Ադրբեջանից բռնագաղթած և անօթևան մնացած ևս 180 ընտանիքի բնակարանային խնդիրը կլուծվի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի հայաթափման քաղաքականության հետևանքով 1988-1992 թվականների ընթացքում Հայաստանն ընդունել է 420 հազար հայ փախստական ընտանիքների: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Հայաստանի Միգրացիոն ծառայությունից, փախստականների թիվը կազմում էր այդ ժամանակ Հայաստանի բնակչության 12 տոկոսը: Նման մեծ թվով փախստականների ընդունումը մարտահրավեր էր Հայաստանի համար: Հայաստան եկած փախստականներից ոչ բոլորը շարունակեցին մնալ երկրում, նրանց զգալի մասը տեղափոխվեց այլ երկրներ՝ Ռուսաստան, եվրոպական պետություններ, ԱՄՆ և այլն: Այն փախստականները, որոնք մնացել են Հայաստանում, տեղավորվել են տարբեր վարչական նշանակության շենք-շինություններում՝ հոսպիտալ, առողջարան, մանկապարտեզ, դպրոց, հանրակացարան և այլն:
Փախստականների խնդիրները բազմաթիվ էին, սակայն տարիներ շարունակ գլխավորը շարունակում էր մնալ բնակարանային հարցը: Պետությունը հնարավորություն չունեցավ լուծել փախստականների բնակարանային խնդիրն ամբողջությամբ: Փախստականների բնակապահովման ուղղությամբ իրականացված ծրագիրը եղել է 2005-2008 թվականներին: Տրամադրվել է 1000-ից ավելի բնակարանային գնման վակայագրեր, սակայն 700-ն են կարողացել իրացնել, այսինքն՝ բնակարան գնել:
Միգրացիոն ծառայությունը սկսում է նոր՝ «Ադրբեջանից բռնագաղթած և անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային ծրագիր»-ը: Հիմքում ընկած է կառավարության որոշումն է այն մասին, որով սահմանված են այն փախստական ընտանիքները, որոնք մինչ այսօր ապրում են ժամանակավոր կացարաններում:
2018 թվականին մեկ անգամ ևս փախստականների բնակարանային հարցերի հետ կապված վերահաշվարկ է կատարվել և արձանագրվել է հետևյալ պատկերը՝ 895 ընտանիք ամբողջ հանրապետության տարածքով՝ 254-ը մարզերում, 641-ը՝ Երևանում: Քանի որ ծանրաբեռնվածությունը Երևանում է, հետևաբար ծրագիրը սկսվել է մայրաքաղաքից: Առաջին փուլով կառավարության որոշմամբ 1.5 մլրդ դրամ է հատկացվել Աջափնյակ, Ավան, Մալաթիա-Սեբաստիա, Նորք-Մարաշ, Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների 112 ընտանիքի բնակարանային խնդիրը լուծելու համար:

Будет решена жилищная проблема еще 180 семей, депортированных из Азербайджана
Вследствие политики деарменизации Азербайджана в 1988 - 1992 годах Армения приняла 420 тысяч семей армянских беженцев. Как сообщили Арменпресс в миграционной службе Армении, число беженцев в то время составляло 12% населения Армении. Принятие такого большого числа беженцев было вызовом для Армении. Не все беженцы, приехавшие в Армению, остались в стране. Значительная часть из них переехала в другие страны – в Россию, в европейские государства, в США и др. Беженцы, оставшиеся в Армении, были размещены в зданиях различного административного назначения: госпитали, санатории, детские сады, школы, общежития и т.д.
Проблемы беженцев были многочисленны, однако на протяжении многих лет главным оставался жилищный вопрос. У государства не было возможности решить полностью жилищную проблему беженцев. Программа по обеспечению жильем беженцев была осуществлена в 2005 - 2008 годах. Было выдано более 1000 сертификатов на покупку жилья, но лишь 700 семей смогли купить квартиру.
Миграционная служба начинает новую “Жилищную программу депортированных из Азербайджана семей без крова”. В ее основе лежит решение правительства, согласно которому определены семьи беженцев, которые до сих пор живут во временных убежищах.
В 2018 году в связи с жилищными вопросами беженцев был произведен перерасчет и зафиксирована следующая картина: 895 семей на всей территории республики - 254 в областях, 641 - в Ереване. Поскольку наибольшая загруженность в Ереване, то программа началась именно со столицы. По решению правительства на первом этапе программы на решение жилищного вопроса 112 семей административных районов Ачапняк, Аван, Малатия-Себастия, Норк-Мараш, Канакер-Зейтун было выделено 1,5 млрд драмов.