Ավտոմեքենաների մաքսային վճարներից բյուջե մուտքերն ավելացել են ավելի քան 58 մլրդ դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախորդ տարի մաքսային ձևակերպում է ստացել 189 հազար 18 մեքենա, դրա արդյունքում պետական բյուջե է ապահովվել 95 մլրդ դրամի մուտք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
«2019-ի ընթացքում մաքսային ձևակերպում է ստացել 189 հազար 18 ավտոմեքենա՝ նախորդ տարվա՝ 64 հազար 82-ի համեմատ: Մեքենաների համար գանձումների գծով պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են շուրջ 95 մլրդ կամ 58 մլրդ-ով ավել 2018-ի համեմատ»,-ասաց Անանյանը:
Նա անդրադարձավ նաև ընդդիմախոսների այն մտահոգությանը, որ 2020-ին ավտոմեքենաների աննախադեպ ներհոսք չի լինելու, և ինչով են պատրաստվում կատարել բյուջետային մուտքերի գծով ծրագրավորված ցուցանիշները: Անանյանը նշեց՝ 2019-ին հարկ վճարողներին 56.4 մլրդ դրամի դեբետային մնացորդները վերադարձնելու որոշումը նաև նպատակ ուներ չեզոքացնելու այն եկամտային ժամանակավոր էֆեկտը, որ ունեցել են 2019-ին ավտոմեքենաների մասով: «Ընդդիմախոսների կողմից արտահայտված այն մտահոգությունը, թե ավտոմեքենաների գծով մուտքերը եղել են ժամանակ եկամուտներ, տեղին են, բայց մենք այդ ժամանակավոր եկամուտների ազդեցության անբարենպաստ հետևանքը չեզոքացրել ենք: Հետևաբար, 2020-ին ունենալու ենք բյուջետային եկամուտներ՝ մեր պատկերացմամբ շատ ավելի, քան ծրագրավորված է 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքով»,-վստահեցրեց Անանյանը:

Поступления в бюджет от таможенных платежей за автомобили увеличились более чем на 58 млрд драмов
В прошлом году таможенное оформление в Армении прошли 189 18 машин, в результате чего в госбюджет был обеспечен доступ 95 млрд драмов.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал председатель КГД Давид Ананян.
“В 2019 году таможенное оформление прошли 189 18 автомобилей, что больше по сравнению со 64 082 прошлого года. Доходы госбюджета по линии сборов за автомобили составили около 95 млрд или на 58 млрд больше по сравнению с 2018 годом”, - сказал Ананян.
Он также коснулся беспокойства оппонентов о том, что в 2020 году не будет беспрецедентного притока автомобилей, и чем собираются заполнять запланированные показатели по части бюджетных поступлений. Ананян отметил, что решение о возврате дебетовых остатков налогоплательщикам в 2019 году имело целью и нейтрализацию того временного доходного эффекта, который был по части автомобилей в 2019 году. “Обеспокоенность оппонентов по поводу того, что поступления по линии автомобилей были временными доходами, уместна, но мы нейтрализовали неблагоприятные последствия воздействия этих временных доходов. Следовательно, по нашему представлению, в 2020 году мы будем иметь больше бюджетных доходов, чем запланировано Законом “О государственном бюджете на 2020 год”, - заверил Ананян.