Նոր մշակույթ գյուղացիական տնտեսությունների համար.ապահովագրության պայմանագիր է կնքել 200 տնտեսավարող
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը փորձում է նոր մշակույթ արմատավորել գյուղացիական տնտեսությունների շրջանում. կառավարության աջակցությամբ գյուղատնտեսության ապահովագրության ծրագրով պայմանագիր է կնքել արդեն 200 տնտեսավարող: Ոմանք դեռ տատանվում են՝ դիմել, թե ոչ, սակայն պետությունը ակտիվ իրազեկման աշխատանքներ է տանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հրավիրված ասուլիսում «Գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման փորձնական ծրագրի իրականացման համար պետական աջակցության» ծրագրի մասին խոսեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսական ծրագրերի մշակման, ռեսուրսների օգտագործման և կոոպերացիայի զարգացման վարչության պետ Իռա Փանոսյանը և Գյուղատնտեսության ապահովագրողների ազգային գործակալության տնօրենի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը:
«Ծրագրի շրջանակում էկոնոմիկայի նախարարության կողմից տեղի է ունենում սուբսիդավորում՝ շուրջ 50 տոկոսի շրջանակում։ Գարնանային ցրտահարության ռիսկից ապահովագրվելու դեպքում պետությունը սուբսիդավորում է 60 տոկոսը, կարկտի և հրդեհի ռիսկերից ապահովագրվելու դեպքում՝ 10 տոկոսը, իսկ երկու ռիսկերից ապահովագրվելու դեպքում գյուղացիական տնտեսություններին տրամադրվում է հավելյալ 10 տոկոս զեղչ: Այսինքն՝ կառավարությունը մի մասը սուբսիդավորում է, որ գյուղացիական տնտեսությունները կարողանան առավել էժան գնով ձեռք բերել ապահովագրություն»,-ասաց Իռա Փանոսյանը:
Նա նկատեց՝ նախկինում, երբ տարերային աղետների հետևանքով գյուղացիները վնասներ էին գրում, բողոքում էին, և պետությունը փոքր գումարի չափով փոխհատուցում էր տրամադրում գյուղացիական տնտեսություններին: Սակայն դա հնարավորություն չէր տալիս, որ տնտեսավարողը հաջորդ տարի սկսեր իր գյուղատնտեսական գործունեությունը: Այս ծրագիրը կլուծի այդ հարցը: Փանոսյանը տեղեկացրեց, որ բոլոր մարզերում իրականացնում են պետական աջակցության ծրագրերի իրազեկման արշավ: «Գյուղացիական տնտեսությունների կողմից բավականին մեծ է գյուղատնտեսության ապահովագրության ծրագրի նկատմամբ հետաքրքրությունը: Այդ ծրագիրն առաջին անգամ ենք իրականացնում, պետք է կարողանանք գյուղացիների մոտ վստահության մակարդակը բարձրացնել: Սա նոր մշակույթ է, այն պետք է արմատավորվի մեր գյուղացիական տնտեսությունների մոտ: Քանի որ առաջին տարին է, նրանք փորձում են հասկանալ, թե արդյոք այդ պրոդուկտն այն է, ինչ իրենց ներկայացվում է: Ամենամեծ գովազդը կլինի այն, երբ մենք տանք առաջին փոխհատուցումը»,- ասաց նա:
Ծրագիրը կյանքի է կոչվել հայ-գերմանական աջակցության շրջանակում: 5 մլն եվրո տրամադրվել է ՀՀ կառավարության կողմից, 5 մլն եվրո՝ գերմանական KFW բանկի կողմից՝ գյուղատնտեսության ապահովագրության պայմանագրերի սուբսիդավորման համար: Գյուղատնտեսության ապահովագրողների ազգային գործակալության տնօրենի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանն անկեղծացավ՝ նույնիսկ իր ծանոթները զանգում ու իրեն հարցնում են՝ ապահովագրե՞ն, թե ոչ: Նա նկատեց՝ մարդիկ հասկանում են, որ ծրագիրը լավն է, սակայն պայմանագիր կնքել չեն շտապում:
Ծրագրի մեկնարկը տրվել է սեպտեմբերի 30-ին. «Կարկուտ և հրդեհ» և «գարնանային ցրտահարություն» ռիսկերից ապահովագրվում են երկու մշակաբույս՝ ծիրանը և խաղողը: Կարկուտի և հրդեհի դեպքում ընտրվել է 6 մարզ՝ Արարատը, Արմավիրը, Արագածոտնը, Կոտայքը, Վայոց ձորը, Տավուշը, գարնանային ցրտահարման դեպքում՝ երկու մարզ՝ Արարատը, Արմավիրը: 2020 թվականի փետրվարի 5-ից ապահովագրվող մշակաբույսերի ցանկում ընդգրկվել են նաև խնձորը, դեղձը, աշնանացան գարի/ցորենը և գարնանացան գարի/ցորենը: Նոր երեք մշակաբույսերը «կարկուտ և հրդեհ» ռիսկի համար հասանելի են ՀՀ բոլոր մարզերում: Հրդեհ ռիսկը հաշվարկվել է անվճար, այսինքն՝ բացառությամբ հացահատիկի, կարկուտի ռիսկը գնելու դեպքում հավելյալ արժեք չի ստեղծի սակագնի վրա: Գարնանային ցրտահարության ռիսկի ապահովագրության պայմանագրի կնքման վերջնաժամկետը երկարաձգվել է մինչև փետրվարի 25-ը:
«Փետրվարի 14-ի դրությամբ արդեն վաճառվել են ավելի քան 200 ապահովագրական պայմանագրեր: Մեծամասնությունը Արարատի և Արմավիրի մարզերում են: Ցրտահարությունն այս փուլում հասանելի է հենց այդ մարզերում, այդ ռիսկից ապահովագրության վերջնաժամկետը փետրվարի 21-ն է, մարդիկ թողել են վերջնաժամկետին: Այն, որ շարժ կա, շատ լավ է, բայց մենք ակնկալում ենք, որ ապահովագրական պայմանագրերը լինելու են ավելի շատ»,-ասաց Հովակիմյանն ու հորդորեց վերջին պահին չթողնել պայմանագրի կնքումը:
Ռիսկային գոտիականությունից կախված՝ ծիրանի համար մեկ հեկտարի կտրվածքով սուբսիդավորման մասը հանած տնտեսավարողը պետք է վճարի միջինը 45-65 հազար դրամ: Երկրորդ ռիսկային գոտում 1 հեկտարի ապահովագրության համար տնտեսավարողը կարող է վճարել օրինակ 8200 դրամ: Կապանը գտնվում է 4-րդ ռիսկային գոտում: Եթե այդտեղ խնձորի համար ապահովագրական ծածկույթ ընտրվի 2 մլն դրամը, ապա տնտեսավարողի համար ապահովագրական գումարը կկազմի 158 հազար դրամ, որի 50 տոկոսը կսուբսիդավորի կառավարությունը: Ստացվում է, որ 1 հա-ի համար 47 հազար դրամ վճարող տնտեսավարողը ցրտահարության արդյունքում այգու 80 տոկոս վնասի համար կստանա 1 մլն 400 հազար դրամ փոխհատուցում: 10 տոկոս վնասը չի փոխհատուցվում:
Գործակալությունն իրականացնելու է գյուղատնտեսական ապահովագրության ընթացիկ կառավարումը: Գործակալությունն է վնաս գնահատողներին տալու լիցենզավորում: Վնասի գնահատման դասընթացները սկսել են դեռևս նախորդ տարվա փետրվար ամսից: Վնաս գնահատողները չեն հանդիսանում ապահովագրական ընկերությունների աշխատակիցներ, նրանք անկախ վնաս գնահատողներ են:

Новая культура для крестьянских хозяйств: 200 хозяйствующих субъектов заключили договоры страхования
Государство пытается в крестьянских хозяйствах укоренить новую культуру. При содействии правительства Армении по программе страхования сельского хозяйства заключены договоры уже с 200 хозяйствующими субъектами. Некоторые хозяйственники пока колеблются, однако государство ведет активную работу по информированию.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции говорили начальник управления по разработке сельскохозяйственных программ, использованию ресурсов и развитию кооперации Министерства экономики Армении Ира Паносян и заместитель директора Национального агентства по страхованию сельского хозяйства Нарек Овакимян.
“В рамках программы Министерство экономики Армении субсидирует около 50%. При страховании от риска весенних заморозков государство субсидирует 60%, при страховании от града и пожаров - 10%, а при страховании от двух видов риска крестьянским хозяйствам предоставляется дополнительная скидка в 10%. То есть, правительство субсидирует часть, чтобы крестьянские хозяйства смогли приобрести страховку по более низкой цене”, - сказала Ира Паносян.
Она отметила, что в прошлом, когда в результате стихийных бедствий сельчане имели убытки, они обращались к государству, и оно предоставляло крестьянским хозяйствам компенсацию в размере небольшой суммы. Однако это не позволяло хозяйствующему субъекту начать свою сельскохозяйственную деятельность в следующем году. Эта программа решает этот вопрос. Паносян сообщила, что во всех областях проводится кампания по информированию о программах государственного содействия. “Сельские фермы проявляют большой интерес к сельскохозяйственному страхованию. Мы должны суметь поднять уровень доверия крестьян. Это новая культура, она должна укорениться в наших крестьянских хозяйствах. Пока они пытаются понять, является ли этот продукт таким, как его представляют. Самая большая реклама состоится тогда, когда мы выдадим первую компенсацию”, - сказала она.
Программа реализована в рамках армяно-германского содействия. На субсидирование договоров страхования сельского хозяйства 5 млн евро было предоставлено правительством Армении, 5 млн евро - Немецким банком KFW. Заместитель директора Национального агентства по страхованию сельского хозяйства Нарек Овакимян признался, что даже его знакомые звонят и спрашивают, страховать или нет. Он отметил, что люди понимают, что программа хорошая, но заключить договор пока не спешат.
Старт программы был дан 30 сентября. От рисков “град и пожар” и “весенние заморозки” страхуются две культуры - абрикос и виноград. Для страхования на случаи града и пожара выбраны 6 областей: Арарат, Армавир, Арагацотн, Котайк, Вайоц Дзор, Тавуш, в случае весенних заморозков - две области - Арарат, Армавир. С 5 февраля 2020 года в список застрахованных культур включены также яблоки, персики, ячмень (пшеница) и яровая ячмень. Страхование “град и пожар” доступно во всех областях Армении. Риск пожара рассчитан бесплатно, за исключением зерна, то есть, при страховании риска града не будет дополнительной стоимости на тариф. Срок заключения договора о страховании риска весенних заморозков продлен до 25 февраля.
“По состоянию на 14 февраля уже продано более 200 страховых договоров. Большинство - в Араратской и Армавирской областях. На данном этапе страхование от заморозков доступно именно в этих областях, крайний срок страхования от этого риска - 21 февраля. То, что есть сдвиги, очень хорошо, но мы ожидаем, что страховых договоров будет больше”, - сказал Овакимян и призвал не оставлять заключение договора на последний момент.
В зависимости от зоны риска хозяйствующий субъект, снявший часть субсидирования за 1 гектар абрикосов, должен выплатить в среднем 45 - 65 тысяч драмов. За страхование за 1 гектар во второй зоне риска хозяйствующий субъект может заплатить, например, 8200 драмов. Капан находится в 4-й зоне риска. Если там для яблок страховое покрытие будет выбрано в размере 2 млн драмов, то для хозяйствующих субъектов страховая сумма составит 158 тыс. драмов, 50% из которых субсидирует правительство. Получается, что хозяйствующий субъект, выплачивающий 47 тысяч драмов за 1 га, в результате заморозков за понесенный ущерб получит компенсацию в размере 1 млн 400 тысяч драмов. 10-процентный ущерб не возмещается.
Агентство будет осуществлять текущее управление сельскохозяйственным страхованием. Лицензирование оценщикам ущерба будет предоставлять агентство. Курсы по оценке ущерба начались еще с февраля прошлого года. Оценщики ущерба не являются сотрудниками страховых компаний, они независимые оценщики ущерба. Оценщики ущерба не являются сотрудниками страховых компаний, они независимые оценщики ущерба.