«Ադրբեջանցիները հասցնում էին սակարկել տների համար». Բաքվի ջարդերի «հակառակ» կողմը ականատեսի աչքերով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:1990 թ. հունվարը դարձավ Բաքվում հայերի արդեն երրորդ ծրագրված և կազմակերպված ջարդերի գագաթնակետը, սակայն հայերի նկատմամբ բռնությունների ալիքը սկսվել էր դեռևս 1988-ից, երբ Սումգայիթին, Կիրովաբադին և Խորհրդային Ադրբեջանի այլ բնակավայրերին զուգահեռ Բաքվի հայկական համայնքը ևս հայտնվել էր Ադրբեջանի ագրեսիվ և ռասիստական քաղաքականության թիրախում: Ոչ ամբողջական ցուցակների համաձայն՝ միայն 1989թ. մայիսից մինչև դեկտեմբեր Բաքվում սպանվել է շուրջ 60 հայ:
Ներկայումս Ադրբեջանը ոչ միայն պետական մակարդակով վարում է նույն ռասիստական քաղաքականությունը, այլ նաև ամեն ջանք գործադրում է խեղաթյուրելու հայերի ջարդերի վերաբերյալ իրականությունը՝ առաջ քաշելով այնպիսի կեղծ և հակագիտական թեզեր, թե «հայերն են սկսել առաջինը», «անգամ Բաքվում հայերն են իրականացրել իրենց ջարդերը» և այլն: Սակայն առկա բազմաթիվ փաստերը և վկայությունները ի ցույց են դնում իրական պատկերը:
Ջարդերի ծավալման սկզբնական փուլն իր մաշկի վրա զգացել է նաև Էրիկ Մուքանյանը, ով այն ժամանակ իր ընտանիքի հետ բնակվել է Բաքվում: Մուքանյանների ընտանիքը մեկն էր այն ընտանիքներից, որոնք հասցրեցին մինչև ջարդերի ծավալումը լքել Բաքուն՝ իրենց բնակարանը փոխանակելով Հայաստանում ապրող ադրբեջանցու գյուղական տան հետ Հայաստանում: Էրիկը հիշում է, որ ադրբեջանցին անգամ հասցրել է սակարկել իր գյուղական անշուք տան համար:
Էրիկը նշում է, որ Բաքվում ջարդերի առաջին նախանշանները սկսեցին պարզորոշ երևալ 1988թ. փետրվարի 27-29-ին Սումգայիթի ջարդերից անմիջապես հետո: Հարևանները սկսել էին հայերին մեղադրել ամենատարբեր հորինովի մեղքերի համար: Այդ ժամանակ, Է. Մուքանյանի խոսքով, Բաքվի շատ հայեր չէին պատկերացնում՝ ինչ զարգացումներ կարող է ստանալ այս ամենը:
Էրիկը նշում է, որ այդ ժամանակ իր հայրը Կիևում գործուղման էր: իրենք զանգահարել են նրան և պատմել, թե ինչ է կատարվում, բայց նա չի հավատացել: «Բոլշևիկ մարդ ա եղել, էլի, դե կոմունիստ»,– նշում է Էրիկը: Հետո, երբ հայրը վերադարձել է և տեսել ինչ է կատարվում՝ անմիջապես հավաքել է ողջ ընտանիքը և ուղարկել օդանավակայան՝ ասելով. «Ավելի լավ է դուք օդանավակայանում ապրեք, քան տանը»: «Մենք երեք օր ապրեցինք օդանավակայանում», - հիշում է Էրիկը:
Հայաստանում իրավիճակն այլ էր: էրիկը պատմում է, որ տեղի ադրբեջանցիները իրենց վտանգի մեջ չէին զգում: Այդ ժամանակ արդեն բնակարանների փոխանակում էր տեղի ունենում, և ադրբեջանցիներին հաջողվում էր հայկական գյուղերում գտնվող իրենց տները փոխանակել Բաքվում հայերի բնակարանների հետ՝ հաջողեցնելով անգամ Բաքվում ավելի լավ տեղ ընտրել և հայերից հավելավճար պահանջել՝ 10-15 հազար ռուբլու չափով: Հայ ոստիկանները և իշխանությունները չէին թույլատրում, որ ադրբեջանցիներին ինչ-որ մեկը թալանի կամ վիրավորի:
«Նրանք սակարկում էին: Իսկ եթե ինչ-որ մեկը փորձում էր … ասել դե ավելի արագ, փոխանակե՛ք և գնացե՛ք, ապա նրանք հենց այնպես ոստիկանություն էին կանչում: Հայ ոստիկանները գալիս էին և նրանց աջակցում: «Հանգիստ փոխանակեք և լուծեք ձեր հարցերը [ասում էին ոստիկանները]: Եթե նրանք բողոք գրեն, մենք ձեզ կդատենք»: Իսկ մենք ասում էինք. «Իսկ դա ինչպե՞ս: Դուք գիտե՞ք՝ ինչպես են նրանց [ադրբեջանցի] ոստիկանները մեզ [հայերին] վերաբերվում»: «Բայց մենք նրանց նման չենք [պատասխանում էին ոստիկանները], մենք պետք է այնպես անենք, որ դուք նորմալ փոխանակվեք, և նրանք գնան»,- հիշում է Էրիկը:
Հարցին՝ ի՞նչ կարող էր լինել, եթե հայերը չհեռանային, Է. Մուքանյանը ուղղակի պատասխանում է. «Նրանց կսպանեին»: Բաքվից հայերի բռնագաղթը շարունակվել է մինչև 1990 թ.: 1990թ. հունվարին, երբ Բաքվում և շրջակա ավաններում 250-հազարանոց հայկական համայնքից մնացել էր ընդամենը 25-30 հազար հայ, սկսվեց ջարդերի ակտիվ փուլը: Հայերին սպանում և թալանում էին՝ առանց սեռային և տարիքային խտրականության: Այն հայերը, որոնք կարողանում էին փրկվել ջարդերից՝ լաստանավով կարողացան հասնել Կրասնովոդսկ (Թուրքմենստան): Մինչև այժմ հայտնի չէ Բաքվում հայերի ջարդերի զոհերի ճշգրիտ թիվը, բայց մոտավոր գնահատականներով 1988-1990 թթ. սպանվել, կամ ստացած վերքերից Բաքվից բռնագաղթելուց հետո այլ վայրերում մահացել է մինչև 500 մարդ:
Էրիկ Մուքանյանն իրպատմությունն ավարտում է հետևյալ խոսքերով. «Ի՞նչ կլիներ, եթե [հայերը] չգնային Բաքվից: Նրանց կսպանեին: Իմ ուսուցչուհին, նրա ազգանունը հայկական չէր, մտածում էր՝ կարող է մնալ: Ես հետո իմացա, որ նրան սպանել են [տան] մուտքի մոտ»:

«Армянская милиция защищала азербайджанцев, они даже торговались за дома»: Армянский беженец из Баку
Январь 1990 года стал кульминацией третьей волны спланированных и организованных погромов армян в Баку. Однако новый виток насилия против армян начал развиваться еще с 1988 года. Армянская община Баку попала под прицел агрессивной и расистской азербайджанской политики также, как и армяне Сумгаита, Кировабада и других мест. Согласно неполным спискам, только с мая по декабрь 1989 года в Баку было убито около 60 армян.
Азербайджан сегодня выступает не только с позиций отрицания вышеупомянутых событий, но и строит свою политику пропаганды на ложных тезисах о том, что армяне начали первые, якобы проведя «погромы азербайджанцев», живущих в Советской Армении. Однако факты и свидетельства легко опровергают эту ложь.
Очевидцем событий в Баку стал Эрик Муканян, который в то время с семьей проживал в городе. Муканян был одним из тех немногих, кто успел покинуть Баку и обменять квартиру с азербайджанцем на деревенский дом в Армении.
Эрик рассказывает, что сразу после Сумгаитских погромов армян 27-29 февраля 1988 года Баку забурлил. Соседи стали обвинять армян в самых различных грехах. Тогда, по словам Муканяна, многие бакинские армяне не представляли, во что это все может вылиться.
«Мой отец был в командировке, в Киеве. Мы ему позвонили и рассказали о том, что тут происходит, но он не поверил. Он старым большевиком был. А когда вернулся и увидел, что происходит, то сразу собрал нашу семью и отправил в аэропорт. Он сказал: “Лучше вы будете жить в аэропорту, чем дома. Мы прожили три дня в аэропорте”», — рассказывает Эрик Муканян.
В Армении была другая ситуация. Муканян рассказывает, что местные азербайджанцы себя в опасности не чувствовали. Эрик вспоминает, что азербайджанец успел с ними даже поторговаться за свой «деревенский сарай». Тогда уже пошел обмен квартирами и азербайджанцам удавалось обменять свои дома в армянских деревнях на квартиры в Баку, при том они еще и успевали выбирать, где место в Баку получше, при этом требуя от армян надбавки, по 10-15 тысяч рублей: Ведь азербайджанцев в Армении было меньше чем армянских беженцев, потому они позволяли себе выбирать с кем обменяться. Армянская милиция и власти не допускали, чтобы азербайджанцев кто-то грабил или оскорблял.
«Они торговались. А если кто-то пытался... ну давай сказать побыстрее, меняйся и уезжай. То они запросто вызывали милицию. Армянские милиционеры приходили и занимали их сторону. "Спокойно меняйтесь и решайте свои вопросы [говорили милиционеры]. Если они напишут заявление, то мы вас засудим". А мы говорили: "А как это? Знаете ли вы как их [азербайджанские] милиционеры к нам [армянам] относятся?". "Но мы же не как они [отвечали милиционеры], мы должны сделать так, чтобы вы нормально поменялись, и они уехали», — говорит Эрик Муканян.
На вопрос, а что было бы, если бы армяне не уехали Муканян ответил просто: «Их бы убили». Отток армян из Баку продолжался до конца 1989 года. А в январе 1990 года, когда из почти 250-тысячной армянской общины в Баку осталось около 25-30 тысяч армян, начались погромы. Армян убивали и грабили, невзирая на возраст и пол. Спасшимся от ужаса погромов армянам удалось покинуть город на паромах, отправившись в Красноводск, Туркменистан. Точное число жертв погромов армян в Баку неизвестно до сих пор, но по приблизительным оценкам погибло до 500 человек, многие из них скончались от полученных ран и травм уже сбежав из Азербайджана.
«Чтобы было бы если бы не [армяне] ушли из Баку? Их бы убили. Моя учительница, у нее была не армянская фамилия, подумала, что сможет остаться. Я потом узнал, что ее убили у подъезда».