Դատախազությունը Նարեկ Սարգսյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքի վերահաստատման միջնորդություն է ներկայացրել դատարան: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքի վերահաստատման միջնորդություն արդեն ներկայացվել է դատարան»,-ասաց Խաչատրյանը:
Նարեկ Սարգսյանը դեկտեմբերի 21-ին ոստիկանության ծառայողների ուղեկցությամբ Չեխիայից տեղափոխվել էր Հայաստան: 2018թ. հունիսի 26-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունում քրեական գործ էր հարուցվել՝ քրեական օրենսգրքի ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու և թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանց ապօրինի իրացնելու հատկանիշներով: Հուլիսի 6-ին Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում, հուլիսի 24-ին՝ միջազգային հետախուզում: Ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներ, ինչպես և ՀՀ-ում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոն, համագործակցելով եվրոպական մի շարք երկրների իրավապահ կառույցների ու Ինտերպոլի հետ, ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ, դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում հայտնաբերել էին ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից միջազգային մակարդակով հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին: Հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է։

Генпрокуратура Армении подала ходатайство об аресте Нарека Саргсяна
Генеральная прокуратура Армении подала ходатайство о применении в отношении Нарека Саргсяна ареста в качестве меры пресечения. Об этом в беседе с Арменпресс сказала начальник управления по связям с общественностью генеральной прокуратуры Аревик Хачатрян.
«Ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении Нарека Саргсяна уже подано в суд», - сказала Хачатрян.
Напомним, что 21 декабря в сопровождении служащих полиции из Чехии в Армению был доставлен Нарек Александрович Саргсян.
26 июня 2018 года в Службе национальной безопасности РА было возбуждено уголовное дело по признакам незаконных приобретения, сбыта, хранения, перевозки или ношения оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств и незаконного оборота в целях сбыта или изготовления либо незаконного сбыта наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров.
6 июля в отношении Нарека Саргсяна был объявлен розыск, 24 июля Саргсян был объявлен в международный розыск. Благодаря масштабным оперативно-розыскных мероприятиям, проведенным различными подразделениями Полиции, а также НЦБ Интерпола в Армении в сотрудничестве с правоохранительными органами ряда европейских стран и Интерполом, Нарек Александрович Саргсян, объявленный в международный розыск правоохранительными органами Республики Армения был обнаружен в Праге 6 декабря.