Mexican Senator condemns Azerbaijani attack on Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPERSS. Mexican Senator Alejandra León commented on the latest attack of Azerbaijan on Armenia during her remarks in the Senate, condemning the criminal acts of the Azerbaijani authorities.
“We strongly condemn the criminal acts of Azerbaijan which were carried out against the people of Armenia. We are expressing our support to the people of Armenia”, the Senator said.
On September 13, starting at 00:05, the Azerbaijani armed forces launched a major military attack in several directions against Armenia, primarily using artillery and UAVs. 105 Armenian troops were killed and 6 civilians were wounded in the Azerbaijani attack.
On September 14 Armenia’s Security Council Secretary Armen Grigoryan said that ceasefire has been reached thanks to the involvement of the international community.