Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրերից 100 մլն խմ խնայողություն է իրականացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019 թվականի ընթացքում արվել է Արարատյան դաշտի ստորերկրյա հոսող ջրերի 100 մլն խմ ծավալով ջրախնայողություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տարեվերջյան ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
«Այդ խնայողություններից մոտ 1800 լ/վրկ-ն արվել է ինքնաշատրվանող լքված տիրազուրկ հորերի կոնսերվացման ծրագրի շնորհիվ, որն իրականացվել է Կառավարության ֆինանսավորմամբ»,- նշեց Գրիգորյանը:
Նախարարի խոսքով՝ հայտնաբերվել են խախտում կատարած ջրօգտագործողներ: Խախտումներն ուղարկվել են տեսչություն և նրանք սկսել են ավելի քիչ ջուր օգտագործել:
Նա շեշտեց, որ 100 մլն խմ-ն ավելի շատ է, քան Երևանի քաղաքացիների՝ 1 տարվա ընթացքում օգտագործած ջուրը:
Նախարար Գրիգորյանը ամիսներ առաջ հայտնել էր, որ 97 հոր կոնսերվացվում է, այսինքն` բերվում է այն վիճակի, որ անհրաժեշտության դեպքում կարողանան օգտագործել։ 8 հոր էլ լուծարվել է։

Сэкономлено 100 млн кубометров подземных вод Араратской долины
Как передает Арменпресс, об этом на итоговой пресс-конференции сказал министр окружающей среды Армении Эрик Григорян.
“Около 1800 л/сек было сэкономлено благодаря программе консервации заброшенных бесхозных колодцев, которая была осуществлена при финансировании правительства”, - отметил Григорян.
По словам министра, были обнаружены водопользователи - нарушители. Выявленные нарушения были направлены в инспекцию, и нарушители стали использовать меньше воды.
Он подчеркнул, что объем в 100 млн кубометров больше, чем объем воды, используемой жителями Еревана в течение года.
Министр Григорян несколько месяцев назад сообщал, что консервированы 97 колодцев, то есть, приведены в состояние, при котором в случае необходимости они могут быть использованы. Были закрыты 8 колодцев.