Speaker of Armenia’s Parliament sends letter of condolences on Aleksan Karapetyan’s death
YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Galust Sahakyan sent a letter of condolence on the death of Aleksan Karapetyan, state-political figure, deputy of the second and third convocations of the National Assembly. The Information and Public Relations Department of the National Assembly of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that the letter runs as follows:
“I am deeply saddened about the death of Aleksan Karapetyan, state-political figure, deputy of the second and third convocations of the RA National Assembly.
During his whole life Aleksan Karapetyan was the active participant of state building and public-political life of the country, earning dignified authority and respect due to human and professional high qualities.
In the name of the RA National Assembly and personally me I sincerely offer my condolences and commiserate with Aleksan Karapetyan’s family, close relatives, colleagues and fellow party members.”