Buildings damaged by Azerbaijani shelling in Mataghis village (NKR)
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. A number of buildings, schools and electricity systems were damaged by the Azerbaijani bombardment of the civilian settlement Mataghis in Nagorno Karabakh.
“Azerbaijani forces fired 30 shells at Mataghis overnight April 27-28. Homes and schools were damaged,” director of the Mataghis School and acting community administrator G. Aghajanyan said.
He added that restoration works are resuming.
The Azerbaijani side continued fiercely bombarding Karabakhi positions overnight April 27-28 by firing mortars, artillery, TR-107 and MM-21 multiple rocket launchers. More than 240 shells were fired at Karabakhi positions.
The Defense Ministry of Karabakh says savage bombardments occurred in the eastern, northern and northeastern directions of the contact line. Azerbaijan bombarded the Mataghis civilian settlement with MM-21 multiple rocket launchers.