Italian Senate’s Committee on EU Policies holds Armenia hearing
Armenian Speaker of Parliament Alen Simonyan has participated in hearings dedicated to Armenia at the Italian Senate’s Committee on EU Policies.
Simonyan delivered a speech at the session and comprehensively presented the Armenian government’s stance regarding various matters, and answered questions from Italian parliamentarians, the Armenian parliament's press service said.
The discussions focused on issues pertaining to the peace treaty with Azerbaijan, the Armenian government’s Crossroads of Peace project, Armenia’s EU integration agenda, priorities of the ongoing democratic reforms in Armenia, as well as the issue of achieving the release of Armenian prisoners held in Azerbaijan.
Speaker Simonyan is in Rome on a working visit. He earlier participated in the Plenary Session of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean (PAM).