Կառավարության պարտքի մարմանն ու սպասարկմանը պետբյուջեով նախատեսվում է ուղղել շուրջ 449 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական բյուջեով կառավարության պարտքի մարման ու սպասարկման համար 2020-ին նախատեսված է շուրջ 449 մլրդ դրամ, որից 281 մլրդը կուղղվի պարտքի մարմանը և 168 մլրդ դրամը՝ տոկոսավճարների վճարմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարության պետական պարտքի կայունության վարչության հաշվառման և սպասարկման բաժնի պետ Արտակ Մարությանը՝ 2020թ. փոխառությունների ծրագրի ներկայացմանը:
«Կառավարության պարտքի մարմանն ու սպասարկման նպատակով պետական բյուջեով նախատեսված է 2020-ին շուրջ 449 մլրդ դրամ, որից 281 մլրդը կուղղվի պարտքի մարմանը և 168 մլրդ դրամը՝ տոկոսավճարների վճարմանը: 449 մլրդ դրամից շուրջ 47 տոկոսը բաժին  ընկնում գանձապետական պետական պարտատոմսերին, 17 տոկոսը՝ եվրոպարտատոմսերին, իսկ արտաքին վարկերի մասնաբաժինը կազմում է շուրջ 37 տոկոս»,-ասաց Մարությանը:
Ակնկալվում է, որ 2020-ի վերջին կառավարության պարտքի միջին տոկոսադրույքը կկազմի 5.2 տոկոս, իսկ ընդհանուր սպասարկման ծախսերը կկազմեն ՀՆԱ-ի 2.4 տոկոսը, ինչը կգտնվի 2019-ի մակարդակի վրա
Նրա խոսքով՝ իրականացված գործառույթների արդյունքում ակնկալվում է, որ 2020-ի տարեվերջին արտաքին վարկերի գծով պարտքի մնացորդը կկազմի շուրջ 4.4 մլրդ դոլար, որտեղ ամենախոշոր դիրքը կպահպանի Համաշխարհային բանկը՝ ընդհանուր պարտքի 40 տոկոսը, հաջորդը՝ Ասիական զարգացման բանկը, որի կշիռը կկազմի 19 տոկոս, այնուհետև Եվրասիական զարգացման բանկը՝ 7 տոկոս կշռով: Իսկ երկկողմանի վարկերի կշիռը կկազմի ընդհանուր առմամբ 24 տոկոս, որտեղ ամենամեծ կշիռն ունեն Ռուսաստանի Դաշնությունն ու KfW բանկը՝ համապատասխանաբար 9 և 6 տոկոս: Ակնկալվում է, որ 2020 թվականի իրականացված գործառնությունների արդյունքում գործող արտաքին վարկերի գծով չմասհանված մնացորդը կկազմի շուրջ 940 մլն դոլարին համարժեք գումար, որտեղ մեծ մասը կունենա KfW բանկը՝ շուրջ 31 տոկոս, Ասիական բանկի կշիռը՝ շուրջ 22 տոկոս, Եվրասիական զարգացման բանկինը՝ 17 տոկոս և Համաշխարհային բանկի կշիռը՝ շուրջ 24 տոկոս:

На погашение и обслуживание госдолга из государственного бюджета выделено около 449 млрд драмов
На погашение и обслуживание государственного долга в 2020 году из государственного бюджета выделено около 449 млрд драмов, из которых 281 млрд будут направлены на погашение долгов, а 168 млрд драмов - на выплату процентов. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал начальник отдела учета и обслуживания департамента стабильности государственного долга министерства финансов Республики Армения Артак Марутян в ходе представления программы займов на 2020 год..
«Государственный бюджет предусматривает около 449 млрд драмов на погашение и обслуживание долга в 2020 году, из которых 281 млрд будут направлены на погашение долгов, а 168 млрд драмов - на выплату процентов. Из 449 млрд драмов около 47 процентов приходятся на государственные облигации, 17 процентов - на еврооблигации, а доля иностранных кредитов составляет около 37 процентов», - сказал Марутян.
Ожидается, что средняя процентная ставка по государственному долгу к концу 2020 года составит 5,2%, а общие расходы на техническое обслуживание составят 2,4% ВВП.
По его словам, в результате реализованных мероприятий к концу 2020 года остаток внешнего долга составит около 4,4 млрд долларов, при этом наибольшую позицию приходится на Всемирный банк - 40% от общего долга, затем следуют Азиатский банк развития с долей 19%, Евразийский банк развития - 7%. Доля двусторонних займов составит 24%, при этом наибольшая доля у Российской Федерации и банка KfW - 9% и 6% соответственно. Ожидается, что непогашенный внешний долг в результате операций в 2020 году составит приблизительно 940 млн долларов США, при этом большая часть долга будет в отношении банка KfW - 31%, Азиатского банка - 22%, Евразийского банка развития - 17%, Всемирного банка - 24%.