Հայ ժողովուրդը կերտում է իր ապագան. ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի մասին «Ֆորբս»-ի հոդվածին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհը հավատում է Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի ապագային, որովհետեւ հայ ժողովուրդը կերտում է իր ապագան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով «Ֆորբս»-ի «Բարի գալուստ աշխարհի հաջորդ տեխնոլոգիական խաչմերուկ» վերնագրով հոդվածին:
«Երկար տարիներ Հայաստանը ջանքեր էր գործադրում իր բարձր տեխնոլոգիական ոլորտը զարգացնելու համար, բայց այս ուղղությամբ իրական զարգացումներ մեկնարկեցին միայն 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո: Աշխարհի քարտեզի խորխորատներում թաքնված փոքր, աննկատ երկիրը անսպասելիորեն հույսով լցվեց դեպի ապագան, որը արտասովոր կերպով պայծառ է թվում»: Աշխարհահռչակ «Ֆորբս»-ն է գրում Հայաստանի մասին: «Բարի գալուստ աշխարհի հաջորդ տեխնոլոգիական խաչմերուկ» վերնագրով հոդվածը լույս է տեսել 2020 թվականի հունվարի 31-ին: Աշխարհը հավատում է Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի ապագային, որովհետեւ հայ ժողովուրդը կերտում է իր ապագան»,-նշել է ՀՀ վարչապետը:
Հոդվածում հեղինակը նշում է, որ մասնակի փակ սահմաններով Հայաստանը հարուստ է իր մարդկային կապիտալով և լայն թափով սկսել է օգտագործել սեփական ներուժը տեխնոլոգիական ոլորտում: «Մենք ունենք փոքր ռեսուրսներ և բարձր տեխնոլոգիաները Հայաստանի տնտեսության հիմնական ուղղություններն են հաղթահարելու շրջափակումը և աշխարհային ներկայացնելու մեր կրթական բրենդը»,-ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Հեղինակը նշում է, որ տեխնոլոգիական ոլորտը Հայաստանում ամենամեծ ներդրումային ուղղություններից է և աշխարհի առաջատար ընկերություններ, ներառյալ «Intel»-ը, «Microsoft»-ը, «Google»-ը, «IBM»-ը, «Synopsys»-ը և «Cisco»-ն ներկա են այնտեղ: Երկրի տեխնոլոգիական ոլորտը 2018 թվականին աճել է 33 տոկոսով:
Հոդվածում անդրադարձ է կատարվում Հայաստանի ստարտափ ընկերություններին, տեխնոլոգիական ուղղությամբ կրթական ոլորտում պետական քաղաքականությանը, ծրագրերին: Մասնավորապես, ներկայացվել է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների կրթական ծրագիրը, որն իրականացնում է ԱՏՁՄ-ն: Այն սկսել է տեխնոլոգիական կրթության Հայկական մոդելի արտահանման գործընթացը աշխարհով մեկ: «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներում 10-18 տարեկան երեխաները ինտերակտիվ արտադասարանական դասընթացների, հետաքրքիր մրցույթների, ինովացիոն ճամբարների միջոցով ծանոթանում են գիտությանը, տեխնոլոգիային, ինժեներությանը և մաթեմատիկային:

Армянский народ строит свое будущее: премьер-министр РА о статье “Форбс” об Армении
Мир верит в будущее Армении и армянского народа, потому что армянский народ строит свое будущее. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян, коснувшись статьи “Добро пожаловать на следующий технологический перекресток мира”.
“Армения долгие годы прилагала усилия для развития своей высокотехнологичной сферы, но реальное развитие в этом направлении началось только после революции 2018 года. Маленькая, незаметная страна, спрятанная в глубинах карты мира, неожиданно воспряла надеждой на будущее, которое представляется необычайно ярким”. Всемирно известный “Форбс” пишет об Армении. Статья под названием “Добро пожаловать на следующий технологический перекресток мира” вышла в свет 31 января 2020 года. Мир верит в будущее Армении и армянского народа, потому что армянский народ строит свое будущее”, - отметил премьер-министр Армении.
В статье автор отмечает, что Армения, с частичными закрытыми границами, богата своим человеческим капиталом, и она с большим размахом начала использовать свой потенциал в технологической сфере. “У нас малые ресурсы и высокие технологии. Основные направления экономики Армении - преодолеть блокаду и представить миру наш образовательный бренд”, - сказал министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
Автор отмечает, что технологическая сфера является одним из самых больших инвестиционных направлений Армении и такие ведущие компаниями мира, как “Intel", “Microsoft”, “Google”, “IBM”, “Synopsys” и “Cisco” представлены в ней.
В статье затрагиваются и стартап-компании Армении, государственная политика и программы в сфере технологического образования. В частности, представлена образовательная программа инженерных лабораторий “Армат”. Она начала процесс экспорта армянской модели технологического образования по всему миру. В инженерных лабораториях “Армат” дети 10 - 18 лет посредством интерактивных внеклассных курсов, интересных конкурсов, инновационных лагерей знакомятся с наукой, технологией, инженерией и математикой.