Պետությունը սպանդանոցների կառուցման համար աջակցության տարբեր ծրագրեր ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում սպանդանոցների կառուցման նպատակով շահառուները օգտվում են պետական աջակցության մի քանի ծրագրերից: «Գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսա­դրույք­ների սուբսիդավորման» և «Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքա­վորումների ֆինանսական վարձակալության՝ լիզինգի պետական աջակցության» ծրագրերն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ներկայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Օհանյանը:
«Առաջին ծրագրով վարկերը տրամադրվում են 3-15 մլն ՀՀ դրամ գումարի սահմաններում՝ 5 տոկոս տոկոսադրույքով: Վարկավորման ժամկետը սահմանվել է մինչև 5 տարի` ելնելով ներդրումների ուղղվածությունից: Կառավարության որոշմամբ հաստատված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանա­մերձ բնակավայրերի տնտեսավարողներին վարկերը կտրամադրվեն 0 տոկոս, գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին` 3 տոկոս տոկոսադրույքով: Վարկերի մարման համար սահմանվում էարտոնյալ ժամկետ՝ մինչև 12 ամիս»,- նշեց Օհանյանը։
Նրա խոսքով՝ մյուս՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքա­վորումների ֆինանսական վարձակալության՝ լիզինգի պետական աջակցության» ծրագրով լիզինգը տրամադրվում է ՀՀ դրամով: Այն կլինի մինչև 8 տարի մարման ժամկետով, տարեկան մինչև 11 տոկոս տոկոսադրույքով, որի մինչև 7 տոկոսային կետը սուբսի­դավորում է և լիզինգառուի համար վճարվող լիզինգի տարեկան տոկոսա­դրույքը կազմում է 4 տոկոս։
«Այս դեպքում ևս համապատասխան որոշմամբ սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ բնակավայրերի տարածքներում գործու­նեություն իրականացնող տնտեսավարողների համար տոկոսադրույքը կազմելու է 0 տոկոս։ Lիզինգառուն վճարելու է լիզինգի առարկայի արժեքի 20 տոկոսի չափով կանխավճար։ Ձեռք բերվող սարքավորումների արժեքների հանրագումարը մեկ տնտեսավարողի համար կկազմի մինչև 450 մլն դրամ»,- ընդգծեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի մամուլի խոսնակը։
Օհանյանն ասաց՝ այժմ քննարկվում և վերանայվում են պետական աջակցության ծրագրերի ուղղությունները՝ առավել արդյունավետ դարձնելու պետական աջակցության գործիքակազմը՝ սպանդանոցներ հիմնելու և վերազինելու համար:

У государства есть различные программы содействия построению скотобоен
Для строительства скотобоен в Республике Армения бенефициары пользуются несколькими программами государственного содействия. Программы “Субсидирование процентных ставок по кредитам, предоставляемым в сфере сельского хозяйства” и “Государственное содействие лизингу оборудования агропродовольственной сферы в Армении” в беседе с «Арменпресс» представила пресс-секретарь Министерства экономики Армении Анна Оганян.
“По первой программе кредиты выдаются в пределах 3 - 15 млн драмов РА по 5 процентной ставке. Срок кредитования - до 5 лет, исходя из направленности инвестиций. Решением правительства хозяйствующим субъектам приграничных населенных пунктов, получающим социальное содействие, кредиты будут предоставлены по 0%, сельскохозяйственным кооперативам - по 3 процентной ставке. Для погашения кредитов устанавливается льготный срок -до 12 месяцев”, - отметила Оганян.
По ее словам, лизинг по программе “Государственное содействие лизингу оборудования агропродовольственной сферы в Армении” предоставляется в драмах. Он будет со сроком погашения до 8 лет, с годовой процентной ставкой до 11%, до 7 процентных пунктов которого субсидируются и годовая процентная ставка лизинга лизингополучателя составляет 4%.
“В этом случае также соответствующим решением для хозяйствующих субъектов, осуществляющих деятельность на территориях приграничных населенных пунктов, получающих социальное содействие, процентная ставка составит 0%. Лизингополучатель будет выплачивать предоплату в размере 20% от стоимости предмета лизинга. Общая сумма стоимости приобретаемого оборудования для одного хозяйствующего субъекта составит до 450 млн драмов”, - подчеркнула пресс-секретарь Министерства экономического развития и инвестиций РА.
Оганян сказала, что сейчас обсуждаются и пересматриваются и другие направления программ государственного содействия, чтобы этот инструментарий для создания и переоснащения скотобоен сделать более эффективным.