Արթուր Վանեցյանը հարցաքննվել է քննչական կոմիտեում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայությաննախկին տնօրեն, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայինախկին նախագահ Արթուր Վանեցյանը վկայի կարգավիճակում հարցաքննվել է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանը:
«Վանեցյանը հարցաքննվել է գաղտնալսման և ՀՖՖ-ում առերևույթ չարաշահումների դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում՝ վկայի դատավարական կարգավիճակով: Գաղտնալսման գործով Վանեցյանի հեռախոսը ենթարկվել է զննության»,- ասաց Հարությունյանը:
ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվում է 2018թ. սեպտեմբերի 11-ին և դեկտեմբերի 5-ին համացանցում տարածված՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արթուր Վանեցյանի, ինչպես նաև Սասուն Խաչատրյանի և Արթուր Վանեցյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնալսումների ձայնագրառումներում, հիշատակված պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը , որի շրջանակներում քննության առարկա է հանդիսանում նաև Ռոբերտ Քոչարյանի և Յուրի Խաչատուրովի կալանավորման միջնորդությունները քննած դատավորների նկատմամբ արդարադատության իրականացնելիս միջամտելու հանգամանքը: Նշված քրեական գործով, որպես վկա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացել է ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն և հարցաքննվել՝ դատարանների վրա հնարավոր միջամտությունների հանգամանքները պարզելու շուրջ: ՀՀ Քննչական կոմիտեում քննվում է նաև ԱԱԾ նախկին տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցությունները ապօրինի գաղտնալսելու և համացանցով տարածելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով հարուցված և քննվող քրեական գործը, որի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցաքննվել է որպես տուժող՝ ապօրինի գաղտնալսում և ձայնագրառումն իրականացնելու ու տեսանյութը համացանցում տարածելու արդյունքում իր իրավունքների և օրինական շահերի խախտման և գործի համար հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հանգամանքների շուրջ:
Քննչական կոմիտեն քննությամբ տվյալներ է ձեռք բերվել առ այն, որ 2012-2018թթ. ընթացքում «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա» ԻԱՄ-ի հետ համագործակցության ընթացքում կնքված կապալի պայմանագրերի շրջանակներում Սիսիան, Սևան, Վանաձոր, Արմավիր, Վաղարշապատ, Գյումրի և Ներքին Կարմիր Աղբյուր համայնքների վարչական տարածքներում ֆուտբոլի մարզադաշտերի ու մարզադպրոցների կառուցման և վերանորոգման աշխատանքներն իրականացրած կապալառու՝ Ռուբեն Հայրապետյանին փաստացի պատկանող «Զեյթունի կահույքի ֆաբրիկա» ԲԲԸ տնօրենի և «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա» ԻԱՄ-ի կողմից այդ աշխատանքների նկատմամբ տեխնիկական հսկողություն իրականացրած աշխատակցի կողմից խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ: «Զեյթունի կահույքի Ֆաբրիկա» ԲԲԸ տնօրենին և ՀՖՖ տեխ. հսկիչին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:

Артур Ванецян допрошен в Следственном комитете
Бывший директор Службы национальной безопасности Армении, экс-президент Федерации футбола Армении Артур Ванецян допрошен в качестве свидетеля. Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщила и. о. начальника отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
“Ванецян был допрошен в качестве свидетеля в рамках уголовных дел о прослушивании и злоупотреблениях в ФФА. Мобильный телефон Ванецяна по делу о прослушивании был подвергнут осмотру”, - сказала Арутюнян.
В Следственном комитете Армении расследуется уголовное дело, возбужденное по факту совершения преступного деяния, предусмотренного частью 1 статьи 309 Уголовного кодекса РА, возбужденного в связи с прослушиванием телефонных разговоров между премьер-министром РА Николом Пашиняном и Артуром Ванецяном, а также Сасуном Хачатряном и Артуром Ванецяном, записи которых были распространены в интернете 11 сентября и 5 декабря 2018 года, а также по факту явного превышения должностных полномочий упомянутыми должностными лицами. В рамках уголовного дела предметом рассмотрения является также вмешательство в процесс правосудия в отношении судей, рассматривавших ходатайства об аресте Роберта Кочаряна и Юрия Хачатурова. В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении в качестве свидетеля по данному уголовному делу премьер-министр Армении Никол Пашинян был допрошен для выяснения обстоятельств возможных вмешательств в работу судов. Премьер-министр Армении Никол Пашинян был допрошен также в качестве потерпевшего в связи с нарушением его прав и законных интересов и рядом других обстоятельств, представляющих интерес для дела. В Следственном комитете РА уголовное дело, возбужденное по факту незаконного прослушивания телефонных разговоров бывшего директора СНБ и начальника ССС расследуется по части 1 статьи 146, пункту 4 части 3 статьи 254 , а также по части 1 статьи 256, пункту 4 части 3 статьи 254 Уголовного кодекса РА.
Следственный комитет выявил также данные о том, что в 2012 - 2018 гг. в рамках контрактов на строительство и реконструкцию футбольных стадионов и спортивных школ на административных территориях общин Сисиан, Севан, Ванадзор, Армавир, Вагаршапат, Гюмри и Неркин Кармир Агбюр, со стороны директора подрядчика, исполнявшего эти работы - ООО “Зейтунская мебельная фабрика”, де-факто принадлежащей Рубену Айрапетяну, и сотрудника ФФА, осуществлявшего технический надзор за этой работой, путем мошенничества были совершены хищения в особо крупных размерах. Директору ООО “Зейтунская мебельная фабрика” и техническому контролеру ФФА предъявлено обвинение по статьям 178 часть 3 и 325 часть 2.