил эпидемиологическую ситуацию в Италии, отметив, что число инфицированных в стране превысило 400, но как в количественном, так и в территориальном отношении статистика незначительная и не превышает десятых долей процента.
Постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп проинформировал о шагах, предпринятых организацией.
Итоги встречи были подведены министром здравоохранения, а Авет Адонц объявил, что такие встречи с участием глав дипломатических миссий будут организовываться на регулярной основе по мере необходимости.