Պոլսո Հայոց պատրիարք է ընտրվել Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց 85-րդ պատրիարք է ընտրվել Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընտրությունը կատարվել է դեկտեմբերի 11-ին Պոլսի Հայոց պատրիարքարանում:
Մյուս թեկնածու Պոլսի Հայոց պատրիարքարանի Կրոնական ժողովի ատենապետ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանն արդեն շնորհավորել է նորընտիր պատրիարքին:
Պատրիարքարանում ընտրությանը մասնակցել են համայնքի կողմից ընտրված աշխարհիկ 102 պատվիրակները և ընդհանուր կրոնական ժողովի կողմից ընտրված 17 հոգևոր պատվիրակները։ Դեկտեմբերի 8-ին ընտրված 102 պատվիրակներից 89-ը Մաշալյանի կողմնակիցներն էին, 12-ը՝ Աթեշյանի:
Դեկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 17:00-ին, Սբ Աստվածածին Մայր տաճարում նորընտիր պատրիարքը կհանդիպի հավատավորներին:
Իսկ ընտրությունից հետո երկար ղողանջեցին մայր տաճարի զանգերը՝ ավետելով, որ Հայոց պատրիարքարանը նոր պատրիարք ունի:
Պատրիարքի աթոռը թափուր էր մնացել Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանի մահից հետո (2019թ. մարտի 8, 62 տարեկանում)։ Նա 2008 թվականից տառապում էր անբուժելի հիվանդությամբ և բժիշկների մշտական հսկողության տակ էր Ստամբուլի Սուրբ Փրկիչ հայկական հիվանդանոցում։ Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը փաստացի ղեկավար չուներ արդեն մոտ 12 տարի։ 2010-ից պատրիարքական փոխանորդն էր Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը։

Армянским патриархом Константинополя избран епископ Саак Машалян
85-м Армянским патриархом Константинополя избран епископ Саак Машалян. Как передает Арменпресс, выборы состоялись 11 декабря в Константинопольском патриархате.
Другой кандидат - председатель Религиозного собрания Армянской патриархии Константинополя архиепископ Арам Атешян уже поздравил новоизбранного Патриарха.
В выборах в патриархии приняли участие 102 светских делегата, избранных общиной, и 17 духовных делегатов, избранных общим религиозным собранием. Из 102 делегатов, избранных 8 декабря, 89 были сторонниками Машаляна, 12 - сторонниками Атешяна.
11 декабря в 17:00 в Кафедральном соборе Св. Богородицы новоизбранный патриарх встретится с верующими.
После выборов долго звонили колокола кафедрального собора, сообщая, что у Армянской патриархии новый патриарх.
Место патриарха оставалось вакантным после смерти 62-летнего архиепископа Месропа Мутафяна 8 марта года 2019 года. С 2008 года он страдал неизлечимой болезнью и находился под постоянным наблюдением врачей в армянской больнице Сурб Пркич Стамбула. Фактически, армянское патриаршество не имело руководителя уже около 12 лет. С 2010 г. наместником патриарха был архиепископ Арам Атешян.