Italy-Armenia Friendship Group parliamentarians call for swift signing of peace agreement between Armenia and Azerbaijan
Parliamentarians of the Italy-Armenia Friendship Group have issued a statement supporting the call for swift signing of Armenia-Azerbaijan peace agreement.
According to the Armenian Embassy in Italy, the statement reads:
"Last week, Armenia and Azerbaijan confirmed that they have finalized the text of a peace agreement that could end the nearly 40-year conflict in the South Caucasus. The announcement came while members of the parliamentary friendship group of the National Assembly of Armenia were in Italy. The European Union, France, Germany, Italy, the United States, China, Russia, NATO, the Holy See, and many other countries immediately welcomed the news, expressing hope that the agreement would be signed as soon as possible.
In particular, Italy is ready to provide concrete support to the peace process, actively participating in mediation and helping to construct a path that will guarantee the security of citizens, respect for the rights of prisoners, including fair trials, and full protection of human dignity. As members of the Inter-Parliamentary Friendship Group between Italy and Armenia, we welcome this announcement and join the call for the immediate signing of the agreement, which will definitively put an end to the brutal conflict that has caused thousands of victims and displacements."