Ադրբեջանական հրետակոծությունը Մատաղիսին նյութական վնասներ է պատճառել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական հրետակոծությունից Մատաղիսում կոտրվել են մի շարք տների ու գյուղի դպրոցի ապակիները, վնասվել են էլեկտրալարեր: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Մատաղիս գյուղի դպրոցի տնօրեն, համայնքի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Գեղամ Աղաջանյանը (Մատաղիսի գյուղապետ Զավեն Անդրեասյանը ևս վիրավորվել է ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով- հեղ.):
«Ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը գյուղի ուղղությամբ կրակել է 30 արկ: Պայթյունից, բեկորներից կոտրվել են տների, ինչպես նաև դպրոցի ապակիներ: Ի դեպ, դպրոցի այն ապակիներն են կոտրվել, որոնք նախորդ հրետակոծությունից վնասվել էին և մենք նորն էինք տեղադրել»,-ասաց Գեղամ Աղաջանյան: Նա ընդգծեց, որ գյուղի վերականգնողական աշխատանքները շարունակվում են, վնասված տանիքները վերականգնվում են, կոտրված ապակիները նորերով են փոխարինվում: Նրա տեղեկացմամբ` այս գիշեր նաև էլեկտրական լարեր էին վնասվել, բայց արդեն վերականգնվել են:
Անդրադառնալով Մատաղիս համայնքի ղեկավար Զավեն Ավանեսյանի առողջական վիճակին, Գեղամ Աղաջանյանը տեղեկացրեց, որ բավական լավ է, քայլում է: Մի երկու անգամ արդեն գյուղ է եկել, բայց դեռ կազդուրման կարիք ունի:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ադրբեջանական կողմըտանկերի, տարբեր տրամաչափի ականանետերի, թնդանոթների, TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային համակարգերի ու ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքների կիրառմամբ շարունակել է ինտենսիվ հրետակոծության ենթարկել ՊԲ մարտական դիրքերը` արձակելով ավելի քան 240 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան, հյուսիսային և հյուսիսարևելյան ուղղություններով: ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքներից հրետակոծության է ենթարկվել Մատաղիս խաղաղ բնակավայրը:

Обстрел азербайджанской стороны нанес ущерб Матахису
Вследствие интенсивного обстрела Матахиса в селе были разбиты стекла в окнах домов и сельской школы, повреждены электрические линии. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал директор школы Матахиса Гегам Агаджанян, который исполняет обязанности сельского старосты вместо раненного Завена Андреасяна.
«В ночь с 27-го на 28-е апреля противник выпустил в направлении села 30 снарядов. Разбиты стекла в домах и в школе, причем те, которые мы вставили после предыдущего обстрела»,- сказал Гегам Агаджанян. Он сказал, что ремонтно-восстановительные работы продолжаются. Уже восстановлены электрические линии, поврежденные при ночном обстреле.
По поводу здоровья раненного старосты Завена Андреасяна он сообщил, что тот идет на поправку, уже ходит.
По оперативным данным АО НКР, в ночь с 27-го на 28-е апреля противник продолжал интенсивный обстрел по всей линии соприкосновения, применяя танки, минометы, и все виды тяжелой техники, включая ракетные установки и ЗРК. Всего по боевым позициям было выпущено 240 снарядов.
Интенсивнее всего стрельба велась в северном и северо-восточном направлении. Ночью Азербайджан обстрелял Матахис из установок ММ-1 - «Град».