Հայաստանի և Մոլդովայի վարչապետերը առևտրատնտեսական կապերը զարգացնելու անհրաժեշտություն են տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ալմաթիում հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի վարչապետ Իոն Կիկուի հետ:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպման մեկնարկին ՀՀ վարչապետը շնորհավորել է Իոն Կիկուին Մոլդովայի վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: «Իհարկե, մեր երկրների միջև առկա են քաղաքական շատ լավ հարաբերություններ: Մեր երկրները հումանիտար, մշակութային կապերի շատ հարուստ պատմություն ունեն, բայց, ցավոք, մենք չենք կարող պարծենալ մեր առևտրատնտեսական կապերով: Իհարկե, դրան կան և օբյեկտիվ, և սուբյեկտիվ բացատրություններ»,- ասել է Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանն ու Մոլդովան պետք է բարձրացնեն տնտեսական հարաբերությունների, առևտրաշրջանառության մակարդակը՝ շեշտելով, որ ինքը պատրաստ է աշխատել այդ ուղղությամբ: «Ինչո՞ւ եմ ես հատկապես ընդգծում առևտրատնտեսական հարաբերությունների հարցը, որովհետև այլ հարցերում մենք չունենք և չենք ունենա ոչ մի խնդիր»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Մոլդովայի վարչապետ Իոն Կիկուն նշել է, որ Հայաստանն ու Մոլդովան տնտեսական կապերը զարգացնելու մեծ ներուժ ունեն, որովհետև և՛ Հայաստանը որոշակի ուղղություններով ունի որոշ առավելություններ, և՛ Մոլդովան ունի այդպիսի առավելություններ: «Ես կարծում եմ, որ հարկավոր է վերսկսել միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքները: Դա տարբեր հարցերի քննարկման լավ հարթակ է և համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորություն»,- ասել է Մոլդովայի վարչապետը:

Премьер-министры Армении и Молдовы видят необходимость развития торгово-экономических связей
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в Алматы встретился с премьер-министром Молдовы Ионом Кику. Как передает «Арменпресс», в начале встречи премьер-министр Армении поздравил Иона Кику с назначением на пост премьер-министра Молдовы. “Конечно, между нашими странами существуют очень хорошие политические отношения. Наши страны имеют очень богатую историю гуманитарных, культурных отношений, но, к сожалению, мы не можем похвастаться нашими торгово-экономическими отношениями. Конечно, этому есть и объективные, и субъективные объяснения”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что Армения и Молдова должны повысить уровень экономических отношений, товарооборота, подчеркнув, что он готов работать в этом направлении. Почему я особенно подчеркиваю вопрос торгово-экономических отношений, потому что в других вопросах у нас нет и не будет никаких проблем”, - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр Молдовы Ион Кику отметил, что Армения и Молдова имеют большой потенциал для развития экономических связей, поскольку и Армения имеет определенные преимущества по определенным направлениям, и Молдова имеет такие преимущества. “Я думаю, что необходимо возобновить работу межведомственной комиссии. Это хорошая площадка для обсуждения различных вопросов и возможность развития сотрудничества”, - сказал премьер-министр Молдовы.