Արցախի ԿԸՀ-ն կարող է Ադրբեջանի ԿԸՀ-ի համար արդար ընտրությունների դաս վարել. Սրբուհի Արզումանյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոչ կառավարական կազմակերպություններ ներկայացնող Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները Ադրբեջանում կայանալիք ընտրություններին կարող են մասնակցել միայն որպես միջազգային դիտորդներ, այն էլ՝ սեփական անվտանգության որոշակի երաշխիքների ապահովման պարագայում։ Արցախի Հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամներն, իրենց հերթին, կարող են դասընթացներ կազմակերպել և ադրբեջանցի գործընկերների հետ կիսվել արդար ու թափանցիկ ընտրությունների անցկացման իրենց փորձով։ Միայն այս ձևաչափով են կարող Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները մասնակցել Ադրբեջանում կայանալիք ընտրություններին։ Այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հայտարարությունը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից։
«Ադրբեջանի հայտարարությունն ուղղակի զավեշտալի է։ Ընդամենը մի քանի տարի առաջ Ադրբեջանի իշխանությունները պնդում էին, որ Արցախում քաղաքացիական բնակչություն չկա և փորձում էին ոչնչացնել Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչությանը՝ լայնածավալ հարձակման ենթարկելով երկրի բնակավայրերը։ Մինչդեռ այսօր նրանք լկտիաբար հայտարարում են, որ Արցախի քաղաքացիները կարող են մասնակցել Ադրբեջանում կայանալիք ընտրություններին։
Կցանկանայի ընդգծել, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների և Ադրբեջանի Հանրապետություն պետության միջև որևէ իրավաքաղաքական կապ չկա։ Արցախի ժողովուրդը դեռևս 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին կայացած հանրաքվեով ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ կողմ է արտահայտվել անկախ պետականության ստեղծմանը։
Արդեն 29 տարի է, ինչ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները արդյունավետորեն իրացնում են ազատ և թափանցիկ կամարտահայտման միջոցով սեփական պետական կառույցներ ձևավորելու իրենց անքակտելի իրավունքը։ Մարտի 31-ին Արցախում կայանալիք հերթական համապետական ընտրությունները ևս մեկ քայլ կդառնան մեր երկրում ժողովրդավարական պետականության շարունակական ամրապնդման ճանապարհին։
Միևնույն ժամանակ կցանկանայի նշել, որ ոչ կառավարական կազմակերպություններ ներկայացնող Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները Ադրբեջանում կայանալիք ընտրություններին կարող են մասնակցել միայն որպես միջազգային դիտորդներ, այն էլ՝ սեփական անվտանգության որոշակի երաշխիքների ապահովման պարագայում։ Արցախի Հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամներն իրենց հերթին կարող են դասընթացներ կազմակերպել և ադրբեջանցի գործընկերների հետ կիսվել արդար ու թափանցիկ ընտրությունների անցկացման իրենց փորձով։ Միայն այս ձևաչափով են կարող Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները մասնակցել Ադրբեջանում կայանալիք ընտրություններին»,-ասվում է մեկնաբանության մեջ։

Artsakh’s CEC can give lecture to Azerbaijani CEC on fair elections – CEC Chairwoman
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. the citizens of the Republic of Artsakh, representing non-governmental organizations, can participate in the upcoming elections in Azerbaijan only as international observers with appropriate guarantees for their safety. And members of the Central Electoral Commission of the Republic of Artsakh, in turn, can organize training to share their experience of holding fair and transparent elections with their Azerbaijani counterparts. Only in this format can the citizens of the Republic of Artsakh participate in the upcoming elections in Azerbaijan, Chairwoman of the Central Electoral Committee of Artsakh Srbuhi Arzumanyan said, commenting on the announcement of the Central Electoral Committee of Artsakh, ARMENPRESS was informed from Artsakh’s CEC.
“Comment by Chairwoman of the Central Electoral Commission of the Republic of Artsakh Srbuhi Arzumanyan on the Statement by the Central Electoral Commission of Azerbaijan
Such a statement by Azerbaijan is ridiculous. Just a few years ago, the Azerbaijani authorities tried to annihilate the peaceful population of the Republic of Artsakh, claiming that there were no civilians in Artsakh, and subjected the peaceful settlements of our country to large-scale attacks. And now they are cynically declaring that the citizens of Artsakh can participate in the upcoming elections in Azerbaijan. I would like to stress that there is no legal-political connection between the citizens of the Republic of Artsakh and the state of Azerbaijan. The people of Artsakh declared the establishment of its independent statehood yet at the December 10, 1991 referendum. For 29 years already, the citizens of the Republic of Artsakh have effectively exercised their inalienable right by establishing their own state structures through free and transparent expression of will. And the regular national elections in Artsakh scheduled for March 31 will be another step on the way to the continued strengthening of the democratic statehood in our country. At the same time, I would like to note that the citizens of the Republic of Artsakh, representing non-governmental organizations, can participate in the upcoming elections in Azerbaijan only as international observers with appropriate guarantees for their safety. And members of the Central Electoral Commission of the Republic of Artsakh, in turn, can organize training to share their experience of holding fair and transparent elections with their Azerbaijani counterparts. Only in this format can the citizens of the Republic of Artsakh participate in the upcoming elections in Azerbaijan”, Srbuhi Arzumanyan said.