Armenian President visits Argentina, meets Milei
Within the framework of his working visit to the Republic of Argentina, President of Armenia Vahagn Khachaturyan met with President of Argentina Javier Milei.
During the meeting, a comprehensive discussion was held on Argentina’s current economic situation and the systemic reforms being implemented by the government led by President of Argentina, Khachaturyan’s office said in a readout.
The presidents also discussed developments in the South Caucasus region. "President Khachaturyan presented Armenia’s clear position on the peace process and the progress made in that direction," Khachaturyan's office said.
To further develop mutually beneficial cooperation between Armenia and Argentina, the sides discussed opportunities to expand trade and economic collaboration and measures to promote it. They emphasized the importance of fully utilizing the partnership potential in areas of mutual interest.
At the end of the meeting, President of Armenia Vahagn Khachaturyan invited President of Argentina Javier Milei to visit Armenia at a convenient time.