Armenian FM tours Astana Hub
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, during his official visit to Kazakhstan, has visited Astana Hub, the largest international technological center in Central Asia.
FM Mirzoyan was briefed on the hub’s activities, the innovative projects, including the ongoing research and experience in the direction of introducing AI in healthcare.
The possibilities of developing cooperation between Armenia and Kazakhstan in innovative education were discussed given the attention by the two governments for this direction. In this context, the Armenian FM became acquainted with the Tomorrow School, the first peer-to-peer school of artificial intelligence in Kazakhstan, as well as the preparations for the upcoming opening of the Armenian TUMO Center branch which was agreed upon during President Khachaturyan’s 2024 visit to Astana.