Կառավարությունը օլիմպիական չեմպիոններին կհատկացնի 20-ական մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օլիմպիական խաղերում առաջին հորիզոնականը զբաղեցրած մարզիկները պետության կողմից կստանան 20-ական մլն դրամ: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Օլիմպիական խաղերի արդյունքներով առաջին տեղ զբաղեցնող հայ մարզիկները կստանան 20-ական մլն դրամ, երկրորդ տեղ զբաղեցնողները՝ 15-ական մլն դրամ, իսկ երրորդ տեղը զբաղեցնողները՝ 10-ական մլն դրամ: Այս մարզիկներին մինչև կյանքի վերջ տրվող թոշակի չափը կավելանա: Մասնավորապես, աշխարհի չեմպիոնների համար այդ թիվը ներկայիս 55 հազար դրամի փոխարեն կդառնա 100 հազար դրամ: Օլիմպիական չեմպիոնների թոշակը ևս կկրկնապատկվի ու կդառնա 200 հազար դրամ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց նախարարը:

Правительство Армении выделит олимпийским чемпионам по 20 млн драмов
Спортсмены, занявшие первое место на Олимпийских играх, получат от государства по 20 млн драмов. Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании правительства заявил министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
“По итогам Олимпийских игр армянские спортсмены, занимающие первое место, будут получать по 20 млн драмов, занявшие второе место - по 15 млн драмов, а занявшие третье место - по 10 млн драмов. Увеличится размер пожизненной пенсии этих спортсменов. В частности, для чемпионов мира эта цифра составит 100 тысяч драмов вместо нынешних 55 тысяч. Пенсия олимпийских чемпионов также удвоится и составит 200 тысяч драмов”, - сказал министр.