Գիտնականներին հաջողվել Է քառակի ավելացնել փոխպատվաստման համար օրգանների կոնսերվացման ժամանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխպատվաստման համար օրգանների կոնսերվացման ժամանակը կարելի Է քառապատիկ ավելացնել. կենդանիների վրա տեխնոլոգիայի փորձարկումները կսկսվեն 2020 թվականին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Ռուսաստանի Դաշնային բժշկակենսաբանական գործակալության Ա. Ի. Բուռնազյանի անվան Դաշնային բժշկագիտական կենսաֆիզիկական կենտրոնի նոր վիրաբուժական տեխնոլոգիաների լաբորատորիայի վարիչ Ալեքսանդր Սուշկովը:
«Մեր խմբի համար շատ համոզիչ են Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Բջջի կենսաֆիզիկայի ինստիտուտի լաբորատորիայի աշխատանքի արդյունքները՝ Հեռանկարային հետազոտությունների հիմնադրամի օժանդակությամբ: Ստանդարտի համեմատությամբ նոր մեթոդը թույլ Է տալիս չորս անգամ ավելացնել օրգանի կոնսերվացման տեւողությունը եւ ըստ որում պահպանել դրա կենսունակությունը»,- ասել Է Սուշկովը:
Նա հավելել Է, որ լաբորատորիան սկսել Է գորտերի եւ կրծողների սրտից, այնուհետեւ գիտափորձեր են կատարվել խոշոր կենդանիների՝ ոչխարների եւ խոզերի վրա: Ի տարբերություն հեղուկի մեջ օրգանների կոնսերվացման՝ գոյություն ունեցող տեխնոլոգիայի, ռուսաստանցի գիտականները մշակել են կոնսերվացնող գազ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые смогли в четыре раза увеличить время консервации органов для пересадки
Время консервации органов для пересадки можно увеличить в четыре раза, испытания технологии на животных начнется в 2020 году. Как передает Арменпресс, об этом сообщил ТАСС заведующий лабораторией новых хирургических технологий Центра хирургии и трансплантологии Федерального медицинского биофизического центра имени А.И. Бурназяна ФМБА России Александр Сушков.
"Для нашей команды очень убедительны результаты работы лаборатории Института биофизики клетки РАН при поддержке Фонда перспективных исследований. По сравнению со стандартным, новый метод позволяет в четыре раза увеличить длительность консервации органа и при этом сохранить его жизнеспособность", - сказал Сушков.
Он добавил, что лаборатория начинала с сердца лягушек и грызунов, затем провели эксперименты на крупных животных - баранах и свиньях. В отличие от существующей технологии консервации органов в жидкости, российскими учеными разработан консервирующий газ.