Քաղավիացիայի կոմիտեն հորդորում է լոուքոսթերի տոմս գնելիս ծանոթանալ բոլոր պայմաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն հորդորում է բյուջետային ավիաընկերություններից տոմս գնելիս ծանոթանալ բոլոր պայմաններին:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը նշեց, որ բյուջետային ավիաընկերությունների ծառայություններում նրբություններ կան, որոնք պետք է հաշվի առնել:
«Նախ պետք է հասկանալ, որ բոլոր ավիատոմսերը չեն 30 եվրո, կարող են լինել ավելի թանկ: Դա կախված է, թե երբ եք ձեռք բերում տոմսերը և ինչ ծառայություններ եք հավելյալ ցանկանում: Եթե գնում եք 30 եվրոյով տոմս, ապա այստեղ պետք է շատ ուշադիր լինել, որովհետև վճարում եք միայն տոմսի արժեքը: Օրինակ, Ryanair-ի պարագայում կարելի է շատ փոքր ուղեբեռ վերցնել, որը կտեղավորվի աթոռի տակ: Այն, ինչ մենք համարում ենք փոքր ճամպրուկ, դրա համար պետք է վճարել: Եթե ցանկանում եք, որ հստակ տեղ ամրագրվի օդանավում, ապա դա այլ գին է»,-ասաց Տաթևիկ Ռևազյանը:
Նա հորդորում է կայքից օն-լայն տոմս գնելիս ամեն տողն անպայման կարդալ: Կան տոմսերի տարբերակներ, որոնք անպայման պահանջում են դեռ տանը գրանցվել: Այսինքն՝ մինչև օդանավակայան հասնելն այդ բոլոր գործողությունները պետք է արված լինեն: Եթե դա արված չէ, ապա օդանավակայանում դրա համար առանձին վճար են վերցնելու:
«Շատ կարևոր է, որ նման նրբությունները մարդիկ իմանան մինչև օդանավակայան հասնելը: Ryanair-ի նման ավիաընկերություններն օդանավակայանից պահանջում են, որ օդանավը սպասարկեն 25 րոպեի ընթացքում: Այսինքն՝ օդանավակայանում աշխատողները հնարավորություն չեն ունենալու ուղևորներին պարզաբանել այս է ճիշտ, թե այն: Իրենք ունեն քիչ ժամանակ ուղևորներին դուրս բերելու և օդանավը թռիչքի պատրաստելու: Հետևաբար, շատ կարևոր է բոլոր հարցերը նախապես ճշտած, հստակեցրած գնալ օդանավակայան»,-ասաց Տաթևիկ Ռևազյանը:
Ինչ վերաբերում է լոուքոսթերների անվտանգությանը, ապա Տաթևիկ Ռևազյանը նշեց, որ նման խնդիր չկա: Նրա խոսքով, եթե «Ryanair»-ն անվտանգության խնդիր ունենար, ապա չէր լինի Եվրոպայի ամենամեծ ավիաընկերություններից: Այնտեղ կան լուրջ կառույցներ, որոնք վերահսկողության տակ են պահում ավիաընկերությունները: Դրանից բացի, բյուջետային ավիաընկերությունները հիմնականում թռիչքներն իրականացնում են թարմ օդանավերով:
Եվրոպական ամենամեծ՝ Ryanair իռլանդական բյուջետային ավիաընկերությունը մուտք է գործում Հայաստանի ավիացիոն շուկա: Առաջին չվերթն ավիաընկերությունը կիրականացնի հունվարի 14-ին՝ Երևանը կապելով Հռոմի և Միլանի հետ, ապա մարտի վերջից կգործի Բեռլինի ուղղությունը, իսկ Գյումրին բավարական Մեմինգեն քաղաքի հետ կկապվի մարտի վերջից: Ryanair ավիաընկերությունը հունվարի 3-ին սկսել է տոմսերի վաճառքը ևս 2 նոր ուղղությունների համար` Գյումրի-Աթենք և Երևան-Սալոնիկ:
Դեկտեմբերի 16-ին «Wizz Air» ընկերության կորպորատիվ համագործակցության ղեկավար Անդրաս Ռադոն հայտարարել է, որ «Wizz Air» բյուջետային ընկերությունը Երևանից սկսելու է թռիչքներ իրականացնել ապրիլից: «Ապրիլից սկսում ենք թռիչքներ իրականացնել դեպի Վիեննա, Վիլնյուս: Այս ուղղություններով շաբաթը երկու անգամ կունենանք չվերթներ: Գները լինելու են բավական ցածր` 24.99 եվրոյից սկսած: Ցանկացողներն արդեն կարող են ամրագրումներ անել»,- նշել է Ռադոն:

КГА РА призывает при покупке билетов на лоукостер ознакомиться со всеми условиями
Комитет гражданской авиации Армении при покупке билетов бюджетных авиакомпаний призывает ознакомиться со всеми условиями.
На пресс-конференции в конференц-зале Арменпресс председатель комитета Татевик Ревазян отметила, что в службах бюджетных авиакомпаний есть нюансы, которые нужно учитывать.
“Во-первых, нужно понимать, что не все авиабилеты стоят 30 евро, могут быть и дороже. Это зависит от того, когда вы покупаете билеты и какие услуги вы хотите получить дополнительно. Если вы покупаете билет за 30 евро, то здесь нужно быть очень внимательным, потому что вы платите только за стоимость билета. Например, в случае с Ryanair с собой можно брать очень маленький багаж, который будет помещен под сидение. За то, что мы считаем маленьким чемоданом, придется платить. Если вы хотите, чтобы в самолете за вами было закреплено четкое место, то и за это другая цена”, - сказала Татевик Ревазян.
Она призвала при покупке он-лайн билета на сайте обязательно читать каждую строчку. Есть варианты билетов, которые требуют зарегистрироваться из дома. То есть, все эти действия должны быть сделаны до прибытия в аэропорт. Если это не сделано, то в аэропорту за это возьмут отдельную плату.
“Очень важно, чтобы люди знали такие нюансы до прибытия в аэропорт. Такие авиакомпании, как Ryanair, требуют от аэропорта обслуживать самолет в течение 25 минут. То есть, сотрудники аэропорта не будут иметь возможности прояснить пассажирам, правильно ли это или нет. У них мало времени, чтобы вывести пассажиров и подготовить самолет к полету. Следовательно, очень важно, отправиться в аэропорт, заранее уточнив все вопросы”, - сказала Татевик Ревазян.
Что касается безопасности лоукостеров, то Татевик Ревазян отметила, что подобной проблемы нет. По ее словам, если бы у “Ryanair” была проблема безопасности, то не было бы одной из крупнейших авиакомпаний Европы. Там есть серьезные структуры, которые держат под контролем все авиакомпании. Кроме того, бюджетные авиакомпании в основном осуществляют полеты на новых самолетах.
Крупнейшая европейская бюджетная авиакомпания “Ryanair” входит на авиационный рынок Армении. Первый рейс авиакомпания совершит 14 января, связав Ереван с Римом и Миланом, затем с конца марта будет действовать направление Берлина, а Гюмри будет связан с баварским городом Меминген с конца марта.
16 декабря руководитель корпоративного сотрудничества компании “Wizz Air” Андрас Радо заявил, что бюджетная компания “Wizz Air” начнет осуществлять полеты из Еревана с апреля. “С апреля мы начинаем осуществлять полеты в Вену и Вильнюс. По этим направлениям будут летать дважды в неделю. Цены будут довольно низкими, от 24.99 евро. Желающие уже могут бронировать билеты”, - отмечал Радо.