Արարատի մարզում իրականացվում է 58 սուբվենցիոն ծրագիր
ԱՐՏԱՇԱՏ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արարատի մարզում 2019-ին ընթացքի մեջ է 58 սուբվենցիոն ծրագիր, ծրագրերի մեծ մասը տարեվերջին արդեն ավարտված կլինեն, մի մասը կտեղափոխվի 2020 թվական: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսում հայտնեց մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը:
«Անցնող տարին կարևորում է  շինարարական աշխատանքների մեծաքանակ ծավալով: Այս տարի ունենք 58 սուբվենցիոն ծրագիր, մենք ներկայացվել էինք 87 հայտ, սակայն ինչ-որ պատճառներով մի հատվածը մերժվել են: Դրանք հիմնականում կատարվել են 43 համայնքում, որոնցից 24-ում կատարվել է ընդհանուր 10կմ ճանապարհահատվածի ասֆալտապատում, 7 համայնքում` լուսավորության ցանցի կառուցում, 4 համայնքում` ջրագծերի կառուցում և վերակառուցում, 5 համայնքում` ոռոգման ցանցի կառուցում և վերակառուցում, 3 համայնքում` գազաֆիկացում, 7 համայնքում` մանկապարտեզի հիմնանորոգում և նորոգում, 3 համայնքում` մշակույթի տների վերանորոգում և կառուցում, 2 համայնքում` այգու կառուցում, 3-ական համայնքներում` տեխնիկայի ձեռքբերում, հանդիսությունների սրահի կառուցում և սպորտային խաղադաշտի կառուցում: Ծրագրերի մեծ մասն արդեն ավարտված են, և որոշ ծրագրեր կտեղափոխվեն 2020 թվական»,-ասաց Սարգսյանը:
Մեկ ծրագիր, սակայն, դուրս է մնացել, քանի որ պատվիրատուի` համայնքի կողմից, միակողմանի լուծվել է պայմանագիրը: Խոսքն Այնթապի մշակույթի տան կառուցման մասին է:
Մարզպետի խոսքով` 2019 թվականի առաջնահերթ լուծում պահանջող ծրագրերը եղել են  22-ը և նախահաշվային գումարը կազմել է 413 մլն դրամ, ունեցել են նաև խնայողություններ, որոնց մի մասն ուղղվել է այլ ծրագրերի: 11 համայնքում  վերակառուցվել և կառուցվել է ոռոգման ցանց, 8 համայնքում կատարվել է խմելու ջրագծի կառուցում և վերակառուցում, 1 համայնքում մանկապարտեզի տանիքի վերանորոգում, 2 դպրոցում ջեռուցման համակարգի կառուցում:

В Араратской области реализуется 58 субвенциальных программ
В Араратской области Армении в 2019 году реализуется 58 субвенциальных программ. Большая часть программ к концу года  будет завершена, часть будет перенесена на 2020 год. Как передает «Арменпресс», об этом на итоговой пресс-конференции сказал губернатор Гарик Саркисян.
“Уходящий год ознаменовался большим объемом строительных работ. В этом году у нас было 58 субвенциальных программ, мы представили 87 заявок, но по каким-то причинам часть была отклонена. В общей сложности они были выполнены в 43 общинах, в 24 из было проведено асфальтирование участка дороги в 10 км, в 7 общинах - строительство сети освещения, в 4 общинах - строительство и реконструкция водопроводов, в 5 общинах - строительство и реконструкция оросительной сети, в 3 общинах - газификация, в 7 общинах - капитальный ремонт  детских садов, в 3 общинах - ремонт и строительство Домов культуры, в 2 общинах – были заложены сады, в 3 общинах – была приобретена техника и были построены зал для торжеств и  спортивная площадка. Большая часть программ уже завершена, некоторые программы будут перенесены на 2020 год”, - сказал Саркисян.
Одна программа осталась невыполненной, так как со стороны заказчика - общины, договор был расторгнут в одностороннем порядке.
По словам губернатора, программ, требующих первоочередного решения в 2019 году было 22, и сметная сумма составила 413 млн драмов, были также и сбережения, часть которых была направлена на другие программы.